Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 października 2021
w Esensji w Esensjopedii

W nieporządku we Wrocławiu

Galeria Entropia
Mira Boczniowicz, Julita Gielzak, Bożena Grzyb-Jarodzka, Alicja Jodko, Magda Migacz, Beata Rojek | W NIEPORZĄDKU | rysunek–kłącze | instalacja | 27.06 – 26.07.2019 | idea, koordynacja: Alicja Jodko | Wystawa towarzysząca Triennale Rysunku Wrocław 2019

Galeria Entropia

W nieporządku we Wrocławiu

Mira Boczniowicz, Julita Gielzak, Bożena Grzyb-Jarodzka, Alicja Jodko, Magda Migacz, Beata Rojek | W NIEPORZĄDKU | rysunek–kłącze | instalacja | 27.06 – 26.07.2019 | idea, koordynacja: Alicja Jodko | Wystawa towarzysząca Triennale Rysunku Wrocław 2019
Wystawa „W nieporządku” ma charakter autorski oraz wybitnie site specific. Sześć wrocławskich artystek wspólnie tworzy rizomatyczny (kłączowy) rysunek na powierzchniach ścian i podłogi Galerii Entropia, zachowując przy tym ten zapisany wcześniej przez samo życie. Rysunek przerasta w instalację.
Kształt tej wystawy nie jest czymś znanym z góry, podobnie jak nie jest znana pogoda w dniu jej otwarcia. Stanowi to pewien k łopot w aktualnych warunkach i okolicznościach produkcji wystaw, sztuki i czegokolwiek… Tymczasem w kontekście entropii (i Entropii) może pozostać zagadnieniem otwartym i nieprzewidywalnym efektem twórczego spotkania.
Z powodów nie tylko formalnych artystki odwołują się do figury kłącza, które „nie rozpoczyna się ani nie kończy, jest zawsze w otoczeniu, pomiędzy rzeczami” i w każdym swym członie stanowi plateau – „ciągły region intensywności” dający się złączyć z innymi, by utworzyć następne kłącze. Zasady, na których opiera się kłącze, sformułowane przez duet Gill Deleuze – Felix Guattari, stanowią dla artystek tworzących wystawę rodzaj instrukcji jej obsługi.
Autorki posługują się technikami własnymi, m.in. sidoluxografią zastosowaną po raz pierwszy podczas wspólnej wystawy w Entropii (2010). Technika ta przypomina sgraffito, tyle że rysunek wgłębny wykonywany jest w warstwie Sidoluxu – emulsji do n abłyszczania podłogi, która po latach stosowania wytwarza na parkiecie dość grubą, ciemną powłokę. Inne techniki pracy przy tej wystawie także mają charakter manualny, a wszystkie jej składowe – charakter niskoentropowy (niskonakładowy, niskoenergetyczny, niskomateriałowy…).
Jak przy poprzednich wystawach, artystki obywają się bez kuratora. Tym, co je najbardziej interesuje, jest otwarcie się na ruch myśli i skojarzeń prowadzące ku odkryciu pytania, na które chcą odpowiedzieć swoją artystyczną pracą. Jako grupie artystek nie przyświeca im żadna ideologia. Łączy je przyjaźń i chęć wspólnego działania, które daje wiele przyjemności.
Wystawa jest rozszerzona o projekt mailartowy. Autorki rozsyłają do zaprzyjaźnionych artystek i artystów kartoniki o formacie DL z zaproszeniem do narysowania kłącza. Nadesłane prace będą również prezentowane na wystawie tworząc jej kolejne odgałęzienia.
Alicja Jodko
koniec
10 lipca 2019
Galeria Entropia
50-129 Wrocław, ul.Rzeźnicza 4
tel. 71 3444 634
fax 71 3444 634
Czynne: pon-pt godz.13.00-19.00

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2019-06-27
Do: 2019-07-26
Galeria Entropia, Wrocław, Rzeźnicza 4

Najnowsze

Copernicon 2021: spotkajmy się w Wirtualnym Toruniu!

5 VIII 2021

W tym roku Copernicon odbędzie się wyjątkowo w cyberprzestrzeni dzięki aplikacji Gather Town. Umożliwia ona uczestnictwo w festiwalu z dowolnego miejsca na świecie bez utraty unikalnej atmosfery konwentu fantastyki oraz stworzenie wrażenia faktycznej bliskości z innymi uczestnikami.

więcej »
Marzena Matuszewska, Discs - Notes from Life II

Polskie szkło artystyczne na Art Market Budapest
Polish Modern Glass Art

3 XI 2020

Zapraszamy na wirtualną wystawę szkła artystycznego Polish Modern Glass Art, która prezentowana jest online w ramach targów sztuki Art Market Budapest – największych targów w tej części Europy.

więcej »

Top Marka 2019 - Sukces Esensji!
Esensja

2 XI 2019

Esensja znalazła się na drugim miejscu piszących o książkach portali internetowych w kraju!

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

Galeria Entropia
— Maszkarony i historie do opowiedzenia we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Złota era malarstwa oraz trzy obiekty we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Kolekcja prywatna we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Miejsca zakryte we Wrocławiu

Galeria Entropia
— W we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Film_loops we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Histerotomia mózgu — 30 lat później we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Nie ufam pamięci we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Entropia rośnie_wersja 3.0 we Wrocławiu

Galeria Entropia
— Witajcie w dżungli we Wrocławiu

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.