Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Marcus Rashford, Carl Anka
‹You Are a Champion›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułYou Are a Champion
Data wydania27 maja 2021
Autorzy
Wydawca Macmillan Children’s Books
ISBN9781529068177
Format224s. 153×222mm
Cena£ 9.99
Gatuneknon‑fiction
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

Cudzego nie znacie: Sukces nie jest grą przypadku
[Marcus Rashford, Carl Anka „You Are a Champion” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Marcus Rashford, reprezentant Anglii w piłce nożnej, napisał świetny inspirujący przewodnik dla nastolatków o tym, jak zapracować na sukces. „You Are a Champion” jest nie tylko dla tych, którzy marzą o karierze piłkarskiej, ale dla wszystkich, którzy chcieliby znaleźć sobie miejsce w życiu.

Joanna Kapica-Curzytek

Cudzego nie znacie: Sukces nie jest grą przypadku
[Marcus Rashford, Carl Anka „You Are a Champion” - recenzja]

Marcus Rashford, reprezentant Anglii w piłce nożnej, napisał świetny inspirujący przewodnik dla nastolatków o tym, jak zapracować na sukces. „You Are a Champion” jest nie tylko dla tych, którzy marzą o karierze piłkarskiej, ale dla wszystkich, którzy chcieliby znaleźć sobie miejsce w życiu.

