Siódemka finalistów Nike 2011Jury Nagrody Literackiej NIKE 2011 wybrało tegorocznych finalistów – wśród siedmiu nominowanych książek znalazły się trzy powieści, dwa tomy esejów, zbiór opowiadań i dziennik. Zwycięzcę konkursu poznamy w niedzielę, 2 października br.
Siódemka finalistów Nike 2011Jury Nagrody Literackiej NIKE 2011 wybrało tegorocznych finalistów – wśród siedmiu nominowanych książek znalazły się trzy powieści, dwa tomy esejów, zbiór opowiadań i dziennik. Zwycięzcę konkursu poznamy w niedzielę, 2 października br. Wybrani przez jury finaliści NIKE 2011 napisali trzy powieści, 2 tomy esejów, zbiór opowiadań i dziennik. Oto lista nominowanych:
W tym roku Nagroda Literacka Nike zostanie wręczona po raz piętnasty. Finałowa gala odbędzie się 2 października br. Transmisję gali będzie można oglądać w TVP2. NIKE jest coroczną, prestiżową nagrodą literacką dla polskiej książki roku. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki itp.) i humanistyka o wybitnych wartościach literackich. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących. Zwycięzca nagrody jest wyłaniany w trzyetapowym konkursie rozstrzyganym przez jury. 20 nominacji ogłaszanych jest w maju, siedmiu finalistów – na początku września. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia. Laureat otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły. Fundatorami NIKE są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Jurorami tegorocznej edycji konkursu są: Przemysław Czapliński, Edward Balcerzan, Grażyna Borkowska (przewodnicząca), Tomasz Fiałkowski, Jan Gondowicz, Inga Iwasiów, Adam Pomorski, Iwona Smolka, Joanna Tokarska-Bakir. Fundacja Nagrody Literackiej NIKE organizuje konkurs od 1997 roku. Jego celem jest promocja literatury polskiej, a w szczególności rodzimej powieści. Dotychczasowi laureaci nagrody to: Wiesław Myśliwski – za „Widnokrąg”, Czesław Miłosz – „Piesek przydrożny”, Stanisław Barańczak – „Chirurgiczna precyzja”, Tadeusz Różewicz – „Matka odchodzi”, Jerzy Pilch – „Pod Mocnym Aniołem”, Joanna Olczak-Ronikier – „W ogrodzie pamięci”, Jarosław Marek Rymkiewicz – „Zachód słońca w Milanówku”, Wojciech Kuczok – „Gnój”, Andrzej Stasiuk – „Jadąc do Babadag”, Dorota Masłowska – „Paw królowej”, Wiesław Myśliwski – „Traktat o łuskaniu fasoli”, Olga Tokarczuk – „Bieguni”, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki – „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach” oraz Tadeusz Słobodzianek – „Nasza klasa”. ![]() 16 września 2011 |
Odkurzacz basenowy to niezwykle przydatne narzędzie, które pomaga utrzymać czystość w Twoim basenie. Dzięki niemu możesz skutecznie usunąć zanieczyszczenia, takie jak liście, piasek czy owady, które gromadzą się na dnie i powierzchni zbiornika. Warto zainwestować w odkurzacz basenowy, ponieważ pozwala zachować krystaliczną czystość basenu, co ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia korzystających z niego osób.
Dlaczego utrzymanie czystości w basenie jest ważne?
więcej »Idealny prezent dla 6-latka jest dużo większym wyzwaniem niż dla noworodka czy niemowlęcia. Dziecko w tym wieku ma już jasno sprecyzowane zainteresowania i co najważniejsze oczekiwania. Nietrafione upominki mogą spotkać się nie tylko z odrzuceniem, ale wręcz z wyraźnym sprzeciwem. Dlatego też warto z wyprzedzeniem zaangażować się w poszukiwania i znaleźć taki pomysł na gift, który przypadnie dziecku do gustu. Jaki prezent dla 6-latka wybrać? Czym się kierować, chcąc kupić świetny prezent (...)
więcej »Edukacja szkolna często powoduje, że w dorosłym życiu nie chcemy wracać do czytania, które kojarzy nam się tylko i wyłącznie z topornymi lekturami. Nic bardziej mylnego! Rocznie wydawanych jest tysiące książek, z których część na pewno trafi w twoje gusta. Jeśli nie przekonuje cię od razu czytanie, rozpocznij swoją ponowną podróż czytelniczą od… audiobooków! Dlaczego warto wziąć je pod uwagę? Przekonamy cię poniżej.
więcej »Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner
Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner
Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner
Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner
Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner
Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner
Nike 2014 dla Karola Modzelewskiego
Nominacje do nagrody Nike 2014
Inne twarze
— Joanna Kapica-Curzytek
Na wschodzie wszystko po staremu
— Witold Werner
Kresy polskie i opowieści
— Paweł Micnas
Esensja czyta: Lipiec 2014
— Daniel Markiewicz, Agnieszka Szady, Jacek Jaciubek, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka
Dom zły
— Daniel Markiewicz
Pejzażysta
— Joanna Kapica-Curzytek
Umarł Bóg, niech żyje Bóg!
— Daniel Markiewicz
Alicja w Krainie Chichów
— Iwona Michałowska
Esensja czyta: Czerwiec 2012
— Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Michał Kubalski, Daniel Markiewicz, Konrad Wągrowski
Księżycowe żeglarki wbijają paznokcie
— Agnieszka Szady