Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja czyta: Czerwiec 2013
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 »
Ostatni dzień miesiąca od dłuższego już czasu oznacza dla nas edycję zbioru krótkich recenzji książkowych. Czasami wcale nie tak krótkich… Dziś dokładnie jedenaście recenzji z jedenastu książek, autorstwa ośmiorga autorów. A wśród recenzowanych autorów Bruno Schulz, Martin, Vance, Pratchett oraz… Antoni Marczyński.

Kamil Armacki, Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Jarosław Loretz, Daniel Markiewicz, Paweł Micnas, Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja czyta: Czerwiec 2013
[ - recenzja]

Ostatni dzień miesiąca od dłuższego już czasu oznacza dla nas edycję zbioru krótkich recenzji książkowych. Czasami wcale nie tak krótkich… Dziś dokładnie jedenaście recenzji z jedenastu książek, autorstwa ośmiorga autorów. A wśród recenzowanych autorów Bruno Schulz, Martin, Vance, Pratchett oraz… Antoni Marczyński.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kamil Armacki [90%]
Rzadko się zdarza, aby antologia w hołdzie dla twórcy przerosła jego oryginalne dokonania, ale w tym przypadku chyba tak się stało. Opowiadania stworzone przez dawnych czytelników Jacka Vance’a są jeszcze lepsze i mają jeszcze bardziej magnetyczny klimat niż historie wymyślone przez twórcę Cugela. Trudno się jednak dziwić, skoro wśród tych dawnych czytelników są George R.R Martin, Neil Gaiman, Tad Williams, Dan Simmons, Lucius Shepard i wielu innych słynnych dziś autorów. Rezultat ich wspólnej pracy to idealna lektura zwłaszcza na letnie wieczory, gdy zachodzące czerwone słońce zaczyna wyglądać dokładnie tak, jak widzą je bohaterowie Vance’a.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Miłosz Cybowski [80%]
Baggott, znany popularyzator nauki i autor wielu książek poświęconych fizyce, przedstawia nam historię i rozwój teorii kwantowej, której początki sięgają wczesnego dwudziestego wieku. Zaprezentowanie wszystkich odkryć w sposób przystępny to zadanie niełatwe, ale można powiedzieć, że Baggott wychodzi z tego zadania obronną ręką. Kłopot w tym, że o ile początkowe rozdziały (opisujące badania nad fizyką, którą możemy jeszcze pamiętać ze szkoły) są w miarę przystępne i stosunkowo łatwe w zrozumieniu, to im dalej w las, tym więcej drzew. Gdy na orbicie zainteresowań fizyków kwantowych zaczęły pojawiać się neutrina, kwarki i ich właściwości (spiny, kolory i powaby), wyjaśnienie wszystkiego w prostych słowach staje się coraz trudniejsze. I to, niestety, widać. Choć autor bardzo stara się przedstawić nam wszystkie odkrycia w sposób czytelny, niczym dobrą historię ubarwianą licznymi anegdotami (z obowiązkowym kotem Schrödingera, który musi cierpieć stan jednoczesnego życia i nie-życia), w niektórych rozdziałach nadmiar teorii i suchych fizycznych rozumowań potrafi przytłoczyć. Niekiedy Baggott robi to celowo, innym razem widać, że odmiennego podejścia do takiego czy innego zagadnienia po prostu nie ma. Dużym plusem całej książki jest sięganie do wszystkich podstaw i wyjaśnianie ich w sposób niekiedy wyjątkowo łopatologiczny (jak próby zastąpienia elektronów w pierścieniach SQUID żywymi i martwymi kotami). Wspomniany już kot Schrödingera czy sławny ostatnimi czasy bozon Higgsa zostają przedstawione w taki sposób, że wreszcie cały szum wokół tej boskiej (lub cholernej) cząstki zaczyna mieć sens.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Paweł Micnas [70%]
Czarnobyl stał się pars pro toto katastrofy spowodowanej wybuchem elektrowni atomowej. Tymczasem jest to miasto o przeszło 800-letniej historii. Cataluccio w swojej książce odkrywa jego dzieje. Miejsce to już na wiele lat przed nuklearną zagładą spłynęło krwią niewinnych ofiar – w wybuchu antysemickiej nienawiści i Polacy, i Niemcy, i Rosjanie mordowali tam Żydów; Stalin uaktywnił hekatombę „Hołodomor”, a wszystkie zamieszkujące narody wdawały się w bratobójcze walki. Na naszych oczach historia Czarnobyla staje się nie tylko historią Ukrainy, ale także Polski, Rosji i Białorusi, co więcej, fakt, że tę opowieść snuje Włoch–polonofil, poświadcza o niewątpliwej mocy tego symbolu przełomów wieku – radioaktywnego pyłu, który nie poprzestawszy na skażeniu najbliższego terenu, dotarł w najodleglejsze zakamarki Ziemi.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Miłosz Cybowski