Marcus Rashford, Carl Anka
‹You Are a Champion›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułYou Are a Champion
Data wydania27 maja 2021
Autorzy
Wydawca Macmillan Children’s Books
ISBN9781529068177
Format224s. 153×222mm
Cena£ 9.99
Gatuneknon‑fiction
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
Nie byłoby tej recenzji, gdyby nie dramatyczny finał piłkarskich mistrzostw Europy na londyńskim stadionie Wembley w lipcu 2021 roku. Mecz Anglia-Włochy zakończył się wygraną przez drużynę włoską serią rzutów karnych. Do bramki nie trafiła aż trójka angielskich zawodników. Jednym z nich był 23- letni Marcus Rashford. Wystarczy znaleźć o nim podstawowe informacje, by przekonać się, że jest on kimś znacznie więcej niż tylko piłkarzem klubu Manchester United, obecnie występującym także w reprezentacji Anglii.
Rashford jest także aktywnym działaczem społecznym, uczestnikiem kampanii przeciwko rasizmowi i bezdomności. Szczególne miejsce w jego działalności zajmuje walka z niedożywieniem wśród dzieci. Pandemia COVID-19 w 2020 roku sprawiła, że zamknięto szkoły. Dla wielu dzieci jedzenie w szkole było nierzadko jedynym pełnowartościowym posiłkiem w ciągu dnia. Zaangażowanie Rashforda sprawiło, że pomoc w ich dożywianiu nie została przerwana, co więcej – posiłki docierały do potrzebujących także podczas letnich wakacji. Za swoje działania Rashford otrzymał Order Imperium Brytyjskiego.
Piłkarz przywiązuje też wielką wagę do działań na rzecz zwalczania analfabetyzmu wśród dzieci. W kwietniu 2021 roku rozpoczął działalność założony przez niego (we współpracy z wydawnictwem Macmillian) Klub Książki. Celem tej inicjatywy jest promocja czytelnictwa, podnoszenie poziomu edukacji i budzenie aspiracji dzieci – zwłaszcza tych, które w swoim środowisku nie mają pozytywnych wzorców.
Publikacja „You Are a Champion” nie jest więc przypadkiem ani doraźnym PR-owym zabiegiem, wymyślonym „ze środy na piątek”. Owszem, książka została napisana we współpracy z Carlem Anką, londyńskim dziennikarzem i radiowcem. Wiele wniosła zapewne także Katie Warriner, zajmująca się psychologią wystąpień publicznych (performance psychology), a więc dziedziną, w którą wpisuje się także psychologia sportu. Marcus Rashford ma za sobą bowiem niepowtarzalną drogę życiową i niebagatelny bilans doświadczeń (o których wspomina w książce). I właśnie to sprawia, że dzieląc się nimi z młodymi czytelnikami, jest wiarygodny i inspirujący.
Odniesień do piłki nożnej jest tu oczywiście wiele, ale przewodnik ten może być przydatny każdemu młodemu człowiekowi, któremu marzą się życiowe osiągnięcia, obojętnie w jakiej dziedzinie. Największą zaletą „You Are the Champion” jest to, że nie ma w niej „cudownych recept” na powodzenie. Rashford raczej próbuje opisywać dążenie do sukcesu w kategoriach obiektywnych i proponuje metodę małych kroków. Punkt wyjścia, początek tej niełatwej drogi, sytuuje się w kręgu rzeczy bliskich czytelnikowi, na wyciągnięcie ręki, realistycznych.
Nie ma też budzenia u czytelników fałszywych złudzeń w rodzaju: zrób dokładnie tak, jak ja, a na pewno będziesz kimś wielkim. Wręcz przeciwnie – Rashford bardzo często tu podkreśla, że nie ma sensu porównywać się z innymi, a największy sukces odnosi się wtedy, kiedy pozostaje się sobą. I tylko ze sobą można rywalizować, starając się „być najlepszą wersją siebie”, jak to ujęte jest w podtytule. Jest tu zawarty także inny komunikat: podstawą jest bycie skromnym, w żadnej chwili nie można pozwolić, aby „woda sodowa uderzyła do głowy”.
Książka pomaga zdefiniować pojęcie sukcesu (dla każdego będzie to znaczyło coś innego) i podkreśla, że dążenie do niego musi być połączone z codzienną, nie zawsze łatwą i przyjemną pracą. Talent to nie wszystko, z kolei powodzenie nie jest grą przypadku, ale konsekwencją podejmowanych działań i starań. Na tej drodze mogą wydarzyć się różne rzeczy – czasem będą lepsze dni, czasem gorsze, i trzeba mieć tego świadomość. Ważną rzeczą jest umiejętność wychodzenia ze swojej „strefy komfortu”. Negatywne przeżycia, które temu towarzyszą, są czymś normalnym. To nie koniec wszystkiego, ale początek – impuls do mobilizacji i podejmowania działań.
Autor pomaga także czytelnikom radzić sobie z krytyką, poczuciem nieprzystosowania i odrzuceniem, a więc tym, czego młodzi ludzie doświadczają szczególnie często. Warto przy tej okazji przypomnieć, że gdy piłkarz zmagał się z falą hejtu (także rasistowskiego), która obiegła media społecznościowe po przegranym przez Anglię finale, wybrzmiały jego słynne słowa: „nigdy nie będę przepraszał za to, kim jestem i skąd pochodzę”. Jak się okazuje, są one echem tego, co pojawia się również w „You Are the Champion”, jeśli chodzi o strategię radzenia sobie z negatywnymi opiniami.
Marcus Rashford wzruszająco pisze o swojej (nieżyjącej już) babci oraz rodzinie. On i czwórka rodzeństwa zostali wychowani przez samotną matkę. Wielką wagę przywiązuje do relacji z bliskimi: „jeśli chcesz iść szybko, wybierz się sam, ale jeśli chcesz zajść daleko – podążaj wspólnie z innymi”. Dla dorosłego czytelnika tego rodzaju prawdy życiowe mogą wydawać się truizmem, ale pamiętajmy, że są to słowa przeznaczone dla młodych ludzi, poszukujących punktów oparcia, drogowskazów i inspiracji. Wydawca kieruje tę publikację dla dzieci w wieku 10 – 14 lat.
Zawarte tu informacje i rady są przekazane prostym językiem, niektóre są usystematyzowane w podpunkty, inne – zapisane większą czcionką czy zaakcentowane rysunkiem. Towarzyszy im wiele anegdot, wspomnień, opisów różnych sytuacji, które składają się na świat bogatych (mimo młodego wieku) doświadczeń Rashforda. Szata graficzna książki, choć czarno-biała, jest bardzo atrakcyjna. Każdy z ośmiu rozdziałów (poprzedzonych wstępem) kończy się mini-bilansem: są pytania, nad którymi warto się zastanowić, dodatkowe wskazówki, a nawet zadania do wykonania. Wspomaga to autorefleksję, pomaga młodym ludziom rozwijać osobowość i poszerzać świadomość psychologiczną.
Warto, aby rodzice i pedagodzy dostrzegli, jak ogromny walor wychowawczy ma „You Are the Champion”, jak pozytywne wzorce przekazuje i jakim może być znakomitym wsparciem dla młodego człowieka, jeszcze niepewnie poruszającego się po życiowej ścieżce. To nie wszystkie zalety. Sięgnięcie po ten przewodnik może też świetnie zmotywować do nauki języka angielskiego. Książki jeszcze nie ma po polsku, ale nastoletni czytelnicy powinni poradzić sobie z lekturą bez większych problemów (jej poziom oceniam na B1). Mogę zapewnić, że korzyści będą nie do przecenienia. I jeszcze jedna refleksja: to, że Rashford doświadczył na EURO 2020 spektakularnej porażki, czyni jego książkę jeszcze bardziej wiarygodną i wyjątkową.
koniec
29 lipca 2021

