Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 29 listopada 2021
w Esensji w Esensjopedii

Sam Sykes
‹Siedem czarnych mieczy›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułSiedem czarnych mieczy
Tytuł oryginalnySeven Blades in Black
Data wydania1 września 2020
Autor
PrzekładMirosław P. Jabłoński
Wydawca Rebis
CyklŚmierć imperiów
ISBN978-83-8188-011-4
Format656s. 132×202mm
Cena44,90
Gatunekfantastyka
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup

Eres va atali!
[Sam Sykes „Siedem czarnych mieczy” - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
„Siedem czarnych mieczy” Sama Sykesa, otwierające trylogię „Śmierć imperiów” zwraca uwagę mało wyeksploatowaną konwencją, w jakiej zostało napisane, choć z drugiej strony zniechęca jakością przekładu.

Beatrycze Nowicka

Eres va atali!
[Sam Sykes „Siedem czarnych mieczy” - recenzja]

„Siedem czarnych mieczy” Sama Sykesa, otwierające trylogię „Śmierć imperiów” zwraca uwagę mało wyeksploatowaną konwencją, w jakiej zostało napisane, choć z drugiej strony zniechęca jakością przekładu.

Sam Sykes
‹Siedem czarnych mieczy›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułSiedem czarnych mieczy
Tytuł oryginalnySeven Blades in Black
Data wydania1 września 2020
Autor
PrzekładMirosław P. Jabłoński
Wydawca Rebis
CyklŚmierć imperiów
ISBN978-83-8188-011-4
Format656s. 132×202mm
Cena44,90
Gatunekfantastyka
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj / Kup
Parę lat temu podczas lektury antologii „Niebezpieczne kobiety” opowiadanie Sama Sykesa zwróciło moją uwagę na tyle, bym zapałała chęcią przeczytania jakiejś jego powieści. Polscy wydawcy nie byli jednak najwyraźniej zainteresowani tym akurat autorem – aż do teraz, gdy do rąk polskiego czytelnika trafiło „Siedem czarnych mieczy”.
O marnym tłumaczeniu słów więcej niż kilka
Zazwyczaj uwagi na temat przekładu zostawiam sobie na później, w tym przypadku jednak od nich zacznę, ponieważ w znacznym stopniu uprzykrzył mi on lekturę. Większość rozdziałów została napisana w pierwszej osobie jako opowieść głównej bohaterki i widać, że autor chciał nadać jej wypowiedzi indywidualny ton, na poły sarkastyczny, a na poły egzaltowany. Na podstawie tak kulawego tłumaczenia trudno mi niestety orzec, czy Sykes zrobił to dobrze, czy przestrzelił ze stylizacją.
Czytając, odniosłam wrażenie, jakby tłumacz pracował nad „Siedmioma czarnymi mieczami” z doskoku, pomiędzy innymi zlecaniami albo z gromadką rozrabiających dzieci nad głową. Jak bowiem inaczej wytłumaczyć, że ze zdania na zdanie ona staje się nim, albo tam, gdzie bohaterka nawiązuje do wcześniejszych wydarzeń i obserwacji, nie zostało to zauważone i całe zdanie lub akapit zostały przełożone źle. To, że w tekście pojawiło się np. „którego dla mnie zdradził” zamiast „dla którego mnie zdradził” robi dość dużą różnicę. Pomieszane zaimki i końcówki czasowników, a także źle sformatowane dialogi sprawiały, że nieraz musiałam się zastanawiać, który bohater powiedział coś czy zrobił. Do tego dochodzą powtórzenia, czasem dziwna kolejność słów, ogólnie rzeczy, które „psują” styl. Oto garść przykładów:
„Włosy, cesarska biel, miała nierówno obcięte” (lepiej byłoby „w kolorze cesarskiej bieli”, generalnie chodzi o to, że wielu mieszkańców cesarstwa było białowłosych)
„Żadna ze stron nie chciała zażenowania związanego z posiadaniem takiej budowli.”
„Wpadłabym w niezłe kłopoty, gdybym próbowała to wymienić.” (powinno być „gdyby próbował to wymienić” ponieważ bohaterka wspomina maga, z którym walczyła, a którego magia polegała na „wymienianiu” cennych dla niego przedmiotów na moc na zasadzie, im ważniejszą rzecz poświęci, tym silniejszą moc wyzwoli)
