Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 29 czerwca 2022
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2020 (3/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)

W sierpniu:
1. – Wilford Brimley, amerykański aktor i piosenkarz. Jego bohaterowie prawie zawsze mieli okulary, i bardzo często charakterystyczne, godne morsa wąsy. W historii kina zapisał się rolami Teda Spindlera w „Chińskim syndromie”, biologa Blaira w „Cosiu” Carpentera, Popa Fishera w „Urodzonym sportowcu” z Robertem Redfordem, Bena Lucketta w obu częściach „Kokonu” oraz mafijnego szefa ochrony w „Firmie” Sydneya Pollacka.
7. – Marek Marszał, tłumacz literatury fantastyczno-naukowej. Jego autorstwa były przekłady „Diuny” Franka Herberta, „Słuchaczy” Jamesa Gunna, „Cieplarni” i „Kto zastąpi człowieka?” Briana W. Aldissa, „Człowieka plus” Frederika Pohla, „Wyprawy do gwiazd” A. E. van Vogta, „Mieczy i ciemnych sił” Fritza Leibera, „Z kwiecia powstaniesz” Clifforda D. Simaka oraz szeregu opowiadań Rudyarda Kiplinga i Raya Bradbury’ego.
11. – Trinidad López III, czyli tak naprawdę Trini Lopez. Amerykański piosenkarz, gitarzysta i aktor pochodzenia meksykańskiego. Największe sukcesy odnosił w pierwszej połowie lat 60., kiedy to na listach przebojów królowały wykonywane przez niego „If I Had a Hammer”, „La Bamba”, „Lemon Tree”, „This Land Is Your Land”, „I’m Comin’ Home, Cindy” czy „Kansas City”. Zaprojektował też wówczas dwie gitary dla Gibsona, produkowane od 1964 do 1971 i obecnie warte okrągłą sumkę. W późniejszym okresie poświęcił się aktorstwu, aczkolwiek z jego występów mocniej zapisała się w historii jedynie rola jednego ze skazańców z „Parszywej dwunastki”.
14. – Ewa Demarczyk, piosenkarka specjalizująca się w poezji śpiewanej, w latach 1962-1972 związana z kabaretem „Piwnica pod Baranami”. Wśród wykonywanych przez nią piosenek najmocniej zapisały się w pamięci słuchaczy „Karuzela z madonnami”, „Czarne anioły”, „Sur le pont d’Avignon”, „Grande Valse Brillante”, „Groszki i róże” oraz „Rebeka”.
18. – Ben Cross, brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Filmową karierę rozpoczął występem w dramacie wojennym „O jeden most za daleko”. Uznanie zyskał rolą w „Rydwanach ognia”. Potem ograniczył się do grania mniej eksponowanych ról, z których warto wspomnieć księcia Malaganta z „Rycerza króla Artura”, ojca z „Domu na papierze”, księdza Michaela z „Bezbożnego”, kapitana Nemo z „Dwudziestu tysięcy mil podmorskiej żeglugi” (1997), króla Salomona z „Salomona” (1997), kardynała Richelieu z „Młodych muszkieterów”, Renna z „Najeźdźców”, i wreszcie Sareka ze „Star Treka” J. J. Abramsa.
20. – Piotr Szczepanik, piosenkarz, gitarzysta i aktor. Największe triumfy święcił w drugiej połowie lat 60., podbijając serca publiczności takimi przebojami, jak „Goniąc kormorany”, „Kochać”, „Żółte kalendarze”, „Puste koperty” czy „Nigdy więcej”.
23. – Maria Janion, znawczyni i badaczka romantyzmu, profesor nauk humanistycznych, krytyczka kultu żołnierza polskiego, martyrologii, zrywów powstańczych, homofobii i mizoginii. Autorka ponad 20 książek, które wprowadziły polską humanistykę na nowe tory. Te ważniejsze z nich, to „Gorączka romantyczna” (1975), „Kobiety i duch inności” (1996), „Zło i fantazmaty” (2001), „Wampir: Biografia symboliczna” (2002), „Biografie romantyczne” (2002), „Niesamowita Słowiańszczyzna: Fantazmaty literatury” (2006).
26. – André-Paul Duchâteau, belgijski pisarz, dziennikarz i scenarzysta komiksowy, znany głównie z serii „Yans”, tworzonej wspólnie z rodzimym rysownikiem, Grzegorzem Rosińskim. W Polsce wyszło 12 części tego cyklu (ostatnie dwie rysowane przez Zbigniewa Kasprzaka), a oprócz tego 4 części cyklu „Bruce J. Hawker” (trzy pozostałe samodzielnie stworzył William Vance, rysownik całej serii), jeden tom cyklu „Ringo” (też z rysunkami Vance’a; dwa pozostałe tomy, zamieszone w zbiorczym albumie, posiadają scenariusz Jacquesa Acara), samodzielna historia „Terror” oraz… „Krwawy telefon”, jedna z kilkunastu napisanych przez Duchâteau powieści kryminalnych.
28. – Chadwick Boseman, amerykański aktor. Większą obecność na ekranie zaznaczył jedną z głównych ról w serialu „Persons Unknown”. Nim obiecująco rozwijającą się karierę przerwała śmierć, zdążył zagrać główne role w kilku filmach biograficznych („42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy” o bejsboliście Jackie Robinsonie, „Get on Up: Historia Jamesa Browna” o rhythm and bluesowym piosenkarzu, „Marshall” o pierwszym czarnoskórym sędzim w Sądzie Najwyższym USA, Thurgoodzie Marshallu) i rozpocząć ściślejszą współpracę z Marvelem, owocującą główną rolą w „Czarnej Panterze” i pobocznymi w trzech innych filmach uniwersum.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

W podziemnym kręgu: Seksapokalipsa
Marcin Knyszyński

26 VI 2022

W roku 2014, podczas słynnego San Diego Comic Con, kiedy to „Pełnia piękna” miała swą amerykańską premierę, autor powiedział na jej temat kilka ciekawych rzeczy. Podobno oryginalny tytuł tej „absolutnie pornograficznej książki” miał brzmieć „Fifty Shades of the Twilight Cave Bear Wears Prada” i jest to rzecz, którą chciałby napisać sam markiz de Sade. Zapowiada się ostro.

więcej »

Do księgarni marsz: Czerwiec 2022
Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

9 VI 2022

Literackim wydarzeniem czerwca powinna być nowa powieść polskiej noblistki, ale naszą uwagę przyciągnęły też inne interesujące tytuły.

więcej »

Nie przegap: Maj 2022
Esensja

31 V 2022

Jak co miesiąc zapraszamy do sprawdzenia czy nie przegapiliście jakiejś ciekawej recenzji.

więcej »

Polecamy

Seksapokalipsa

W podziemnym kręgu:

Seksapokalipsa
— Marcin Knyszyński

Odwieczna dialektyka
— Marcin Knyszyński

Rzeczy, które robisz w piekle, będąc martwym
— Marcin Knyszyński

Bulwar Zachodzącego Słońca 2
— Marcin Knyszyński

Borat Dzong-Un z pasem szahida
— Marcin Knyszyński

Rozkład i rozkładówka
— Marcin Knyszyński

Nowoczesny mit
— Marcin Knyszyński

Horror rzeczywistości
— Marcin Knyszyński

Osaczona
— Marcin Knyszyński

Pan życia i śmierci
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.