Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Co outsider może nam powiedzieć o rzeczywistości w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
Od 23 marca do 9 czerwca w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się wystawa pt. „Co outsider może nam powiedzieć o rzeczywistości”.

CSW Zamek Ujazdowski

Co outsider może nam powiedzieć o rzeczywistości w Warszawie

Od 23 marca do 9 czerwca w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się wystawa pt. „Co outsider może nam powiedzieć o rzeczywistości”.
Wystawa prac zmarłego w 2009 roku twórcy, zajmującego bardzo ważne i wyjątkowe miejsce w sztuce polskiej lat 80. i 90. XX w. Przedstawi ona najważniejsze wątki wieloaspektowej twórczości Mikołaja Smoczyńskiego, w czytelny sposób akcentując wewnętrzny związek pomiędzy różnymi formułami wypowiedzi artystycznej (fotografia, interwencje i instalacje w przestrzeni architektury, malarstwo, rysunek).
Twórczość Mikołaja Smoczyńskiego wyrastała z doświadczeń sztuki konceptualnej, a u jej podstawy spoczywa refleksja na temat statusu i sensu dzieła sztuki. Istotą tej twórczości było indywidualne doświadczenie uchwycone w relacji do rzeczywistości w stanie przemiany. Pierwotnym medium wypowiedzi artystycznej Smoczyńskiego było malarstwo i chociaż dość wcześniej zrezygnował on z tradycyjnej formy malarskiego przedstawienia, to kolejne eksperymenty, twórczość fotograficzna i monumentalne realizacje wobec przestrzeni architektonicznej (instalacje oraz prace site specific) były poszukiwaniami odpowiedzi na pytanie czym jest Obraz. Do formatu obrazu/obiektu artysta powrócił ponownie pod koniec życia.
Koncepcja wystawy opiera się na uwypukleniu dwóch, najbardziej charakterystycznych i znaczących właściwości sztuki Mikołaja Smoczyńskiego. Pierwsza z nich to przewijające się przez całą jego twórczość próby dotarcia do istoty tego, czym jest malarstwo i obraz oraz indywidualny dyskurs z tym medium, prowadzący do ciągłego przesuwania jego granic. Drugą właściwość można określić jako świadomość realności przestrzeni, w której odbywały się działania artystyczne, prowadząca do traktowania jej jako immanentnego składnika powstającego dzieła sztuki (obrazu, fotografii, instalacji, budowli).
Większość aranżacji przestrzennych artysty powstawała jako prace typu site specific, przypisane do konkretnego miejsca, a tym samym zachowały się one jedynie w formie dokumentacji. W celu przywołania kontekstów oraz idei pracy Mikołaja Smoczyńskiego wobec architektury do współpracy przy wystawie zaproszeni zostali dwaj wybitni artyści, Jarosław Kozakiewicz i Robert Kuśmirowski, którzy zrealizują na niej specjalne projekty.
Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany, polsko-angielski katalog.
koniec
26 marca 2013
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
00-467 Warszawa, ul. Jazdow 2
tel. +48 022 628 12 71, +48 022 628 12 72
fax +48 022 628 95 50
Czynne: wtorek - niedziela: 11.00 - 19.00, piątek: 11.00 - 21.00
Wstęp: bilet normalny: 12 zł, ulgowy: 6 zł, rodzinny: 20 zł

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2013-03-23 18:00
Do: 2013-06-09
CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, Aleje Ujazdowskie 6

Najnowsze

Promocja: Parasol ogrodowy – jaki wybrać?

24 IX 2023

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a mimo to pogoda nas rozpieszcza. To idealny moment na to, by kupić parasol ogrodowy. Producenci zwykle nieco obniżają ceny w związku z mijającym sezonem, a jednocześnie wybór jest duży. Parasol to zakup na lata, przez zimę bez problemu przechowasz go razem z meblami ogrodowymi. Podpowiadamy zatem, jakie parasole ogrodowe warto wybierać.

więcej »

Odkurzacz basenowy: jak skutecznie utrzymać czystość w Twoim basenie?

16 IX 2023

Odkurzacz basenowy to niezwykle przydatne narzędzie, które pomaga utrzymać czystość w Twoim basenie. Dzięki niemu możesz skutecznie usunąć zanieczyszczenia, takie jak liście, piasek czy owady, które gromadzą się na dnie i powierzchni zbiornika. Warto zainwestować w odkurzacz basenowy, ponieważ pozwala zachować krystaliczną czystość basenu, co ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia korzystających z niego osób.

Dlaczego utrzymanie czystości w basenie jest ważne?

więcej »

Jaki prezent dla 6-latka wybrać?

13 IX 2023

Idealny prezent dla 6-latka jest dużo większym wyzwaniem niż dla noworodka czy niemowlęcia. Dziecko w tym wieku ma już jasno sprecyzowane zainteresowania i co najważniejsze oczekiwania. Nietrafione upominki mogą spotkać się nie tylko z odrzuceniem, ale wręcz z wyraźnym sprzeciwem. Dlatego też warto z wyprzedzeniem zaangażować się w poszukiwania i znaleźć taki pomysł na gift, który przypadnie dziecku do gustu. Jaki prezent dla 6-latka wybrać? Czym się kierować, chcąc kupić świetny prezent (...)

więcej »

Polecamy

Zobacz też

Tegoż autora

CSW Zamek Ujazdowski
— Samolub w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Neues Theater w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Świadectwo w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Razem / Osobno w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Ukrainian news w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Numer czternaście, dom w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Trwałe rzeczy w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Auroryt w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Freedom Club w Warszawie

CSW Zamek Ujazdowski
— Retorsje w Warszawie

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.