Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 października 2021
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Czerwiec 2012

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2
Wznowienia
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Przy okazji premiery filmu Davida Cronenberga otrzymujemy wznowienie jednej z najgłośniejszych powieści jednego z najgłośniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Jak pisze wydawca „studium okresu prosperity w Stanach Zjednoczonych końca lat dziewięćdziesiątych, obraz świata wielkich pieniędzy i najnowszych technologii, a także wiwisekcja „amerykańskiego marzenia””. A sama fabuła? „Eric Packer, 28-letni nowojorski miliarder, wstaje po nieprzespanej nocy w swym 48-pokojowym apartamencie na szczycie 89-piętrowego drapacza chmur przy Pierwszej Alei i postanawia udać się do fryzjera na końcu Czterdziestej Siódmej Ulicy. Podróż przez Manhattan przedłuża się w nieskończoność, wypełniając cały dzień Erica Packera.”
„Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa” przez półtora roku gościła na naszej Liście Przebojów Książkowych dowodząc że przygody brytyjskiego detektywa cieszą się niesłabnącą popularnością. „Studium w szkarłacie” w tłumaczeniu Ewy Łozińskiej-Małkiewicz ukazało się w 2009 roku i przez dwa lata wydano wszystkie tomy w jej przekładzie, Teraz wydawnictwo Algo wznawia cały cykl w wydaniu kieszonkowym. Warto sprawdzić jak wypadają w porównaniu z innymi tłumaczeniami przygód Sherlocka Holmesa.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Najsłynniejsza z powieści jednego z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy książek sensacyjnych, najsłynniejsza zapewne ze względu na sukces filmu Curtisa Hansona z Russellem Crowem, Guyem Pearcem, Kevinem Spacey i Kim Bassinger. Co nie zmienia faktu, że o sukcesie filmu w dużej mierze decydowała przedstawione przez Ellroya mroczna historia kryminalna z lat 50.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Przypomnienie jednej z ciekawszych powieści zmarłego niedawno meksykańskiego pisarza. Fikcyjna biografia Laury Díaz, kobiety wrażliwej, ale z charakterem, jest pretekstem, by przedstawić także panoramiczną historię Meksyku w XX wieku. Przez kraj przetaczają się wojny i rewolucje, a tymczasem życie Laury jest niemniej burzliwe – przeżywa liczne romanse i trudno jej znaleźć życiową stabilizację. Znakomite pióro jednego z grona tych największych pisarzy, którym nie dane było otrzymać Nagrody Nobla.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” Te słowa Piłsudskiego chyba najlepiej opisują znaczenie historii w życiu narodu, będąc jednocześnie najlepszą rekomendacją wznowienia jego wyczerpującej biografii autorstwa profesora Garlickiego. Pierwsze wydanie książki trafiło na półki w 1988. A dla tych, którzy nie czują się zachęceni, jeszcze jeden cytat Marszałka: „Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy.”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Właściwie za rekomendację wystarcza spis treści – same „Przygody Sindbada Żeglarza”, „Klechdy sezamowe” i „Klechdy polskie” dla wielu z nas przywodzą na myśl dzieciństwo i chwile spędzone z nosem w książce. Jeśli dodamy do tego zbiór krótszych tekstów Leśmiana drukowanych pierwotnie w czasopismach oraz przekłady opowiadań Poego1) otrzymamy tom, któremu trudno się oprzeć.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Czy trzeba komuś przedstawiać jedną z najbardziej skandalicznych powieści XX wieku? Po jej publikacji Nabokov był oskarżany o pornografię i pedofilię, ale mimo to „Lolita” została uznana za literacką klasykę i arcydzieło. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji jej przeczytać, Muza daje szansę na uzupełnienie tych zaległości.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Swego czasu na łamach „Życia Literackiego” Wisława Szymborska odpowiadała młodym adeptom pióra, oceniając nadesłaną na adres redakcji prozę i poezję. Jej opinie były czasem dłuższe a czasem krótsze, ale zawsze celne, inteligentne i dowcipne. Na przykład taka: „Pyta Pan wierszem, czy życie ma sęs. Słownik ortograficzny daje odpowiedź negatywną”. Albo: „Opowiadanie może od biedy nie mieć początku ani zakończenia, środek jednak wydaje się konieczny”. Prawda, że urocze? Co prawda o tajemnicach zaimków i zawiłościach narracji żądni debiutu autorzy dowiedzą się więcej z popularnych felietonów Feliksa W. Kresa jednak my, w Esensji przyznajemy, że lektura „Poczty Literackiej” dostarcza nieporównanie więcej zabawy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Powieść Topora rozsławiona przez ekranizację wyreżyserowaną przez Romana Polańskiego. Dla znających tylko film okazja do porównania wizji Polańskiego z książkowym oryginałem, a dla wszystkich możliwość zanurzenia się w typowej dla Topora atmosferze czarnego humoru zmieszanego z groteską. Niewątpliwie warto przeczytać – czy to dla przypomnienia, czy dla poznania twórczości Topora.
Spadkowicze
Na czerwiec zostały przełożone premiery:
  • polecanej w kwietniu książki Eoina Colfera i Douglasa Adamsa „I jeszcze jedno…
  • polecanego w maju tomu „W cieniu mistrza” zawierającego klasyczne opowiadania Poego oraz poświęcone jego twórczości teksty współczesnych twórców horroru.
koniec
« 1 2
1 czerwca 2012
1) Swoją drogą wiedząc że Leśmian przekładał teksty Poego z francuskiego, na który to język tłumaczył je Charles Baudelaire zaczynamy zadawać sobie pytanie: ile zostało z nich Poego, po tym, jak „przeszły” przez pióra dwóch poetów? ;-)

Komentarze

01 VI 2012   22:38:40

"Te słowa Piłsudskiego chyba najlepiej opisują znaczenie historii w życiu narodu, będąc jednocześnie najlepszą rekomendacją wznowienia jego wyczerpującej bibliografii autorstwa profesora Garlickiego."

