Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 5 grudnia 2021
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Wrzesień 2011

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 »
Wrzesień w księgarniach zapowiada się interesująco. Z urozmaiconej oferty wybraliśmy dla was siedemnaście pozycji. Uwagę zwraca duża liczba wznowień klasycznych pozycji – tak polskich jak i tłumaczonych.

Esensja

Do księgarni marsz: Wrzesień 2011

Wrzesień w księgarniach zapowiada się interesująco. Z urozmaiconej oferty wybraliśmy dla was siedemnaście pozycji. Uwagę zwraca duża liczba wznowień klasycznych pozycji – tak polskich jak i tłumaczonych.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
‹Głos Lema›
Antologia będąca swoistym hołdem dla najbardziej znanego polskiego pisarza science ficton. Warto sprawdzić, jak z legendą Wielkiego Poprzednika zmierzą się autorzy młodego pokolenia, wśród których znajdziemy między innymi Rafała Kosika, Andrzeja Miszczaka, Wawrzyńca Podrzuckiego i Krzysztofa Piskorskiego.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Peter Ames Carlin
‹Paul McCartney. Życie›
Całkiem nowa (premiera miała miejsce w październiku zeszłego roku) biografia jednego z Beatlesów – Paula McCartneya. Trudno wyrokować o wierności faktom – w recenzjach (jak zwykle) zdania są podzielone – mamy jednak pewność że od strony merytorycznej książka będzie opracowana starannie, gdyż przekładu podjął się Piotr Metz, dziennikarz i znawca twórczości Beatlesów.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kjell Ola Dahl
‹Mężczyzna w oknie›
…czyli pozycja obowiązkowa „Skandynawski Kryminał”. Tym razem padło na norweskiego pisarza, o którego poprzedniej książce nasz recenzent napisał: „to nie tylko porcja wciągającej prozy kryminalnej, ale przede wszystkim psychologicznej.” Jako że cykl, którego bohaterami są inspektor Gunnarstranda i komisarz Frank Frølich liczy już siedem tomów możemy mieć nadzieję że „Mężczyzna w oknie” nie rozczaruje.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ian McDonald
‹Dom derwiszy. Dni Cyberabadu›
Ian McDonald to znany z wysoko ocenianej przez naszych recenzentów „Rzeki Bogów”. „Dom derwiszy. Dni Cyberabadu” to książka łącząca w sobie dwie oryginalne pozycje brytyjskiego autora. Pierwsza z nich to podróż do cyberpunkowej Turcji i jej stolicy – Stambułu. McDonald w szczególny dla swojej prozy sposób przenosi nas w sam środek przepełnionego ezgotyką miejsca i wrzuca w wir wydarzeń rozgrywających się między wyjątkowo charakterystycznymi bohaterami. Co ciekawe, w „Domu derwiszy” ów „wir” nie oznacza jedynie wartkości fabuły – można go także odnieść do motywu tytułowych derwiszy, praktykantów mistycznej sufickiej sztuki medytacji znanej jako sema. „Dni Cyberabadu” są powrotem do Indii znanych nam z „Rzeki Bogów"; ten zbiór siedmiu opowiadań (w tym jednego nominowanego do nagrody Hugo i jednego będącego tej nagrody zdobywcą) prezentuje świat nieustannego konfliktu między tradycją a nowoczesnością, świat przerażającej nędzy i niewyobrażalnego bogactwa. Książka zdecydowanie warta polecenia.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dany Laferriere
‹Kraj bez kapelusza›