Komentarze

29 VII 2021   19:20:05

Długa recenzja, ale jakoś nie zachęciła mnie do sięgnięcia po książkę. Natomiast do Rashforda i całej reprezentacji Anglii skutecznie zniechęciło mnie ich klękanie przed meczami w ramach solidarności z chuliganami z BLM.

30 VII 2021   12:22:17

A mnie to zaciekawiło bo, choć piłka kopana to raczej nie jest moje hobby, to sądząc z ogólnych informacji zaangażowanie piłkarzy w kwestie społeczne nie jest duże (o ile nie sprowadza się do prezentacji w miejscach publicznych nowych partnerek czy samochodów)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

O pożytkach ze zdrowych zębów oraz powrót do Liszkowa
Wojciech Gołąbowski

24 IX 2023

Dziesiąty (jubileuszowy?) tom przygód Jakuba Wędrowycza, „Faceci w gumofilcach” Andrzeja Pilipiuka, ma lepsze i słabsze strony. Dobrze, że te lepsze zajmują więcej miejsca.

więcej »

PRL w kryminale: Polska Ludowa oczyma reportażysty
Sebastian Chosiński

22 IX 2023

„Cztery reportaże” Jerzego Edigeya to zbiór tekstów, które pierwotnie ukazały się w latach 1979-1982 w nadzwyczaj poczytnym miesięczniku Krajowej Agencji Wydawniczej „Ekspres Reporterów”. Trzy z nich – „Tajemnica Lasku Arkońskiego”, „Zbrodniczy cień przeszłości” oraz „Rzeka wódki w Wyszkowie” – to typowe opowieści kryminalne, które, gdyby tylko odpowiednio je opracować, mogłyby stać się podstawą całkiem udanych „powieści milicyjnych”.

więcej »

Mała Esensja: Zadziwiające odkrycia na wyciągnięcie ręki
Marcin Mroziuk

20 IX 2023

W „Ekspedycji Elliki Tomson” tytułowa bohaterka wprawdzie nie przemierza terenów, na których wcześniej nie stanęła ludzka stopa, ale i tak przekonamy się, że jest naprawdę dociekliwą badaczką. Lektura książki Åsy Lind może uświadomić młodym czytelnikom, że czasem warto po prostu uważniej rozejrzeć się wokół siebie.

więcej »

Polecamy

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”

Stare wspaniałe światy:

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Z tego cyklu

Wampirze wojny
— Miłosz Cybowski

Wiedźmy wszystkich krajów
— Miłosz Cybowski

Powrót na Wyspę Księcia Edwarda
— Joanna Kapica-Curzytek

Krew ojców
— Miłosz Cybowski

Długa droga do zwycięstwa
— Miłosz Cybowski

Bizantyjski przepych
— Miłosz Cybowski

Przychodzimy w pokoju, obcy bambusie
— Miłosz Cybowski

Kosmiczny grzyb w natarciu
— Miłosz Cybowski

Raz lepiej, raz gorzej
— Miłosz Cybowski

Wybrańców dwóch (a właściwie dwoje)
— Miłosz Cybowski

Tegoż autora

Wszystkich polskich hut królowa
— Joanna Kapica-Curzytek

Od pandemii do pandemii
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: Kolory, smaki, zapachy, widoki
— Joanna Kapica-Curzytek

Wszyscy ze wszystkimi
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: Nadzieja i otucha
— Joanna Kapica-Curzytek

Wielcy też się mylili
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: Podróż i co z niej wynikło
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: Jak naprawić błąd?
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: Gdy w życiu jest więcej pytań niż odpowiedzi
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: Ucieczka, azyl, natchnienie
— Joanna Kapica-Curzytek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.