„Solaris” Stanisława Lema zwyciężaPolskie Radio „Solaris” Lema triumfuje w konkursie radiowej Trójki „100 ksiażek na 100 lat Niepodległości”.
Polskie Radio„Solaris” Stanisława Lema zwycięża„Solaris” Lema triumfuje w konkursie radiowej Trójki „100 ksiażek na 100 lat Niepodległości”. ![]()
Wyszukaj / Kup Akcja radiowej Trójki to największe przedsięwzięcie tego rodzaju zorganizowane w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Słuchacze Programu 3 oddali na swoje ulubione tytuły ponad 21 tys. głosów. W plebiscycie zwyciężyło „Solaris”, a na kolejnych miejscach znalazły się: „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Oto – zdaniem słuchaczy Trójki – najważniejsze dzieła polskiej literatury opublikowane po 1918 roku. Do przygotowania listy najważniejszych polskich książek napisanych po 1918 roku redakcja radiowej Trójki zaprosiła wybitnych literaturoznawców: Macieja Urbanowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krzysztofa Dybciaka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Dariusza Nowackiego z Uniwersytetu Śląskiego, dyrektora warszawskiego Muzeum Literatury i wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego Jarosława Klejnockiego oraz Krzysztofa Koehlera – dyrektora programowego Instytutu Książki. Każdy z zaproszonych podał swoje typy i w ten sposób powstała okrągła setka tytułów, które Trójka przedstawiała na antenie w cyklu „100 książek na stulecie Niepodległości”. Słuchacze typowali swoje ulubione tytuły od 18 września do 11 listopada. Oddanych zostało ponad 21 tys. głosów, a w pierwszej dziesiątce znalazły się następujące tytuły: „Solaris” Stanisława Lema, „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza, „Pan Cogito” Zbigniewa Herberta, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Wiersze” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Tango” Sławomira Mrożka , „Medaliony” Zofii Nałkowskiej oraz „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej. – To, oczywiście, nie jest żaden nowy kanon tylko zabawa dla słuchaczy. Przede wszystkim cieszy nas, że tak licznie wzięli oni udział w plebiscycie. Co jest tym cenniejsze, że żyjemy w czasach, gdy ponad 60 procent Polaków w ogóle nie czyta książek – mówi Mariusz Cieślik, zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia i pomysłodawca akcji. – Jeśli uznamy to za swoisty sondaż popularności, to zwycięstwo Lema mnie nie zaskakuje. To pisarz wciąż kochany przez czytelników. Ale już drugie miejsce „Innego świata” Herlinga-Grudzińskiego pokazuje, że nasi słuchacze rozumieją wagę tego świadectwa. Podobnie jak rangę dorobku Gombrowicza, Schulza czy Herberta. Wszystkie tytuły i ich prezentacje można znaleźć na stronie: 100ksiazek.polskieradio.pl. Projekt został przygotowany we współpracy z Instytutem Książki i dziennikiem „Rzeczpospolita”. ![]() 15 listopada 2018 |
28 sierpnia komitet Deutscher Science-Fiction-Preis (DSFP) ogłosił tegorocznych laureatów tej nagrody.
więcej »Wielkimi krokami zbliża się jesień, a mimo to pogoda nas rozpieszcza. To idealny moment na to, by kupić parasol ogrodowy. Producenci zwykle nieco obniżają ceny w związku z mijającym sezonem, a jednocześnie wybór jest duży. Parasol to zakup na lata, przez zimę bez problemu przechowasz go razem z meblami ogrodowymi. Podpowiadamy zatem, jakie parasole ogrodowe warto wybierać.
więcej »Odkurzacz basenowy to niezwykle przydatne narzędzie, które pomaga utrzymać czystość w Twoim basenie. Dzięki niemu możesz skutecznie usunąć zanieczyszczenia, takie jak liście, piasek czy owady, które gromadzą się na dnie i powierzchni zbiornika. Warto zainwestować w odkurzacz basenowy, ponieważ pozwala zachować krystaliczną czystość basenu, co ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia korzystających z niego osób.
Dlaczego utrzymanie czystości w basenie jest ważne?
więcej »Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner
Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner
Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner
Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner
Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner
Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner
Lem i Kornatowska w Iluzjonie
— Filmoteka Narodowa
Esensja czyta: Kwiecień-czerwiec 2010
— Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski
„W zeszłym roku nie miałem wakacji”
— Joanna Kapica-Curzytek
Esensja czyta: Wrzesień 2013
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Alicja Kuciel, Paweł Micnas, Beatrycze Nowicka
Panie Stanisławie, Mrogi Drożku!
— Marcin T.P. Łuczyński
Esensja czyta: Kwiecień-czerwiec 2010
— Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski
Przeczytaj to jeszcze raz: Social-fiction
— Daniel Markiewicz
Dialogi
— Janusz A. Urbanowicz
Polskie Radio
— Wspieramy polskich artystów
Polskie Radio
— Czterdzieści i cztery w radiowej Dwójce
Polskie Radio
— Nasłuchiwanie: Niepodległość
Polskie Radio
— Polski Top Wszech Czasów
Polskie Radio
— XVIII Konkurs Festiwalu „Nowa Tradycja” dla muzyków folkowych
Polskie Radio
— Wybierz Folkowy Fonogram Dwójki 2013
Polskie Radio
— XVII Konkurs Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”