Lem i Kornatowska w IluzjonieFilmoteka Narodowa 21 sierpnia 2011 w Łodzi zmarła niespodziewanie profesor Maria Kornatowska. 12 września mija 90. rocznica urodzin Stanisława Lema. W marcu minęła 5. rocznica jego śmierci. Iluzjon uczci oboje.
Filmoteka NarodowaLem i Kornatowska w Iluzjonie21 sierpnia 2011 w Łodzi zmarła niespodziewanie profesor Maria Kornatowska. 12 września mija 90. rocznica urodzin Stanisława Lema. W marcu minęła 5. rocznica jego śmierci. Iluzjon uczci oboje. 21 sierpnia 2011 w Łodzi zmarła niespodziewanie profesor Maria Kornatowska – wykładowca łódzkiej PWSFTviT, autorka wielu książek z dziedziny filmu, popularyzatorka kina w jego najszlachetniejszej postaci. Współscenarzystka (wraz z Adamem Kuczyńskim) filmu poświęconego Wojciechowi Jerzemu Hasowi pt.: „Ze snu sen”. Krytyk filmowy TVP Kultura. Publikowała w „Kwartalniku Filmowym”, „Filmie”, „Tygodniku Powszechnym”. Współpracowała z miesięcznikiem „Kino”. W poczuciu wielkiej straty Iluzjon dedykuje pamięci Pani Profesor seans filmu „Amarcord” Jej ukochanego i tak mądrze latami zgłębianego mistrza Felliniego – 10 września godz. 20.00. • • • 12 września mija 90. rocznica urodzin Stanisława Lema. W marcu minęła 5. rocznica jego śmierci. Warto zatem raz jeszcze sięgnąć po filmowe pokłosie dorobku tego wybitnego pisarza, choć należy przy tym pamiętać, iż filmowcom rzadko udawało się osiągnąć głębię oryginału. Stąd też pozostaje ono jedynie swego rodzaju ciekawą próbą dotarcia do istoty przesłania wielkiego pisarza. O popularności dorobku Lema świadczy fakt, że jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 27 milionów egzemplarzy. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem science fiction. Główna część jego dorobku pisarskiego obejmuje jednak dzieła z dziedziny filozofii i futurologii, poświęcone w szczególności rozważaniom na temat technologii, natury inteligencji, trudnościom w przekazywaniu informacji i we wzajemnym zrozumieniu się istot inteligentnych, ograniczeniom gatunku ludzkiego oraz miejscu człowieka we Wszechświecie. Spora część tych filozoficznych rozważań jest ujęta w sztafaż narracji futurologicznej, co czyni je łatwiejszymi w odbiorze, omijając problem dyskursu akademickiego. Z tego powodu w świecie literatury Lem bywał niedoceniany jako filozof i jest kojarzony głównie jako autor z dziedziny fantastyki naukowej. Wpływ Lema na światową literaturę science fiction przyrównywany jest przez krytyków do klasyków gatunku, jak H. G. Wells czy Olaf Stapledon. W przeglądzie trwającym w dniach 12 – 19 września Iluzjon Filmoteki Narodowej zaprezentuje 9 adaptacji dzieł Lema a wśród nich stanowiące już kanon kina science fiction „Solaris” w dwóch odsłonach – według Tarkowskiego oraz Soderbergha – „Test Pilota Pirxa” Piestraka czy „Szpital Przemienienia” Edwarda Żebrowskiego. • • • Szczegóły na www.fn.org.pl. ![]() 8 września 2011 |
Jak melduje oficjalna strona nagrody, 85 twórców literatury science fiction oraz jedenastu jurorów nagrody dla tłumaczy i ośmiu jurorów nagrody dla słuchowisk wyłoniło po raz czterdziesty pierwszy laureatów spośród autorów publikacji SF roku 2021.
więcej »To już pewne! Tegoroczna, już 12. edycja Copeniconu odbędzie się stacjonarnie w Toruniu w dniach 16-18.09.2022 i to w zupełnie nowej odsłonie organizacyjnej. Dzięki działaniom crowfundingowym sami będziemy mogli zadecydować, na jaką skalę będziemy cieszyć się atrakcjami konwentu. Sprzedaż biletów ruszy już niebawem.
więcej »W piątek 8 lipca ogłoszono listę sześciu ksiażek nominowanych do trzydziestej szóstej edycji brytyjskiej Nagrody imienia Arthura C. Clarke’a.
więcej »Terapia szokowa
— Marcin Knyszyński
Seksapokalipsa
— Marcin Knyszyński
Odwieczna dialektyka
— Marcin Knyszyński
Rzeczy, które robisz w piekle, będąc martwym
— Marcin Knyszyński
Bulwar Zachodzącego Słońca 2
— Marcin Knyszyński
Borat Dzong-Un z pasem szahida
— Marcin Knyszyński
Rozkład i rozkładówka
— Marcin Knyszyński
Nowoczesny mit
— Marcin Knyszyński
Horror rzeczywistości
— Marcin Knyszyński
Osaczona
— Marcin Knyszyński
Klasyka kina radzieckiego: Dostojewski na stacji kosmicznej
— Sebastian Chosiński
„Solaris” Stanisława Lema zwycięża
— Polskie Radio
Esensja czyta: Kwiecień-czerwiec 2010
— Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski
Szaleństwo byłoby wybawieniem…
— Sebastian Chosiński
DVD: Solaris
— Konrad Wągrowski
Czas okrutnych cudów
— Konrad Wągrowski
Fundacje, trusty i zwykłe przekręty
— Marcin Mroziuk
Klasyka kina radzieckiego: Dostojewski na stacji kosmicznej
— Sebastian Chosiński
„W zeszłym roku nie miałem wakacji”
— Joanna Kapica-Curzytek
Co nam w kinie gra: Wielki Liberace
— Marta Bałaga
Esensja czyta: Wrzesień 2013
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Alicja Kuciel, Paweł Micnas, Beatrycze Nowicka
Espoo Ciné 2013: W szafie i za świecznikiem
— Marta Bałaga
Panie Stanisławie, Mrogi Drożku!
— Marcin T.P. Łuczyński
Seks, kłamstwa i leki antydepresyjne
— Ewa Drab
Esensja ogląda: Sierpień 2012 (DVD)
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Daniel Markiewicz, Konrad Wągrowski
Esensja ogląda: Lipiec 2012
— Sebastian Chosiński, Ewa Drab, Grzegorz Fortuna, Alicja Kuciel, Małgorzata Steciak, Konrad Wągrowski
Filmoteka Narodowa
— Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
Filmoteka Narodowa, Goethe-Institut w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa
— Warszawskie Dni Wagnera
Filmoteka Narodowa
— 35 mm historii piłki nożnej
Filmoteka Narodowa
— Zamknięnie kina Iluzjon w Bibliotece Narodowej
Filmoteka Narodowa
— Maj w Iluzjonie
Filmoteka Narodowa
— Konkurs na nazwy sal kina Iluzjon
Filmoteka Narodowa
— Przedpremierowe pokazy w kinie Iluzjon
Filmoteka Narodowa
— Billy Wilder w 10. rocznicę śmierci
Filmoteka Narodowa
— Mogiła nieznanego żołnierza w Warszawie
Filmoteka Narodowa
— Martin Scorsese – wirtuoz stylu w Iluzjonie