Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Samolub w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
Od 22 czerwca do 18 lipca w Centruym Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się wystawa pt. „Samolub”.

CSW Zamek Ujazdowski

Samolub w Warszawie

Od 22 czerwca do 18 lipca w Centruym Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się wystawa pt. „Samolub”.
Twórczość Olafa Brzeskiego to jeden z najciekawszych fenomenów artystycznych na polskiej scenie sztuki współczesnej. Spektakl tej twórczości rozgrywa się między biegunami wyznaczonymi przez przywiązanie do klasyki i ryzykowany eksperyment, rzeźbę i rysunek, monstrualność i dochodzenie do realizmu poprzez groteskę, iluzję i szczerość, wizjonerską fantazję i prawdę materiału, pożądanie i jego spełnienie w dziele sztuki. Wystawa „Samolub” prezentowana od 21 czerwca w CSW jest pierwszą próbą przekrojowego spojrzenia na dorobek Olafa Brzeskiego.
Wystawa „Samolub” przedstawia najnowsze, w tym premierowe, prace Olafa Brzeskiego na tle wybranych realizacji z ostatniej dekady, prezentując – poprzez jego poszukiwania w dziedzinie rzeźby, filmu i rysunku – wielowymiarowy wizerunek własny artysty. Narracja wystawy zbudowana jest z dwóch przewodnich wątków. Pierwszym są rozważania na temat bestialstwa, przeczucia jego obecności poza kręgiem światła rzucanego przez rozum. Brzeski poszukuje obrazu bestialstwa w tym co nie-ludzkie: w potworności, wynaturzeniu i zwierzęcości; przewodnikiem artysty jest fantastyczna wyobraźnia. Wszystkie tropy tych poszukiwań prowadzą jednak do człowieka, w którym można dopatrywać się porte-parole samego autora. „Samolub” jest opowieścią o bestialstwie, które człowiek – dokonujący introspekcji swoich pożądań i instynktów artysta – odnajduje w sobie. Owo bestialstwo krystalizuje się w postać męskości. „Samolub” jest więc także wystawą o męskości: o agresji, pożądaniu, przemocy, wstydzie, sile i strachu przed słabością.
Drugim wątkiem przewodnim wystawy jest opowieść o metamorfozach formy, materii artystycznej i sposobów obrazowania w twórczości Brzeskiego. Artysta używa różnych mediów, ale pierwszoplanową bohaterką jego sztuki pozostaje rzeźba; wystawa staje się meta-narracją na temat środków wyrazu pozostających w dyspozycji tej dziedziny. Brzeski dotyka skrajności – z jednej strony abstrakcji, z drugiej hiperrealizmu, lecz punktem odniesienia pozostaje dla niego zbiór klasycznych rzeźbiarskich tematów: portret, akt męski, studium z modela, grupa rzeźbiarska w ruchu i – nade wszystko – figura. Artysta wypróbowuje emocjonalne, symboliczne i narracyjne możliwości, jakie oferuje figuracja. Pozostając w zakreślonym przez tradycję kręgu tematów, odnajduje nieortodoksyjne rozwiązania formalne, pozwalające na nowo tchnąć życie w „ciało” rzeźby.
„Samolub” jest wystawą, w której artysta zadaje pytanie o możliwość materializacji fantazmatów. Brzeski jest rzeźbiarzem; „cielesność” rzeźby, jej intensywna fizyczna obecność podpowiada istnienie takiej możliwości: wyobrażenie staje się ciałem. Wystawa jest eksploracją terytorium tej możliwości: jak daleko można się posunąć w uobecnianiu tego, co w istnieje tylko dla oczu artysty? Odpowiedzi szukać należy w związkach rysunku i rzeźby, w relacji między wizją i konceptem a konkretem artystycznego tworzywa; na wystawie Brzeski eksponuje te „niebezpieczne związki”, dając publiczności wgląd w mechanizmy swojego procesu twórczego.
Tytuł prezentacji prowadzi w stronę postaci samego artysty. W przestrzeni ekspozycji znajduje się jeden autoportret, ale całą wystawę można interpretować jako rozszerzony wizerunek własny, rozpisany na szereg motywów, metafor i alegorii. Artysta dokonuje głębokiej introspekcji, przygląda się swoim instynktom, pożądaniom i wyobraźniom, konfrontuje się z mroczną stroną swojej natury. Tytułowy „Samolub” to Brzeski, lecz w tej niejednoznacznej, skupionej na sobie postaci każdy odnajdzie jakąś część samego sobie.
– Stach Szabłowski
Olaf Brzeski (ur. 1975 r. we Wrocławiu) rzeźbiarz, autor instalacji i filmów. W latach 1994–95 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a następnie od 1995 r. na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pracę dyplomową z rzeźby obronił w 2000 r. w pracowni prof. Leona Podsiadłego. Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W 2009 r. był nominowany do konkursu Spojrzenia (Nagrody Fundacji Deutsche Bank) organizowanego przez Narodową Galerię Sztuki Zachęta w Warszawie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
koniec
25 czerwca 2013
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
00-467 Warszawa, ul. Jazdow 2
tel. +48 022 628 12 71, +48 022 628 12 72
fax +48 022 628 95 50
Czynne: wtorek - niedziela: 11.00 - 19.00, piątek: 11.00 - 21.00
Wstęp: bilet normalny: 12 zł, ulgowy: 6 zł, rodzinny: 20 zł

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2013-06-22 18:00
Do: 2013-07-18
CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, Aleje Ujazdowskie 6

Najnowsze

Promocja: Parasol ogrodowy – jaki wybrać?

24 IX 2023

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a mimo to pogoda nas rozpieszcza. To idealny moment na to, by kupić parasol ogrodowy. Producenci zwykle nieco obniżają ceny w związku z mijającym sezonem, a jednocześnie wybór jest duży. Parasol to zakup na lata, przez zimę bez problemu przechowasz go razem z meblami ogrodowymi. Podpowiadamy zatem, jakie parasole ogrodowe warto wybierać.

więcej »

Odkurzacz basenowy: jak skutecznie utrzymać czystość w Twoim basenie?

16 IX 2023

Odkurzacz basenowy to niezwykle przydatne narzędzie, które pomaga utrzymać czystość w Twoim basenie. Dzięki niemu możesz skutecznie usunąć zanieczyszczenia, takie jak liście, piasek czy owady, które gromadzą się na dnie i powierzchni zbiornika. Warto zainwestować w odkurzacz basenowy, ponieważ pozwala zachować krystaliczną czystość basenu, co ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia korzystających z niego osób.

Dlaczego utrzymanie czystości w basenie jest ważne?

więcej »

Jaki prezent dla 6-latka wybrać?

13 IX 2023

Idealny prezent dla 6-latka jest dużo większym wyzwaniem niż dla noworodka czy niemowlęcia. Dziecko w tym wieku ma już jasno sprecyzowane zainteresowania i co najważniejsze oczekiwania. Nietrafione upominki mogą spotkać się nie tylko z odrzuceniem, ale wręcz z wyraźnym sprzeciwem. Dlatego też warto z wyprzedzeniem zaangażować się w poszukiwania i znaleźć taki pomysł na gift, który przypadnie dziecku do gustu. Jaki prezent dla 6-latka wybrać? Czym się kierować, chcąc kupić świetny prezent (...)

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

CSW Zamek Ujazdowski
— Neues Theater w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Świadectwo w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Razem / Osobno w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Co outsider może nam powiedzieć o rzeczywistości w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Ukrainian news w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Numer czternaście, dom w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Trwałe rzeczy w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Auroryt w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Freedom Club w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Retorsje w Warszawie

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.