Kalendarium: Daphne du Maurier19 kwietnia mija 10 rocznica śmierci angielskiej pisarki.
Kalendarium: Daphne du Maurier19 kwietnia mija 10 rocznica śmierci angielskiej pisarki. Dame Daphne Du Maurier (1907.05.13 – 1989.04.19) urodziła się w Londynie w rodzinie prominentnego agenta aktorskiego i aktorki. Literacką karierą Daphne pokierował natomiast dziadek, który był scenarzystą i rysownikiem – dzięki temu pierwszą powieść wydała w wieku zaledwie 24 lat. Jej twórczość krytycy często lekceważyli jako „lekką intelektualnie” i eskapistyczną – dziś jest uważana za niekwestionowaną mistrzynię suspensu. Do jej największych sukcesów należy powieść „Rebeka”, która była zaadaptowana na scenę i na duży ekran – przez samego Hitchcocka, który za film zdobył Oscara. Hitchcock zajął się też przeniesieniem na ekran opowiadania „Ptaki” i powieści „Oberża na pustkowiu”, a inni reżyserowie zekranizowali m.in. „Nie oglądaj się teraz” i „My Cousin Rachel”. Często określa się ją jako pisarkę nawiązującą do romantyzmu. Jej dzieła wolne są od łatwych happy endów, a nad całością unoszą się opary mistycyzmu, nadnaturalności i grozy. W późniejszych latach odeszła od beletrystyki na rzecz literatury faktu, m.in. napisała kilka biografii. W 1969 roku Du Maurier otrzymała z rąk królowej tytuł szlachecki. W międzyczasie poślubiła wysokiego oficera z którym miała dwie córki i syna, ale biografowie pisarki wskazują, że małżeństwo było dość chłodne, podobnie jak stosunek Daphne do jej dzieci. Prawdopodobną przyczyną mógł być homoseksualizm Du Maurier wzmacniany przez homofobię jej ojca i jego chęć posiadania syna. Daphne du Maurier zmarła w wieku 81 lat w swoim domu w Kornwalii, regionie, który był scenerią dla wielu jej książek. Czytaj też: Ptaki - recenzja zbioru opowiadań Wybrana bibliografia: ![]() 19 kwietnia 2009 |
Polska Fundacja Fantastyki Naukowej już w najbliższą sobotę inauguruje cykl spotkań literacko-naukowych „Fantastyka i Futurologia”.
więcej »Ogłoszono listę finalistów nagród Hugo 2022 za utwory, które swoją premierę miały w roku 2021.
więcej »Wkrótce nakładem Wydawnictwa IX ukaże się antologia „24.02.2002”. Całkowity zysk z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie organizacji Mission Proliska niosącej pomoc ukraińskim cywilom w obszarach objętych działaniami wojennymi.
więcej »Rzeczy, które robisz w piekle, będąc martwym
— Marcin Knyszyński
Bulwar Zachodzącego Słońca 2
— Marcin Knyszyński
Borat Dzong-Un z pasem szahida
— Marcin Knyszyński
Rozkład i rozkładówka
— Marcin Knyszyński
Nowoczesny mit
— Marcin Knyszyński
Horror rzeczywistości
— Marcin Knyszyński
Osaczona
— Marcin Knyszyński
Pan życia i śmierci
— Marcin Knyszyński
Jezus na miarę naszych czasów
— Marcin Knyszyński
Imitacje
— Marcin Knyszyński