Wręczono nagrody Śląkfa za rok 2017. Zapraszamy do zapoznania się z listą laureatów.
Śląkfy za rok 2017 przyznane
Wręczono nagrody Śląkfa za rok 2017. Zapraszamy do zapoznania się z listą laureatów.

Foto © Szymon Gonera
Projekt statuetki © Marian Knobloch
Podczas zakończonego w niedzielę Seminarium Literackiego Śląskiego Klubu Fantastyki, rozdano Śląkfy za rok 2017 – najstarszą, przyznawaną od 1983 roku nagrodę klubową w polskim Fandomie, zawsze przyznawaną imiennie.
Przedstawiamy listę zwycięzców:
Grupa Filmowa Darwin – Jan Jurkowski i Marek Hucz
Uzasadnienie:
Kanały wideo dały ludziom możliwość nowej formy dystrybucji tak twórczości, jak i publicystyki. Ich rozwój oraz dostępność sprzętu nagrywającego sprawiły, że pojawiło się wiele polskich kanałów publicystycznych, naukowych czy powiązanych z popkulturą. Jan Jurkowski i Marek Hucz, tworząc w 2012 roku Grupę Filmową Darwin, zdecydowali się pójść w innym kierunku. Ich filmy to zabawa z popkulturą, fantastyką, gry z widzem. To ciekawe ujęcie znanych historii. To ciągły rozwój, wzrastający przez lata rozmach i profesjonalizm.
Twórczość Grupy Filmowej Darwin nie tylko zahacza o fantastykę, ale używa jej jako jednego z centralnych filarów, na których buduje swoje historie, a ich humorystyczne serie zadają w prześmiewczy sposób pytania często w fantastyce poruszane.
Twórców materiałów wideo jest bardzo wielu. Niewielu jednak jest w stanie utrzymać wysoką jakość historii, świadomie korzystając z możliwości medium i ciągle się rozwijając. Dlatego właśnie bez wahania nominuję Jana Jurkowskiego i Marka Hucza do Śląkfy w kategorii Twórca Roku.
Pozostali nominowani: Grzegorz Chudy, Rafał Kosik, Magdalena Kucenty, Jerzy Machowski.
Wydawca / Promotor Roku 2017
Storytel – Michał Szolc
Uzasadnienie:
Storytel założono w 2015 roku i od tego czasu prężnie się rozrasta, oferując swoim klientom szereg usług. Ma już ponad 300 tysięcy użytkowników w około dziesięciu różnych krajach. W kwestii wydawania fantastyki platforma ta działa na dwóch płaszczyznach: dystrybuuje rzeczy przygotowane przez wydawców, jak i sam nabywa prawa we współpracy z wydawcami i następnie nagrywa własne audiobooki. Obecnie propozycje Storytela obejmują ponad tysiąc polskich oraz ponad trzydzieści tysięcy tytułów angielskich i z każdym dniem liczba ta rośnie.
W ramach Storytel Original w 2017 roku ukazał się „Jednooki król” Jakuba Ćwieka, z kolei jako wydawca Storytel zajął się takimi autorami jak m.in. Roger Zelazny, Neila Gaiman, William Gibson, Brandon Sanderson, Siergiej Łukjanienko, Paweł Majka czy Wojciech Chmielarz. Rynek audiobooków stał się o wiele ciekawszy dzięki Storytelowi, dlatego nominuję go do tegorocznej Śląkfy.
Pozostali nominowani: Wojciech Orliński, Marek Żelkowski i Wiktor Żwikiewicz (Bibliotekarium).
Jacek Falejczyk – Zew Zajdla
Uzasadnienie:
Czy poczuliście już Zew Zajdla? Twórcą tej pionierskiej akcji jest Jacek „Kiwaczek” Falejczyk, aktualnie oficer Marynarki Wojennej i wieloletni fan fantastyki oraz pokemonów (między innymi). Jako pierwszy wpadł na pomysł promocji Nagrody im. Janusza A. Zajdla w tak zwanych mediach społecznościowych i nie zawahał się go zrealizować.
Zew Zajdla to wyzwanie czytelnicze, zachęcające do czytania, nominowania, dzielenia się z innymi postępami w lekturze, a następnie do głosowania. Z każdym rokiem akcja zatacza coraz większe kręgi, wciągając do uczestnictwa kolejne osoby i promując zarówno czytelnictwo fantastyki, jak też samą Nagrodę.
Kiwaczek to rzadki przypadek, gdy ktoś mówi i robi jednocześnie. Ja ze swej strony postanowiłam go nominować do Śląkfy, by przynajmniej w ten sposób powiedzieć – dziękujemy, Kiwaczku.
Pozostali nominowani: Maciej Kozieł i Maciej „Toudi” Pitala (KONgres), Katarzyna „Kairi” Siedlecka (musical „Yuri!!! on Ice”), Jakub „Shonsu” Barański i Marcin „Słowik” Słowikowski (LubLarp).
