Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Włóczykije: GSB – Etap 19: Hala Miziowa – Węgierska Górka

Esensja.pl
Esensja.pl
Każdy z 21 etapów mojego Głównego Szlaku Beskidzkiego ma swoją literkę – sponsora. Dla etapu 19-go jest nią Ż jak Żywiecki Beskid. Wszystko co ważne ma w sobie „ż”, Beskid też :)

Marcin Grabiński

Włóczykije: GSB – Etap 19: Hala Miziowa – Węgierska Górka

Każdy z 21 etapów mojego Głównego Szlaku Beskidzkiego ma swoją literkę – sponsora. Dla etapu 19-go jest nią Ż jak Żywiecki Beskid. Wszystko co ważne ma w sobie „ż”, Beskid też :)
Przed lekturą niniejszego artykułu, zachęcam do zapoznania się z tekstem „GSB – Prolog”, w którym wyjaśniam motywy przejścia 500km Głównym Szlakiem Beskidzkim oraz podzieliłem się założeniami i planem. W poprzednim odcinku opisałem Etap 18: Markowe Szczawiny – Hala Miziowa.
Beskid Żywiecki został w 2018r podzielony w nowej regionalizacji kraju na dwa – Beskid Żywiecko-Orawski (od Babiej Góry do Krawców Wierchu) oraz Żywiecko-Kysucki (tzw. ‘worek raczański’). W poprzednio obowiązującej regionalizacji wg. Kondrackiego, był po prostu Beskid Żywiecki.
Niezależnie jak się nazywa, Beskid Żywiecki w czasie GSB będzie mi się dobrze kojarzył. Po kilku dniach z pochmurnym niebem i mgłami, jak tylko wszedłem w pasmo Policy, wyszło słońce i tak już było do końca mojej wędrówki. W odróżnieniu od innych pasm beskidzkich, które w czasie wędrówki przemierzałem po raz pierwszy, Beskid Żywiecki jest mi dobrze znany. I na powitanie ‘postanowił’ pokazać mi, że po dalekich wędrówkach warto wrócić do tego co bliskie. Beskidzie Żywiecki dał mi okazję oglądać sekwencję zachodów i wschodów słońca. Jestem za to niezmiernie wdzięczny.
Przed wschodem słońca na Pilsku<br/>fot. Marcin Grabiński
Przed wschodem słońca na Pilsku
fot. Marcin Grabiński
  • 6.08.2020: Zachód – Hala Krupowa
  • 7.08.2020: Wschód – Hala Krupowa
  • 7.08.2020: Zachód – Przełęcz Brona / Mała Babia Góra
  • 8.08.2020: Zachód – Pilsko
  • 9.08.2020: Wschód – Pilsko
Dzisiaj towarzyszy mi Богдан – kompan z 4 wcześniejszych etapów w Beskidzie Niskim. Dzień zaczynamy od porannego spektaklu „wschód słońca z Babią Górą”. Pobudka o 4:20 i marsz na Pilsko. Czy to jest kryzys wieku średniego? Jako 20-latek nie robiłem takich rzeczy. Życie zaczyna się po 40-tce!
Idziemy z górki do Górki, tej Węgierskiej. Tyle razy tu byłem i zawsze zastanawiałem się dlaczego „węgierska”. No i wreszcie sprawdziłem; wg Wikipedii:
Widok z Hali Rysianka<br/>fot. Marcin Grabiński
Widok z Hali Rysianka
fot. Marcin Grabiński
Pierwsze wzmianki o Węgierskiej Górce pochodzą z 1477 roku, kiedy doszło do zatargów granicznych między królem Polski Kazimierzem Jagiellończykiem, a królem Węgier Maciejem Korwinem. Mówi o tym legenda: Węgrzy, którzy mieli wielki apetyt na Żywiecczyznę, aby nie popełnić krzywoprzysięstwa, świadczyli, że im jest przynależna ziemia, na której klęczą (po uprzednim uzupełnieniu nogawic ziemią z Węgier, rzeczywiście klęczeli na ziemi węgierskiej). Fortel ten się nie udał, a z ziemi z nogawic spodni usypano „górki” – stąd, według legendy, wywodzi się nazwa Węgierska Górka.
Łańcuchy pod Romanką<br/>fot. Marcin Grabiński
Łańcuchy pod Romanką
fot. Marcin Grabiński
Zagadka rozwiązana, schodzimy. Początkowo bajka – jest ciepło, ale jeszcze nie upalnie, duże fragmenty lasem, prawie płasko. Idziemy szybko – Bogdan ma pociąg o 15:40 i dyktuje tempo. 
Po krótkim postoju pod Rysianką (tłumy ludzi w niedzielne przedpołudnie skutecznie likwidują pokusę wejścia do środka…) musimy zwolnić, robi się bardzo gorąco. Na dodatek szlak pod Romanką i dalej za Słowianką jest mocno błotnisty. A przy okazji, wiedzieliście o „perci pod Romanką”? ;-) To jedyne miejsce w Beskidach, poza Babią Górą (‘Perć Akademików’) gdzie szlak jest zabezpieczony łańcuchem. Ten pod Romanką wyglądał na nowy. Później odnalazłem człowieka, który wylicytował stary, zardzewiały łańcuch zdjęty z tego miejsca. Chciałem odkupić, ale taka pamiątka jest bezcenna i nie dobiliśmy targu.
Wypas owiec pod Słowianką<br/>fot. Marcin Grabiński
Wypas owiec pod Słowianką
fot. Marcin Grabiński
Aż do Żabnicy nie miałbym o czym pisać (gorąco, mało cienia, błoto), gdyby nie napotkane stado owiec – schodzimy im z drogi, bo barany i kozy mają rogi a my nie mamy ochraniaczy na łydki.
Ostatnie kilometry idziemy szosą, w Żabnicy bez chodnika, dalej w Węgierskiej Górce już lepiej. Po drodze mijamy muzeum polowe. Muzeum upamiętnia ‘Westerplatte południa’ – szereg umocnień, które zaskakująco długo powstrzymywały niemiecką ofensywę we wrześniu 1939. Bohaterstwa nie będziemy oceniać, w obu przypadkach należy się pamięć. Natomiast w przeciwieństwie do Westerplatte w Gdańsku, obrona Węgierskiej Górki miał sens strategiczny.
Muzeum w Węgierskiej Górce<br/>fot. Marcin Grabiński
Muzeum w Węgierskiej Górce
fot. Marcin Grabiński
Zdążyliśmy, mamy jeszcze 40min do pociągu, fundujemy więc sobie lody z Czernichowa. Korzystamy z promocji i bierzemy po 3 gałki. Do pociągu jeszcze parę minut, więc wchłaniany kolejne 3… Podczas wędrówki takim szlakiem jak GSB zjadane kalorie nie mają przełożenia na obwód w pasie. Te dodatkowe lodowe kalorie jutro błyskawicznie spalę wchodząc na Baranią Górę.
Bogdan na pociąg, ja do pensjonatu Melaxa. Super komfort po noclegach schroniskowych. Mam prywatną łazienkę, zestaw ręczników, wodę mineralną w butelkach i nawet taras. W pensjonacie akurat odbywają się poprawiny po sobotnim weselu. Jem w restauracji w pensjonacie, goście weselni mają oddzielną salę, ale wychodzą do ogródka. Trochę dziwnie wyglądam szortach i T-shircie na tle eleganckich gości weselnych. Ale po 40-tce nie trzeba się już przejmować co ludzie powiedzą.
Węgierska Górka<br/>fot. Marcin Grabiński
Węgierska Górka
fot. Marcin Grabiński
Wszystkiego Najlepszego dla Młodej Pary! (wesele 9.08.2020 Melaxa, Węgierska Górka)
W kolejnym odcinku będę kontynuował 11-dniową wędrówkę z Krynicy Zdrój do Ustronia. Po kulminacji szlaku na Babiej Górze, teraz będzie „z górki”. Ale tylko mentalnie – odcinek 20-ty będzie jednym z dłuższych i czekają mnie dwa podejścia – Barania Góra z Węgierskiej Górki i Stożek z Kubalonki.
Dla zainteresowanych wysłuchaniem moich opowieści o Głównym Szlaku Beskidzkim, wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Czeladzi, filia nr 2, prowadzę cykl 10 spotkań online o mojej wędrówce. W sekcji „Filmy” („Videos”) strony Klubu Włóczykijów na FB archiwizowane są kolejne odcinki. Transmisje online na stronie Klubu Włóczykijów na FB i tamże informacja o terminach.
Wschód słońca na Pilsku<br/>fot. Marcin Grabiński
Wschód słońca na Pilsku
fot. Marcin Grabiński
koniec
12 lutego 2021