„[Ostrza], kiedy je upuścić, wydają unikatowy dźwięk.”
„Kiedy Liette się przechwala, głos ma wysoko nastrojony.”
„Osobiście patrzyła w oczy i zamawiała broń, która zabiła wszystkich mężczyzn i wszystkie kobiety, jakie straciła w obrębie miejskich murów.”
„Martwa kobieta spojrzała na mnie białymi oczami. Nie chodzi mi o to, że były wielkie, rzecz w tym, że były białe.” (może to miała być gra słów „wide – white”?)
„To było przytulne małe pomieszczenie […]. Naprawdę leżące pośrodku pokoju zwłoki ze zmiażdżonym gardłem tylko nieznacznie psuły ten widok.”
„Podeszła do jednego z kadawerów, wysokiego trupo-drzewa zasadzonego w ziemi.”
„Szczęka jej opadła, z braku słów czy tchu, a ciało się trzęsło skutkiem drżenia nóg.”
„Pocisk trafił potwora w pierś i wybuchł jasnym, ognistym kwitnieniem.”
„[Widzący bóg] dał coś swoim wyznawcom. Coś starego i potężnego (…) I coś takiego, bez czego zdecydowanie mogłam się obejść, żeby nie próbowało mnie teraz zamordować.”
„Reszta Cesarstwa ignoruje ograniczenia śmierci, lecz Geniusze lekceważą nawet te słabe prawa.” (nie mam pojęcia, o co tu chodzi, obywatele cesarstwa nie są nieśmiertelni, a i śmierci nie nazwałabym „słabym prawem”)<.i>
„Poprawiła okulary, oczy miała za małe, żeby wszystko obejrzeć.”
„To pytanie o to, jak dwoje ludzi może być w sobie tak bardzo zakochanych, że wojna nie potrafi ich rozdzielić, jednak brak czegoś głębokiego nie pozwala im znaleźć wzajemnie uczuć dla siebie.”
„Spodziewałam się uderzyć o skałę i doznać ukąszenia przez kamień.”
„Należałam tutaj.”
„Wyciągnęła ręce […]. A z jej palców wielkimi skwierczącymi kroplami trysnęły płomienie. Zanim ich głosy stłumił śmiech ognia, wypowiadali jego imię. – Czerwona Chmura. Jego ogień srożył się wokół matek i dzieci.” (to cały czas jest o jednej postaci będącej kobietą)
„Nogi były za małe dla mojego ciała; musiałam się oprzeć o balustradę mostu.”
„Można ci wierzyć, że na zwykłych skrzyżowaniach robiłabyś ogromny harmider, strzelała i ogólnie utrudniała mi życie.” (nie mam pojęcia, o co tu mogło chodzić, może o przecinające się ścieżki, bo rozmawiają znajomi, którzy się spotykają ponownie)
„Wiedziałam, że nigdy nie skulił się przed kobietą, nie obejrzawszy się za nią z nienawistnym grymasem.”
„Ani na chwilę nie przestał na mnie patrzeć. Nie, kiedy się odwrócił. Nie, kiedy przeszedł przez pomieszczenie.” (przed oczyma duszy mojej pojawia się głowa bohatera odwracająca się o 180 stopni, co znacząco osłabia dramatyzm chwili)
„aureola światła (…) ekspandowała”
„Nie będzie się mówiło, że Sal (…) została źle potraktowana przez dzieci. Ale nie będzie się też mówiło, że pozwoliła im skakać sobie po głowie.” (sądząc z kontekstu zatem, w pierwszym zdaniu powinno być „że źle traktowała dzieci”)
„Przywierałam jedynie do (…) [rewolweru]. (…) Broń w mojej dłoni, płonąca. Chłód w oddechu, antycypacyjny.”
„Przypuszczalnie widziałaś tysiące kiepskich oper, w których zamaskowane łotry trajkoczą o jakimś mgławicowym pojęciu mocy.”
„Uśmiech Sal był przeciągły, powolny i smutny, niczym ostatnia pęknięta struna starej harfy.”
Mój osobisty numer jeden:
„Z mojego doświadczenia wynika, że [ludzie] nie są jak kwiaty, raczej jak rany, setki małych cięć, które kaleczą cię przez lata” – kilka stron dalej bohaterka nawiązuje do swojej wcześniejszej wypowiedzi, co po polsku wygląda tak „Ludzie są ranami. Kaleczą się, boli ich i krwawią. Niektórzy cierpią przez jakiś czas, a potem odchodzą. Niektórzy nie przestają cierpieć, dopóki ich do tego nie zmusisz.” (pewnie powinno być coś w stylu „Ludzie są ranami. Bolą i krwawią. Niektórzy czynią to przez jakiś czas, a potem znikają. Innych trzeba się pozbyć”).
