Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (4/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (4/4)

W listopadzie:
7. – Leslie Phillips, brytyjski aktor, reżyser i producent. Przeważnie grał komediowe role amantów i erotomanów. Wystąpił m.in. w czterech filmach z serii „Carry On”, „Pożegnaniu z Afryką”, „Imperium Słońca”, „Szakalu”, „Tomb Raiderze”, „Venus” (nominacja do nagrody BAFTA) oraz serii o Harrym Potterze, gdzie podkładał głos do Tiary Przydziału.
8. – Dan McCafferty, szkocki wokalista, współzałożyciel i wieloletni frontman zespołu Nazareth, święcącego triumfy w połowie lat 70. płytami „Razamanaz”, „Loud ‘n’ Proud” i „Hair of the Dog”. Niemal równo 4 miesiące wcześniej – 5 lipca – zmarł inny z członków zespołu, gitarzysta Manny Charlton. Przy życiu został już tylko basista Pete Agnew.
14. – Jerzy Połomski, w rzeczywistości Jerzy Pająk. Piosenkarz i artysta estradowy, aktor teatralny. W latach 60. i 70. wylansował m.in. „Cała sala śpiewa z nami”, „Bo z dziewczynami”, „Co mówi wiatr”, „Moja miła, moja cicha”, „Nie zapomnisz nigdy”, „Wojewoda”.
15. – José León Sánchez, kostarykański pisarz z nadzwyczaj barwnym życiorysem. W 1950 roku został oskarżony o napaść na bazylikę de Los Ángeles i kradzież narodowych świętości, a następnie torturami zmuszony do podpisania zeznań i skazany na dożywocie w prymitywnym więzieniu na wyspie San Lucas. Uciekł, ale w wyniku narodowej obławy został złapany i osadzony w innym więzieniu. Przeniesiony do kolonii karnej zaczął pisać opowiadania i powieści. Po wypuszczeniu na wolność w 1970 r. wyjechał do Meksyku, kolejne 29 lat czekając na oficjalne oczyszczenie z zarzutów oraz przeprosiny ze strony Kościoła. Dwie najważniejsze jego powieści to „Isla de los hombres solos” i „Tenochtitlan”.
19. – Greg Bear, amerykański pisarz SF, zięć Poula Andersona. Spośród ponad 50 wydanych przez niego książek w Polsce wyszły: „Pieśń krwi” (rozwinięta z opowiadania nagrodzonego Hugo i Nebulą; nominacje do Hugo, Nebuli, BSFA) „Koncert nieskończoności” (nominacja do Locusa), „Wężomag”, „Radio Darwina” (Nebula, nominacje do Hugo, Locusa i nagrody Campbella), „Dzieci Darwina” (nominacje do Locusa i nagród Campbella oraz Clarke’a), „Eon” (nominacja do nagrody Clarke’a), „Wieczność”, „Głowy”, „Prom kosmiczny 03” oraz kontynuacje obcych serii powieściowych, czyli „Planeta życia” z uniwersum Gwiezdnych Wojen oraz „Fundacja i chaos”.
19. – Nico Fidenco, właściwie Demenico Colarossi. Włoski piosenkarz i kompozytor. W latach 60. święcił triumfy na włoskiej i brazylijskiej estradzie i w radiu. Później skoncentrował się na komponowaniu muzyki do spaghetti westernów i erotyki. To spod jego ręki wyszły ścieżki dźwiękowe do europejskiej serii „Emanuelle” z Laurą Gemser oraz do dwóch kultowych już dziś horrorów: „Wyspa ostatnich zombie” i „Porno holocaust”.
24. – Hans Magnus Enzensberger, niemiecki prozaik, poeta i eseista, redaktor prestiżowej serii wydawniczej Die Andere Bibliothek, jeden z najwybitniejszych pisarzy byłego RFN i najwybitniejszy niemiecki poeta nowej doby. W Polsce wyszły powieść „Józefina i ja”, biografia „Hammerstein, czyli upór. Niemiecka historia”, tomy esejów „Czechy nad morzem” i „Eliksiry nauki”, książki dla dzieci „Diabeł Liczbowy” i „Esterhazy. Historia o zającu” oraz sześć tomików poezji.
25. – Irene Cara, amerykańska wokalistka, kompozytorka i aktorka. Największą popularność zdobyła singlem „Fame”, na którym wykonywała nagrodzoną Oscarem piosenkę z musicalu o tym samym tytule, w którym zresztą grała główną rolę (nominacja do Złotego Globu), oraz piosenką „Flashdance… What a Feeling” (z muzycznego filmu „Flashdance”, za którą dostała Oscara, Złoty Glob (obie statuetki na spółkę z Giorgio Moroderem i Keithem Forseyem) oraz Grammy (za wykonanie)). Więcej o piosenkarce tutaj.
26. – Albert Pyun, amerykański reżyser i scenarzysta kina klasy B, urokliwego jednak i zapadającego w pamięć. Spod jego ręki wyszły m.in. „Miecz i czarnoksiężnik”, „Radioaktywne sny”, „Vicious Lips”, „Obcy z Los Angeles”, „Cyborg”, „Dollman”, „Nemezis” (cztery części), „Rycerze” (z Krisem Kristoffersonem) czy „Apokalipsa”.
28. – Clarence Gilyard Jr., amerykański aktor, który zdobył popularność jedną, jedyną rolą – strażnika Jimmy’ego Trivette w serialu „Strażnik Teksasu”, stałego pomocnika Chucka Norrisa. Poza tym pojawił się w drugoplanowych rolach m.in. w „Top Gunie” i „Szklanej pułapce”.
29. – Roman Załuski, reżyser i scenarzysta filmowy. To jego dziełami są „Kardiogram”, „Anatomia miłości”, „Rdza”, „Wyjście awaryjne”, „Och, Karol”, dwie części „Kogla-mogla” czy „Komedia małżeńska”.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Stoi w skansenie lokomotywa...<br/>Fot. Wojciech Gołąbowski

Miejsca, które warto odwiedzić: Kiedy para - buch!
Wojciech Gołąbowski

17 IX 2023

Jadąc na południe popularną „zakopianką” (ale można też wybrać inną, bardziej malowniczą i mniej zakorkowaną trasę) za tunelem w pobliżu Skomielnej Białej oraz za węzłem obok Rabki Zdroju przejeżdżamy wiaduktem nad Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce. A może zwolnić, zjechać z drogi szybkiego ruchu i spojrzeć na to miejsce z bliska?

więcej »
Gustowna furtka<br/>Fot. Wojciech Gołabowski

Miejsca, które warto odwiedzić: Ochorowiczówka ma młodsze rodzeństwo!
Wojciech Gołąbowski

26 VIII 2023

Nie jestem tylko pewien, czy to braciszek – bo muzeum, czy siostrzyczka – bo ulica Przykopa 25. Pewne jest natomiast, że mieści się w Cieszynie i jest – jeśli nie najmłodszym – to jednym z najmłodszych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas wakacyjnych wędrówek: otwarte zostało drugiego lipca 2023 roku.

więcej »

Fotorelacja z wystawy obrazów Tadeusza Baranowskiego
Marcin Osuch

3 VIII 2023

Prezentujemy fotografie z wystawy „Tadeusz Baranowski. Malarstwo” w warszawskiej Galerii DAP.

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Z tego cyklu

Pożegnania 2022 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.