Chopin o Chopinie. Wydana w 2010 książka to nic innego jak zbiór rozmaitych cytatów dotyczących polskiego kompozytora. Część z nich to jego własne słowa i aforyzmy, inne stanowią opinie jemu współczesnych lub innych sławnych ludzi. I jak tu oceniać coś takiego? Sprawa jest niełatwa, szczególnie że temu podobnych wydawnictw pełnych aforyzmów, powiedzeń i przysłów znajdziemy na rynku na pęczki. Jedynym wyróżnikiem jest tutaj sam Chopin, postać zdecydowanie nieprzeciętna, Polak i obywatel świata, emigrant i wirtuoz, który zdobył międzynarodową sławę. Ale czy to wystarczająco dużo, by uczynić z tej pozycji coś więcej niż ciekawostkę lub jedną z tych książek, które stanowią uniwersalny prezent, który będzie się kurzył na czyjejś półce? Jeśli chodzi o wersję ebook, to została ona starannie przygotowana. Na pytanie, czy warto spożytkować dziesięć złotych na książkę elektroniczną, która zawiera jedynie cytaty, będziecie musieli odpowiedzieć sobie sami. Bo nawet jeśli jest to dopracowany ebook, a sam Chopin okazuje się niekiedy wyjątkowo ironiczny i spostrzegawczy, to sam mam poważne wątpliwości co do celowości takiego zbioru.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marcin Mroziuk [80%]
Autorka „Życia jak w Tochigi” nie miała – na szczęście – ambicji stworzenia wiekopomnego dzieła o Kraju Kwitnącej Wiśni, lecz postanowiła przenieść na papier własne doświadczenia wynikające z życia w japońskiej rodzinie. Anna Ikeda jest bowiem wprawdzie Polką, ale wyszła za Japończyka i mieszka obecnie w jego ojczyźnie, więc na własnej skórze doświadcza na przykład uroków szukania tam pracy czy posiadania japońskiej teściowej. Okazuje się, że nie wszystkie stereotypowe wyobrażenia o Japonii potwierdzają się w warunkach szarej codzienności, a ponadto możemy się również przekonać, jak bardzo warunki życia na tamtejszej prowincji mogą odbiegać od naszej wizji wygód, z których mogą korzystać mieszkańcy jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie państw. Zdecydowanie najlepiej wypadają w książce właśnie te fragmenty, w których autorka przedstawia z poczuciem humoru konkretne zdarzenia, w których sama brała udział. W pamięci pozostają więc choćby takie scenki, jak rozmowa kwalifikacyjna Anny Ikedy w szkole językowej (znajomość angielskiego bynajmniej nie była bowiem najważniejszym kryterium naboru) czy też jej występ w roli „pastora” – oczywiście na ślubie w stylu zachodnim, udzielanym młodej parze, która kompletnie nic nie rozumiała z jej przemowy po angielsku. Ponadto „Życie jak w Tochigi” pozwala poznać sporo ciekawostek między innymi na temat japońskich zwyczajów, festiwali czy świątyń, a lekturę uprzyjemniają liczne fotografie wykonane przez autorkę. Niewątpliwie lektura tej książki sprawi sporo przyjemności wszystkim osobom, które chciałyby trochę lepiej poznać Japonię, a szukają czegoś więcej niż suchych faktów na temat tego państwa.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jacek Jaciubek [20%]
Naprawdę rzadko się zdarza, by jedynym powodem, dla którego nie porzuciłem lektury książki przed końcem było zobowiązanie recenzenckie. W przypadku „Elektrycznych bananów” chęć odłożenia tomu na półkę z oznaczeniem „zapomnieć na wieki” była potwornie silna. Ze zlepku kilku ciekawych pomysłów, z których powstać miał chyba absurdalny koktajl odwołujący się trochę do Dicka, a trochę do Vonneguta (a może nawet trochę do Lema), wyszedł niestrawny misz masz, spisany w dodatku ciężką ręką. Parę lepszych, czasem śmiesznych scen nie rekompensuje steku bzdur, z jakimi przyjdzie się mierzyć osobie chcącej sięgnąć po „Elektryczne banany”. Z każdą stroną rośnie w głowie czytelnika znak zapytania – po co to wszystko? Jabłoński zamiast popchnąć akcję do przodu, nadając przynajmniej pozory celowości miotaniu się dziwacznych postaci, odpływa w nieustanne dygresje i retrospekcje, nader często wrzucając bohaterów w sceny rodem z durnego serialu komediowego. Erudycja i humor, o których wspomina wydawca na okładce jako cechach konstytutywnych pisarstwa Jabłońskiego, wprawdzie są tu jakoś obecne, ale w zupełnie pomieszanych i niewłaściwych proporcjach. Bohaterów wikła autor w spory i dysputy teologiczne i kosmologiczne, przy czym na równi dyskutują ze sobą papież z podrzędnym scenarzystą czy porno aktorka z kardynałem (inna sprawa, że samozwańczym). Niechby chociaż była w tym galimatiasie jakaś nadzieja sensu, ale próżno go szukać, skoro autor najwyraźniej sam nie wiedział, co pisze. Na wszystko wyjaśnieniem ma być absurd, w porządku, ale nie można zapominać, że jest on tylko narzędziem i może być użyty w niewłaściwy sposób. Podsumowując za kompletnie nieudany trzeba uznać pomysł wydania „Elektrycznych bananów” jako jednej z pierwszych powieści w zacnej solarisowej serii Archiwum Polskiej Fantastyki, bo delikatnie mówiąc nie stanowi ta powieść zachęty do sięgania po kolejne tomy.
1 2 »