Przechodząc do treści
Jak już wspomniałam, w większości rozdziałów Sykes oddał głos głównej bohaterce. Nie jest ona narratorem wiarygodnym. Zanim została banitką i łowczynią głów, Sal była rozmiłowaną w operach szlachcianką. Wpływa to na jej opowieść – pełną dramatyzowania i autokreacji. Białowłosej mścicielce zależy na sławie, zbudowaniu własnej legendy. Na przemian przedstawia siebie jako twardzielkę nie do zdarcia, która kolekcjonuje blizny i podnosi się po wszelkich ciosach oraz zdradzoną kochankę i cierpiącą kobietę po przejściach. Miejscami rozwlekle, choć z pewną dozą humoru, relacjonuje swoje kolejne potyczki, by niedługo później po raz kolejny informować o tym, jak to owładnęło nią lodowate przerażenie albo jakiż to straszny ból odczuwała rozmawiając z ukochaną osobą. Czyni to narrację dosyć specyficzną – uważam, że odbiór powieści w dużej mierze zależy od tego, czy czytelnikowi taka konwencja przypadnie do gustu.
Sal bywa drażniąca, ale przynajmniej zapada w pamięć1). Pozostałe postaci niestety zostały zepchnięte na plan dalszy i na razie ich portrety nie zostały rozbudowane. Jeśli chodzi o fabułę, czytelnik dostaje mniej więcej to, czego się spodziewał, znając okładkową notkę o zemście. Sykes nie starał się zbytnio uprawdopodobnić wydarzeń, nawet w rozdziałach pisanych w narracji trzecioosobowej. Jeśli przeciwnik Sal ma zginąć później, to wymknie się jej, choć mogła go trzy razy zastrzelić, jeśli zaś nadszedł jego czas, nic mu nie pomoże. Odniosłam wrażenie, że lepiej pasowałoby do obranej konwencji, gdyby akcja rozwijała się szybciej.
Sykes nie jest pierwszym autorem fantasy pomieszanej z westernem (by wspomnieć choćby cykl Stephena Kinga o rewolwerowcu Rolandzie czy „Czerwoną krainę” Abercrombiego). Niemniej jednak takie połączenie wciąż nie wydaje się wyeksploatowane i świat przedstawiony na kartach „Siedmiu czarnych mieczy” prezentuje się całkiem nieźle. Spodobał mi się wymyślony przez autora system magii z kosztami ponoszonymi przez określone klasy czarodziei. Sami magowie także stanowią gromadkę całkiem barwną. Poza mocą mieszkańcy tego uniwersum dysponują także półmagiczną technologią, co daje całkiem przyjemną mieszankę motywów.
Jeżeli o mnie chodzi, pomimo mankamentów mam ochotę sięgnąć po tom kolejny, aby zobaczyć, jak Sykes rozwinie swoją historię oraz czy wykorzysta potencjał tkwiący w świecie i bohaterach.
koniec
12 października 2020
PS. Swoją drogą to już trzecia (po „Księdze przodka” i „Kronikach Nibynocy”) znana mi, powstała w ostatnich latach, trylogia fantasy napisana przez mężczyznę, której główna bohaterka została obdarzona cechami stereotypowo męskimi i która jest biseksualistką. Zastanawiam się, czy to z mody oraz chęci zwiększenia szansy na jakąś nagrodę, czy też autorzy ulegają schematowi i jeśli już stworzyli postać zdeterminowaną, skorą do przemocy, i dominującą, to woleli przydać jej do pary kobietę w charakterze ukochanej pomocniczki.
PPS. Sporo było cytatów – ale może dla odmiany taki, który mi się spodobał: „Zabawne. Ludzi zawsze pamięta się jedynie fragmentarycznie: oczy, dłonie, uśmiechy. Kiedy już spojrzysz na nich jak na całość, wyglądają nieznajomo.” Spodobał mi się też taki, w którym bohaterka stwierdza, że wiara jest rodzajem wymówki, po którą ludzie sięgają, kiedy nie chcą szukać odpowiedzi, ale teraz nie mogę go znaleźć.