Niecodzienna mieszanka stylów i gatunków (literackiego reportażu, autobiografii, powieści satyrycznej i mitu) w opowieści o Haiti autorstwa Dany’ego Laferrière’a. Dla czytelnika będzie to wyprawa w stosunkowo mało zbadane rejony świata, możliwośc poznania miejscowych zwyczajów i legend. Sam autor opisuje miejsce swoich narodzin z perspektywy dwudziestu lat emigracji (w 1976 roku przeniósł się z Haiti do Kanady), poznając je na nowo.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jakub Małecki
‹W odbiciu›
Druga po „Tak jest dobrze” Szczepana Twardocha książka wydana w „Kontrapunktach” – serii, która zgodnie z zapowiedzią wydawcy ma prezentować literaturę wymykającą się z szufladek, niebanalną, pięknie napisaną i niejednoznaczną. „Tak jest dobrze” nie zawiodło czytelników, a my liczymy, że nie zawiedzie ich także „W odbiciu” – wszak to dzieło jednego z najciekawszych autorów młodego pokolenia.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Robert Muchamore
‹Fala›
Dwunasty tom cyklu „Cherub” przeznaczonego dla nieco młodszych czytelników opowiadających nastoletnich agentach wykonujących najróżniejsze niebezpieczne zadania wykorzystując fakt, że nikt nie podejrzewa nastolatków o bycie agentami…
W „Fali” głowny bohater cyklu – James Adams – staje przed wyborem: pozostać lojalnym wobec agencji czy wobec przyjaciela? Sytuacji nie ułatwia fakt, że jego oficjalna misja to ochrona rodziny gubernatora, który wykorzystuje zniszczenia po tsunami aby wysiedlić z atrakcyjnych gruntów ubogią ludność, a na uzyskanej w ten sposób ziemi wybudować luksusowe hotele…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mike Resnick
‹Słonie na Neptunie. The Best of…›
Zbiór opowiadań autora wielokrotnie nagradzanego i nominowanego do najważniejszych nagród fantastycznego świata: Hugo, Nebuli i Locusa. Większość tekstów w Polsce już jest znana – np. znakomita „Kirinyaga” oraz należące do tego samego cyklu jeszcze lepsze „Bowiem dotknęłam nieba” – warto jednak sięgnąć po zbiór. Resnick opowiada historie na pozór proste, ale zawsze przejmujące, potrafi też bez zadęcia mówić o rzeczach ważnych – a to przecież esencja dobrej literatury.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Amélie Sarn
‹Thorgal. Dziecko z gwiazd›
Pierwszy tom książkowej adaptacji przygód jednego z najsłynniejszych wikingów. Wedle opinii znalezionych w sieci opinii fani Thorgala nie zostaną zaskoczeni fabułą, jednak nowe medium pozwoliło na lepsze pokazanie świata i psychologii postaci. Warto sprawdzić jak nasze wyobrażenia Thorgala mają się do wersji zaproponowanej przez francuską pisarkę i autorkę komiksów.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Terry Teachout
‹Pops. Życie Louisa Armstronga›
Polecaliśmy już biografię Paula McCartneya, a teraz pora na biografię muzyka, który zdetronizował Beatlesów na pierwszym miejscu list przebojów Billboardu. Chodzi oczywiście o Louisa Armstronga, amerykańskiego trębacza i wokalistę jazzowego. Terry Teachout dotarł do nieznanych wcześniej dokumentów – głównie nagrań rozmów Armstronga, które gromadził w późniejszym okresie swojego życia – dzięki którym możemy poznać między innymi szczegóły konfliktu muzyka z prezydentem Eisenhowerem czy decyzji o rozwiązaniu zespołu. Doświadczenie autora biografii – zarówno pisarskie jak i muzyczne – pozwala mieć nadzieję na pasjonującą lekturę.
1 2 »