Komentarze

01 VII 2013   00:02:50

Nigdy nie zrozumiem, jak można wychwalać ten bełkot Schulza.

01 VII 2013   08:56:43

"strychy wystrychnięte ze strychów”
Że co?
O nie, nie, nie... Takie rzeczy nie na biedną głowę inżyniera :D

23 VII 2013   12:48:53

Nigdy nie zrozumiem jak twórczość Schulza można nazwać bełkotem :P.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Książka bardzo potrzebna
Marcin Osuch

20 III 2023

Komiks w naszym kraju już dawno przestał być medium tylko dla młodszych odbiorców. W księgarniach i nielicznych (ale gorąco przeze mnie polecanych) sklepach specjalistycznych, można kupić album praktycznie dla każdego, o każdej tematyce. Obok samych komiksów dynamicznie rozwija się także gałąź publicystyki komiksowej, a pod tym względem ubiegły rok był chyba rekordowy. I właśnie jedną z pozycji, która pojawiła się w 2022 roku była książka „Polch. Kowal od komiksów”.

więcej »

Postęp musi trwać
Miłosz Cybowski

19 III 2023

„Kłopotliwy pokój” to książka zwodnicza – z pozoru obiecuje niewiele i, jak na część drugą trylogii, powinna należeć do średnich. Tymczasem Joe Abercrombie czyni tytułowy pokój krótkotrwałym, a wydarzenia zawarte w tej powieści wyjątkowo nieprzewidywalnymi.

więcej »

PRL w kryminale: Siedem lat na tropie
Sebastian Chosiński

17 III 2023

Śmierć podczas służby wpisana jest w ryzyko zawodu milicjanta. Jak również to, że kiedy ginie funkcjonariusz, jego koledzy zobowiązani są zrobić wszystko, co możliwe (i niemożliwe również), aby ująć mordercę. Dlatego właśnie major Stanisław Makowski – bohater „Dziejów jednego pistoletu” Jerzego Edigeya – jest tak bardzo zdeterminowany. Zwłaszcza że skradziona sierżantowi MO broń służy teraz do popełniania przestępstw.

więcej »

Polecamy

Cyborg, czyli mózg w maszynie

Stare wspaniałe światy:

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Esensja czyta: Listopad 2011
— Jędrzej Burszta, Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka

Świat niebezpieczeństw, cudów i zachwytu
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Styczeń 2011
— Jędrzej Burszta, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka Szady, Monika Twardowska-Wągrowska, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski

Ciekawostka z dawnych lat
— Anna Kańtoch

Pratchett miszcz!
— Michał Kubalski

Z tego cyklu

Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Styczeń 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Grudzień 2017
— Dominika Cirocka, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Listopad 2017
— Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Październik 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Wrzesień 2017
— Dominika Cirocka, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Sierpień 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Joanna Słupek, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Lipiec 2017
— Dominika Cirocka, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Beatrycze Nowicka, Katarzyna Piekarz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Czerwiec 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Maj 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Katarzyna Piekarz

Tegoż twórcy

Jeszcze nowsza teoria wszystkiego
— Miłosz Cybowski

Słowiańskie elfy rzeczne
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Szczurza dieta
— Jarosław Loretz

Jechać aż do końca
— Jarosław Loretz

Pożegnanie ze Światem Dysku
— Magdalena Kubasiewicz

Śmierć Świata Dysku?
— Magdalena Kubasiewicz

Magia odchodzi
— Agnieszka Szady

Milion naszych światów
— Magdalena Kubasiewicz

Przeczytaj to jeszcze raz: Oni żyją?
— Agnieszka Szady

Spryciarz z An… Londynu
— Magdalena Kubasiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.