Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 stycznia 2022
w Esensji w Esensjopedii

Arthur Conan Doyle

ImięArthur
NazwiskoConan Doyle
WWW

Kalendarium: Arthur Conan Doyle

Esensja.pl
Esensja.pl
22 maja wypada 150 rocznica urodzin twórcy Sherlocka Holmesa.

Kalendarium: Arthur Conan Doyle

22 maja wypada 150 rocznica urodzin twórcy Sherlocka Holmesa.

Arthur Conan Doyle

ImięArthur
NazwiskoConan Doyle
WWW
Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (1859.05.22 – 1930.07.07) urodził się w Edynburgu, w Szkocji, w rodzinie Anglika o irlandzkich korzeniach i Irlandki. Młody Arthur w wieku 8 lat został wysłany do szkoły jezuitów, ale gdy siedem lat później ją opuszczał był już agnostykiem. W 1876 roku rozpoczął studia medyczna na uniwersytecie w Edynburgu, w trakcie których rozpoczął pisanie opowiadań – pierwsze opublikował jeszcze przed ukończeniem 20 roku życia. W trakcie nauki pracował jako lekarz na statku pływającym na zachodnie wybrzeże Afryki. W 1882 roku przeniósł się do Plymouth gdzie dołączył do kolegi ze studiów, który prowadził praktykę medyczną, ale różnica zdań sprawiła, że wkrótce otworzył własny gabinet w Portsmouth. Mimo, że w 1885 roku Doyle obronił doktorat praktyka nie szła mu zbyt dobrze – efektem spędzania samotnie czasu w oczekiwaniu na pacjentów było pisanie opowiadań. Czas zabijał też grą w piłkę nożną w Portsmouth Association Football Club jako bramkarz oraz grą w krykieta i golfa (w 1910 roku został wybrany kapitanem klubu golfowego). W 1885 roku Doyle poślubił Louisę Hawkins, ale dwa lata później poznał Jean Elizabeth Leckie, którą obdarzył platoniczną miłością, a poślubił w 1907 roku, gdy Hawkins zmarła. Z pierwszego małżeństwa miał dwoje dzieci, a z drugiego troje. W 1890 roku Doyle wyjechał do Wiednia studiować budowę oka, a w 1891 rozpoczął praktykę w Londynie – w swojej autobiografii napisał, że drzwi jego gabinetu nie przekroczył żaden pacjent. W 1902 roku Doyle został nagrodzony szlachectwem, głównie za pamflet w którym chwalił udział brytyjski w wojnie burskiej (do tematu powrócił później w pełnowymiarowej powieści). Wypowiadał się również na temat afrykańskiego Konga i reform jakie należało przeprowadzić w tym kraju. W tym samym czasie dwukrotnie starał się o wejście do parlamentu, ale mimo sporego poparcia nie został jednak wybrany.
Najsłynniejszym tworem Doyle’a jest oczywiście odznaczający się niebywałym intelektem i zdolnością dedukcji detektyw Sherlock Holmes. Pierwszym tekstem w którym się pojawił było „Studium w szkarłacie” opublikowany w 1887 roku. Doyle skonstruował tę postać częściowo w oparciu o swojego uniwersyteckiego profesora Josepha Bella, który fascynował go umiejętnością obserwacji i dedukcji. Jako inny wzór wskazuje się C. Auguste Dupina – postać wykreowaną przez Edgara Allana Poego. Podobieństwo dostrzegł nawet Robert Louis Stevenson przebywający wówczas na Samoa. Kolejne opowiadania o Holmesie publikował w „Strand Magazine”, ukazało się ich w sumie 56 oraz 4 powieści. Już w 1891 roku Doyle rozmyślał o uśmierceniu Holmesa by oderwać się od tej postaci i mieć czas na inne rzeczy (niektóre wciąż wiążące się z pisaniem, tyle że powieści historycznych) – plan urzeczywistnił dwa lata później w słynnej scenie z wodospadem i profesorem Moriartym. Oczywiście publika zawrzała, a Doyle zdecydował się na wybieg: Holmes nie spadł z Moriartym, ale wykorzystał sytuację by wobec innych wrogów udawać martwego. Po śmierci swojego syna w 1918 roku Doyle popadł w depresję, czego efektem było zainteresowanie spirytualizmem – był to jeden z impulsów do napisania przygód profesora Challengera „The Land of Mist” i „Zaginiony świat”. Doyle przyjaźnił się też ze słynnym iluzjonistą Harrym Houdinim.
Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku na zawał serca.
Wybrana bibliografia:
 • Studium w szkarłacie (1888)
 • Micah Clarke (1888)
 • Znak czterech (1890)
 • Biały orszak (1890)
 • Przygody Sherlocka Holmesa (1892)
 • Pamiętniki Sherlocka Holmesa (1894)
 • Przygody brygadiera Gerarda ( 1896)
 • Pies Baskerville′ów (1902)
 • Zaginiony świat (1912)
 • Trujące pasmo (1913)
 • Dolina trwogi (1915
 • koniec
  22 maja 2009

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Imię:
  Treść:
  Działanie:
  Wynik:

  Dodaj komentarz FB

  Najnowsze

  Nominacje do Nagrody im. Philipa K. Dicka 2022

  14 I 2022

  Ogłoszono tytuły sześciu książek nominowanych do Nagrody imienia Philipa K. Dicka za rok 2021.

  więcej »

  Hugo 2021 – laureaci

  20 XII 2021

  18 grudnia podczas 79 Worldconu w Washington D.C. przyznano Nagrody Hugo 2021.

  więcej »

  Polecamy

  Pijane ślimaki prowadzą śledztwo

  Stulecie Stanisława Lema:

  Pijane ślimaki prowadzą śledztwo
  — Mieszko B. Wandowicz

  Pogrzeb pośród mgławic
  — Mieszko B. Wandowicz

  O korzyściach z bycia ślimakiem (śluzem na marginesie „Głosu Pana”)
  — Mieszko B. Wandowicz

  List znad Oceanu
  — Beatrycze Nowicka

  Lem w komiksie
  — Marcin Knyszyński

  Przeciętniak w swym zawodzie
  — Agnieszka Hałas, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

  Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
  — Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

  Zawsze szach, nigdy mat
  — Marcin Knyszyński

  Świadomość jako błąd
  — Marcin Knyszyński

  Człowiek jako bariera ostateczna
  — Marcin Knyszyński

  Zobacz też

  Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.