Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Piątka na piątek: Cztery nogi dobrze?

Esensja.pl
Esensja.pl
W kinach pewien młody czarodziej ugania się za fantastycznymi zwierzętami, a my liczymy nogi niezwykłym stworzeniom z popkultury…

Esensja

Piątka na piątek: Cztery nogi dobrze?

W kinach pewien młody czarodziej ugania się za fantastycznymi zwierzętami, a my liczymy nogi niezwykłym stworzeniom z popkultury…

W sponsorowanym przez cyfrę pięć copiątkowym cyklu „Piątka na piątek” przedstawiamy pięć dzieł (pop)kultury nawiązujących tematycznie do wydarzeń, rocznic i temu podobnych przypadających w danym tygodniu.
Zastrzegamy sobie prawo do dowolnie luźnych skojarzeń zarówno tematów przewodnich z okazją jak i wybranych utworów z tematem.

Rys. Ben McSweeney
Rys. Ben McSweeney
Książka:
Droga Królów
Fauna i flora Rosharu – planety z cyklu „Archiwum burzowego światła” – nie przypomina zbytnio ziemskiej. Oto ostrogar – tamtejszy odpowiednik psa. Sześcionogi, pokryty czymś pośrednim między skorupą a chityną, z dwoma pióropodobnymi czułkami i płaskim ogonem. Prawda że uroczy?
Liczba nóg: Sześć.
Jak wiadomo są antylopy i antylopy. Te pierwsze są zwykłymi antylopami, te drugie są przeciwieństwem stworzeń zwanych lopami. Ich największym marzeniem jest życie w antymaterii. Więcej o zwyczajach lop i antylop w nieśmiertelnym „W pustyni i w paszczy” z tomu „Skąd się bierze woda sodowa …i nie tylko”.
Liczba nóg: cztery.
Film:
Odlot
Pamiętacię Stefana (w oryginale Kevina), oddaną matkę trójki piskląt? Zamieszkuje Bramy Raju w Ameryce Południowej i przez wiele lat skutecznie umykała zapalonemu łowcy. Zgubą Stefana (Stefany?) o mało co nie okazała się czekolada. Potraktujmy to jako przestrogę.
Liczba nóg: dwie
Muzyka:
Glass Spider
O szklanych pająkach nie wiemy wiele poza tym że występowały w prowincja Zi Duang wschodniego kraju i miały niebieskie oczy. No i snuły pajęczyny, ale to akurat nie czyni ich niezwykłymi.
Liczba nóg: osiem
Już od czasów „Dungeon Keepera” (a nawet wcześniejszych) wiadomo, że każdy zły i okrutny władca podziemi lubi się otaczać rozmaitej maści potworami, sługami i innymi milusińskimi. Planszowa gra „Pupile podziemi” wykorzystuje ten motyw, stawiając graczy na czele… zoologicznego sklepu z potworami właśnie. Naszym zadaniem będzie hodowla, dbanie o potrzeby zwierzaków i ich sprzedaż bardzo wymagającym klientom.
Liczba nóg pupila z ilustracji: zero
koniec
18 listopada 2016

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Rynsztokowo: No to grzejemy…
Marcin Knyszyński

5 III 2023

Irvine Welsh, Szkot z Edynburga, zadebiutował dokładnie trzydzieści lat temu powieścią opartą bardzo mocno na swoim własnym życiu. Czyli na wspomnieniach z końca lat siedemdziesiątych, kiedy to heroina była „naturalnym elementem jego otoczenia” i sposobem na życie w Leith, jego rodzimej dzielnicy. Powieść ta, napisana po angielsku, szkocku i miejscami twardą miejscową gwarą z Leith, kojarzona jest u nas przede wszystkim z jej kinową ekranizacją. Mocną i nie pozostawiającą obojętnym.

więcej »

Odłóż telefon, sięgnij po książkę
Julia Krawiec

4 III 2023

Otaczają mnie ludzie twierdzący, że nikt już nie czyta tyle co kiedyś. Słysząc takie stwierdzenie raz po raz uświadamiam sobie, jak mało wiedzą oni o dzisiejszej społeczności czytelniczej, która oczywiście jest inna od tej, jaką pamiętają nasi rodzice czy dziadkowie, ale wciąż jest i działa… czasem nawet zbyt skutecznie.

więcej »

Nie przegap: Luty 2023
Esensja

28 II 2023

Może i luty jest najkrótszym miesiącem, ale to nie znaczy że nie było czego recenzować!

więcej »

Polecamy

Cyborg, czyli mózg w maszynie

Stare wspaniałe światy:

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Tegoż twórcy

Krótko o komiksach: Komiksowa zawiść
— Marcin Osuch

Witaj, belgijski czytelniku!
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Komiks o (nie tak) lekkim zabarwieniu erotycznym
— Konrad Wągrowski

Krótko o komiksach: Baranowski u Belgów
— Marcin Osuch

Krótko o komiksach: Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa
— Marcin Osuch

Esensja czyta dymki: Styczeń 2018
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja czyta dymki: Listopad 2017 (1)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja czyta dymki: Październik 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Po prostu Relax!
— Marcin Osuch

Pikantne skojarzenia
— Agata Hanak

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.