Bibliografii czy biografii?

01 VI 2012   23:16:30

Poprawione

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka zeszytu nr 2 pt. „Trzecia Siła” przedstawia alegorycznie widmo wojny atomowej między Wschodem i Zachodem. Jednym z pierwszych zadań Perry Rhodana było zapobieżenie konfliktowi, który w latach 60-tych okazał się realnym zagrożeniem dla całej ludzkości.<br/>© Pabel-Moewig Verlag KG

Perry Rhodan – dezerter w kosmosie, część druga
Andreas „Zoltar” Boegner

16 X 2021

Gdy 8 września 1961 w kioskach RFN pojawił się pierwszy numer „Perry Rhodana” (dalej: PR) pod tytułem „Unternehmen Stardust” (Misja ’Stardust’) nawet sami twórcy serii nie mieli zbyt dużych nadziei na wydanie więcej niż pięćdziesięciu zeszytów, czyli przetrwanie na rynku dłużej niż roku. Jednak 35 tysięcy egzemplarzy „Misji ’Stardust’„ rozeszło się niczym ciepłe bułeczki – nie było ani jednego zwrotu!

więcej »

Stulecie Stanisława Lema: Zawsze szach, nigdy mat
Marcin Knyszyński

11 X 2021

Ostatnia opowieść o Ijonie Tichym i przedostatnia powieść Lema. Ijon Tichy ma problem. Uległ bowiem kallotomii podczas swojego pobytu na księżycu. Jego mózg został w niewyjaśniony sposób podzielony na funkcjonujące niezależnie dwie osobowości (ukryte w dwóch rozłącznie działających półkulach). Tichy, za pomocą niepełnych danych z lewej półkuli (której to osobowość jest narratorem w powieści) próbuje zrekonstruować swój pobyt na księżycu i zrozumieć co się tak naprawdę wydarzyło.

więcej »

Wyimki z filozofii: O tym, co w życiu najlepsze
Mieszko B. Wandowicz

10 X 2021

Który dialog Platona jest najważniejszy? Najczęściej, jak się zdaje, przypisywany jest ów zaszczyt jednemu z czterech. „Państwu”, znanemu też jako „Rzeczpospolita”, ze względu na ogrom dzieła, wielość zagadnień i wymiar polityczny — z reguły zresztą, mam wrażenie, niewłaściwie odczytywany. „Uczcie” („Biesiadzie”), najpewniej za sprawą tyleż wartości literackiej, ile tematu: miłości. „Timajosowi”, zaliczanemu do filarów ontologii oraz teologii. Mnie najbliższy jest ten czwarty: „Fedon”.

więcej »

Polecamy

Zawsze szach, nigdy mat

Stulecie Stanisława Lema:

Zawsze szach, nigdy mat
— Marcin Knyszyński

Świadomość jako błąd
— Marcin Knyszyński

Człowiek jako bariera ostateczna
— Marcin Knyszyński

Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Do księgarni marsz: Czerwiec 2017
— Esensja

Mała Esensja: Radzi pacynka mądrze ci
— Wojciech Gołąbowski

Zbrodnia na wrzosowisku
— Marcin Bukalski

Księga (bez)Sensu
— Jacek Jaciubek

50 książek, które wstrząsną Gwiazdką
— Esensja

Mała Esensja: Ach, ten różowy łobuz!
— Joanna Kapica-Curzytek

Gdy boli to, czego nie ma…
— Sebastian Chosiński

Miasto zbrodni
— Tomasz Kujawski

Lekarze leczą autora, autor leczy czytelników
— Paweł Micnas

To, co na powierzchni
— Joanna Kapica-Curzytek

Z tego cyklu

Październik 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2021
— Sławomir Grabowski, Agnieszka Hałas, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Sierpień 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek

Lipiec 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski

Czerwiec 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Marcin Mroziuk

Maj 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk

Kwiecień 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek

Marzec 2021
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek

Grudzień 2020
— Esensja

Listopad 2020
— Esensja

Tegoż twórcy

Przeczytaj to jeszcze raz: Detektywi wiecznie żywi
— Wojciech Gołąbowski

Nasz kosmiczny dom
— Joanna Kapica-Curzytek

Esensja czyta: Czerwiec 2015
— Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Daniel Markiewicz, Joanna Słupek

Polskie winy
— Jarosław Robak

Zbrodniarz o dwóch twarzach
— Paweł Micnas

Esensja czyta: Marzec 2014
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek

Holmes poza Holmesem
— Konrad Wągrowski

Walcząc z mitami
— Miłosz Cybowski

Esensja czyta: Grudzień 2012
— Kamil Armacki, Jacek Jaciubek, Anna Kańtoch, Jarosław Loretz, Daniel Markiewicz, Beatrycze Nowicka, Konrad Wągrowski

Bohater najciężej doświadczony
— Sebastian Chosiński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.