Komentarze

02 IX 2011   11:04:15

Czy to jest nowe tlumaczenie "Spotkania z Rama"?

02 IX 2011   12:07:59

@Borys: sądząc z nazwiska tłumaczki – nie.

04 IX 2011   12:46:05

VALIS! Super, moja ulubiona książka :)

08 IX 2011   08:36:29

O, wznowienie Grabińskiego w twardej oprawie ze świetną okładką art deco :) Biorę.

A jakaś nowa biografia Adama Michnika nie wyszła, droga redakcjo Esensji? :D

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie przegap: Listopad 2021
Esensja

30 XI 2021

Na coraz dłuższe wieczory proponujemy lekturę naszych listopadowych recenzji.

więcej »

W podziemnym kręgu: Horror rzeczywistości
Marcin Knyszyński

28 XI 2021

Chuck Palahniuk zakończył „Opętanymi” swą nieformalną trylogię grozy, na którą składa się jeszcze „Kołysanka” i „Dziennik”. Groteska i surrealizm, jako podstawowe środki wyrazu autorskiej myśli przewodniej, doprowadzone są tutaj do granicy, za którą czai się makabra i tak zwany horror cielesny. Palahniuk wytacza na czytelnika, jak do tej pory, najcięższe działa, zarówno estetyczne jak i formalne, tworząc współczesny Dekameron, zbiór wielce kontrowersyjnych i obrazoburczych opowieści o życiowych (...)

więcej »

Stulecie Stanisława Lema: O korzyściach z bycia ślimakiem (śluzem na marginesie „Głosu Pana”)
Mieszko B. Wandowicz

25 XI 2021

Całkiem możliwe, że trzema najwybitniejszymi polskimi filozofami XX wieku byli pisarze, którzy teoretycznie — zwłaszcza akademicko — filozofią się nie parali. Pierwszy z nich, Bolesław Leśmian, to — skoro użyć określenia z jego wiersza „Srebroń” — „niepoprawny istnieniowiec”: kunsztownie krążył meandrami bycia i niebycia. Drugi, Czesław Miłosz, okazał się wielkim teologiem. Trzeci był najbardziej wszechstronny, próbując, poza wszystkim innym, rozpoznać „Głos Pana”.

więcej »

Polecamy

Pogrzeb pośród mgławic

Stulecie Stanisława Lema:

Pogrzeb pośród mgławic
— Mieszko B. Wandowicz

O korzyściach z bycia ślimakiem (śluzem na marginesie „Głosu Pana”)
— Mieszko B. Wandowicz

List znad Oceanu
— Beatrycze Nowicka

Lem w komiksie
— Marcin Knyszyński

Przeciętniak w swym zawodzie
— Agnieszka Hałas, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Zawsze szach, nigdy mat
— Marcin Knyszyński

Świadomość jako błąd
— Marcin Knyszyński

Człowiek jako bariera ostateczna
— Marcin Knyszyński

Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Krótko o książkach: Na dalekiej Sanocczyznie
— Miłosz Cybowski

Do księgarni marsz: Październik 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Na rubieżach rzeczywistości: Imperium wcale się nie rozpadło
— Marcin Knyszyński

O czym pisać, by ulec zapomnieniu
— Marcin Wróbel

Radość czytania
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Styczeń 2013
— Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Magdalena Kubasiewicz, Alicja Kuciel, Daniel Markiewicz, Agnieszka Szady

Piątek, trzynastego – ostatni dzień życia
— Sebastian Chosiński

Szaleństwo na zamku Gormenghast
— Jędrzej Burszta

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – marzec 2012
— Esensja

Lista Przebojów Książkowych: Notowanie XVIII – luty 2012
— Esensja

Z tego cyklu

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2021
— Sławomir Grabowski, Agnieszka Hałas, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Sierpień 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek

Lipiec 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski

Czerwiec 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Marcin Mroziuk

Maj 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk

Kwiecień 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek

Marzec 2021
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek

Grudzień 2020
— Esensja

Tegoż twórcy

Krótko o książkach: Na dalekiej Sanocczyznie
— Miłosz Cybowski

PRL w kryminale: Dziki Zachód w Bagniskach
— Sebastian Chosiński

Wydarzyło się na odwrót
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: Końce i początki
— Miłosz Cybowski

Pełnia oczekiwań nie spełnia
— Miłosz Cybowski

Krótko o książkach: Luna: Nów
— Miłosz Cybowski

Narkotykowy trip z robalami w rolach głównych
— Sebastian Chosiński

Wasale i robale
— Katarzyna Piekarz

Chichot losu
— Dominika Cirocka

Wzloty i upadki
— Katarzyna Piekarz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.