Piątka na piątek: Marsjanie są wśród nas12 listopada przypadnie setna rocznica śmierci Percivala Lowella – amerykańskiego astronoma, który znacząco przyczynił sie do popularyzacji „odkrycia” kanałów na Marsie. Nie da sie zaprzeczyć że – Istniejące czy nie – marsjańskie kanały na stałe wpisały się w naszą kulturę. A że same kanały są nieco nudne to w dzisiejszej Piątce goszczą ich twórcy: Marsjanie.
EsensjaPiątka na piątek: Marsjanie są wśród nas12 listopada przypadnie setna rocznica śmierci Percivala Lowella – amerykańskiego astronoma, który znacząco przyczynił sie do popularyzacji „odkrycia” kanałów na Marsie. Nie da sie zaprzeczyć że – Istniejące czy nie – marsjańskie kanały na stałe wpisały się w naszą kulturę. A że same kanały są nieco nudne to w dzisiejszej Piątce goszczą ich twórcy: Marsjanie. W sponsorowanym przez cyfrę pięć copiątkowym cyklu „Piątka na piątek” przedstawiamy pięć dzieł (pop)kultury nawiązujących tematycznie do wydarzeń, rocznic i temu podobnych przypadających w danym tygodniu. Na początek historia niestandardowa, o powolnej kolonizacji Marsa przez Ziemian opuszczających swoją planetę zagrożoną wojną nuklearną. Niestety, jak to zwykle bywa, przybycie kolonistów oznacza zagładę dotychczasowych mieszkańców… Przy takim temacie nie mogło zabraknąć „Wojny światów” Wellsa (mogliśmy zapełnić różnymi jej wersjami całą „Piątkę…”). Jedną z ciekawszych wizji inwazji Marsjan zaproponował Waldemar Andrzejewski w komiksowej adaptacji „Wojny światów” według scenariusza J. Milczarka (J. Milczarek?). Komiks opublikowany w czwartym numerze magazynu „Alfa” przedstawiał dosyć awangardowe obrazy najeźdźców oraz ich maszyn bojowych (mechy?). Film: Nieziemski Królik Tym razem Marsjanie – tu reprezentowani przez niejakiego Marvina – się nie patyczkują i zamiast napadać chcą Ziemię po prostu wysadzić. Najwyraźniej jednak ich rakiety bojowe mają mały zasięg i muszą być odpalane z Księżyca. Na nasze szczęście akurat przebywa tam pewien nieznośny ziemski królik, dzięki któremu Ziemi nie spotka zagłada. Muzyka: Mars napada Najnowszy utwór w dzisiejszym zestawieniu (rok 2000, a więc wciąż z ubiegłego wieku) to nasza rodzima wersja inwazji Marsjan, ale – w odróznieniu od innych reprezentantów podgatunku – wszystko wskazuje na to, że udanej. Tytuł kojarzy się nam głównie z filmem Tima Burtona, jednak mamy tu na myśli zestaw 55 kart kolekcjonerskich, który był jego inspiracją. Na odwrocie każdej z kart można było przeczytać fragment historii marsjańskiej inwazji na Ziemię. Tym razem nie tylko odparliśmy najeźdźców bez pomocy lokalnej mikroflory, ale sami zaatakowaliśmy Marsa. Zainteresowani szczegółami historii opowiadanej na kartach mogą ją prześledzić na YouTube. ![]() 11 listopada 2016 |
W roku 2014, podczas słynnego San Diego Comic Con, kiedy to „Pełnia piękna” miała swą amerykańską premierę, autor powiedział na jej temat kilka ciekawych rzeczy. Podobno oryginalny tytuł tej „absolutnie pornograficznej książki” miał brzmieć „Fifty Shades of the Twilight Cave Bear Wears Prada” i jest to rzecz, którą chciałby napisać sam markiz de Sade. Zapowiada się ostro.
więcej »Literackim wydarzeniem czerwca powinna być nowa powieść polskiej noblistki, ale naszą uwagę przyciągnęły też inne interesujące tytuły.
więcej »Jak co miesiąc zapraszamy do sprawdzenia czy nie przegapiliście jakiejś ciekawej recenzji.
więcej »Seksapokalipsa
— Marcin Knyszyński
Odwieczna dialektyka
— Marcin Knyszyński
Rzeczy, które robisz w piekle, będąc martwym
— Marcin Knyszyński
Bulwar Zachodzącego Słońca 2
— Marcin Knyszyński
Borat Dzong-Un z pasem szahida
— Marcin Knyszyński
Rozkład i rozkładówka
— Marcin Knyszyński
Nowoczesny mit
— Marcin Knyszyński
Horror rzeczywistości
— Marcin Knyszyński
Osaczona
— Marcin Knyszyński
Pan życia i śmierci
— Marcin Knyszyński
(Od)mrożonki
— Esensja
Sobotnie wydanie specjalne
— Esensja
Naukowcy, wynalazcy i inni
— Esensja
Tańce, hulanka, swawola!
— Esensja
Proszę państwa, oto m̶i̶ś̶ niedźwiedź
— Esensja
Cztery nogi dobrze?
— Esensja
Duchy niespokojne
— Esensja
Psy nierasowe, czyli…
— Esensja
Leniwe raz!
— Esensja
Piramidalne!
— Esensja
Krótko o książkach: Czytajmy, póki nie jest to zbrodnią
— Miłosz Cybowski
Przeczytaj to jeszcze raz: Ogień nie do ugaszenia
— Dominika Cirocka
Esensja czyta: Październik 2011
— Jędrzej Burszta, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski
Esensja czyta: IV kwartał 2008
— Artur Chruściel, Ewa Drab, Jakub Gałka, Daniel Gizicki, Anna Kańtoch, Paweł Sasko, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski
Cudzego nie znacie: Figiel czy poczęstunek?
— Michał Kubalski
Nie przegap: Maj 2022
— Esensja
Nie przegap: Kwiecień 2022
— Esensja
Nie przegap: Marzec 2022
— Esensja
Nie przegap: Styczeń 2022
— Esensja
Nie przegap: Grudzień 2021
— Esensja
Nie przegap: Listopad 2021
— Esensja
Nie przegap: Październik 2021
— Esensja
Nie żyje Jarosław Musiał
— Esensja
Nie przegap: Wrzesień 2021
— Esensja
Nie przegap: Sierpień 2021
— Esensja