1) Choć przyznam, że jej przydomek brzmiący Kakofonia nie brzmi dość fortunnie, mnie przynajmniej kojarzył się głównie z bardem Kakofonixem. Inna sprawa, że ze wspomnianym bardem Sal ma dwie cechy wspólne – przerośnięte ego oraz to, że gdy bard nadchodzi ze swoją lirą, a Sal ze swoją spluwą, reszta postaci winna raczej się zmyć.

Komentarze

« 1 2
14 X 2020   03:16:39

@El Lagarto
No to z czytanych przeze mnie możesz wypróbować Lilę Bowen.

14 X 2020   17:24:54

@Spriggana
Jak się kiedyś pojawi polskie tłumaczenie, to bardzo chętnie... Na razie muszą mi wystarczyć krasnoludy i barbarzyńcy z północy ;-)

« 1 2

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Urok małych książek: Sęp też człowiek
Wojciech Gołąbowski

27 XI 2021

Badacze uważają, że butlonosy nadają sobie imiona – określone dźwięki – i pamiętają o nich nawet po 20 latach rozłąki. Słonie urządzają pogrzeby zmarłym członkom stada, mają także swoje cmentarzyska, na które się udają, czując zbliżający się koniec. Czy tylko ludzie są obdarzeni inteligencją?

więcej »

Krótko o książkach: Obyś cudze dzieci uczył….
Agnieszka ‘Achika’ Szady

26 XI 2021

…to starożytna klątwa, której ofiarą padła autorka książki „Pani Kebab”. Możemy poznać zapiski pracującej w Leeds asystentki nauczyciela, czyli osoby pomagającej uczniom nieznającym języka angielskiego lub po prostu obarczonym różnymi deficytami.

więcej »

Dwóch panów w drodze (nie licząc lokaja)
Miłosz Cybowski

24 XI 2021

Trzy historie i trzech bohaterów… wróć! Trzy historie i trójka postaci (bo „bohaterami” nie można ich nazwać) zaprezentowane w tomie pierwszym „Opowieści o Bauchelainie i Korbalu Broachu” to zebrane w jedną całość opowiadania, przed laty wydane w osobnych tomach. Dobrze się stało, że Wydawnictwo Mag zdecydowało się na ich wznowienie, choć książka pozostaje dziełem, które trafi wyłącznie do fanów prozy Stevena Eriksona.

więcej »

Polecamy

O korzyściach z bycia ślimakiem (śluzem na marginesie „Głosu Pana”)

Stulecie Stanisława Lema:

O korzyściach z bycia ślimakiem (śluzem na marginesie „Głosu Pana”)
— Mieszko B. Wandowicz

List znad Oceanu
— Beatrycze Nowicka

Lem w komiksie
— Marcin Knyszyński

Przeciętniak w swym zawodzie
— Agnieszka Hałas, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Zawsze szach, nigdy mat
— Marcin Knyszyński

Świadomość jako błąd
— Marcin Knyszyński

Człowiek jako bariera ostateczna
— Marcin Knyszyński

Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż autora

Jawnobójstwo deklinacji
— Beatrycze Nowicka

Górska kraina deszczu, niepowodzeń, sępów i złych kobiet
— Beatrycze Nowicka

Jest piękny i ma wspaniałe mięśnie
— Beatrycze Nowicka

Gdzie uczciwość to grzech śmiertelny
— Beatrycze Nowicka

Jak to u nas w wiosce było…
— Beatrycze Nowicka

Razem na złe i na jeszcze gorsze
— Beatrycze Nowicka

Sentymenty
— Beatrycze Nowicka

Bajka o księżniczce i łotrzyku
— Beatrycze Nowicka

Z wizytą w mieście dżinnów
— Beatrycze Nowicka

Przekraczając granice lecz nie limit znaków
— Beatrycze Nowicka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.