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Stoi w skansenie lokomotywa...<br/>Fot. Wojciech Gołąbowski

Miejsca, które warto odwiedzić: Kiedy para - buch!
Wojciech Gołąbowski

17 IX 2023

Jadąc na południe popularną „zakopianką” (ale można też wybrać inną, bardziej malowniczą i mniej zakorkowaną trasę) za tunelem w pobliżu Skomielnej Białej oraz za węzłem obok Rabki Zdroju przejeżdżamy wiaduktem nad Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce. A może zwolnić, zjechać z drogi szybkiego ruchu i spojrzeć na to miejsce z bliska?

więcej »
Gustowna furtka<br/>Fot. Wojciech Gołabowski

Miejsca, które warto odwiedzić: Ochorowiczówka ma młodsze rodzeństwo!
Wojciech Gołąbowski

26 VIII 2023

Nie jestem tylko pewien, czy to braciszek – bo muzeum, czy siostrzyczka – bo ulica Przykopa 25. Pewne jest natomiast, że mieści się w Cieszynie i jest – jeśli nie najmłodszym – to jednym z najmłodszych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas wakacyjnych wędrówek: otwarte zostało drugiego lipca 2023 roku.

więcej »

Fotorelacja z wystawy obrazów Tadeusza Baranowskiego
Marcin Osuch

3 VIII 2023

Prezentujemy fotografie z wystawy „Tadeusz Baranowski. Malarstwo” w warszawskiej Galerii DAP.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.