Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 30 września 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Styczeń 2011

Esensja.pl
Esensja.pl
Mamy nadzieję że wszyscy już wstali i moga przywitać nowy rok lekturą naszych polecanek książkowych na styczeń. Po bardzo ubogim grudniu tradycyjnie nastąpiło ożywienie, wybraliśmy dla was 17 pozycji, na które warto zwrócić uwagę.

Esensja

Do księgarni marsz: Styczeń 2011

Mamy nadzieję że wszyscy już wstali i moga przywitać nowy rok lekturą naszych polecanek książkowych na styczeń. Po bardzo ubogim grudniu tradycyjnie nastąpiło ożywienie, wybraliśmy dla was 17 pozycji, na które warto zwrócić uwagę.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
‹Wielka księga Science Fiction. 01›
‹Wielka księga Science Fiction. 02›
Czy naprawdę trzeba wyjaśniać co może zawierać „Wielka księga Science Fiction”. Opowiadania. Dużo opowiadań. Co ciekawe – jak wynika z zapowiedzi – tym razem raczej klasyczne. Znajdziemy w zbiorach teksty takich autorów, jak Philip Dick, Robert Sheckley, Connie Willis, Kim Stanley Robinson, Clifford D. Simak, Brian W. Aldiss… Same tuzy, w tekstach częściowo u nas już drukowanych (ale nieraz 20 lat temu). Czy przy takiej różnorodności dało się jakoś zachować spójność zbiorów i znaleźć jakąś myśl przewodnią? Zobaczymy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Woody Allen
‹Allen na scenie›
Znamy Woody’ego Allena doskonale z filmów, znamy z opowiadań, wydanych u nas stosunkowo niedawno w dwóch tomach, dużo słabiej znamy z dzieł scenicznych (poza ogrywaną tu i ówdzie od czasu do czasu „Zagraj to jeszcze raz, Sam”, która zresztą i tak doczekała się swojej wersji filmowej). Jest więc doskonała okazja by to nadrobić – ksiązka „Allen na scenie” prezentuje pięć sztuk neurotyka z Manhattanu – „Pytanie”, „Gdy śmierć zastuka”, „Nad kobietami Lovborga”, „Śmierć” oraz „Bóg”. W każdej z nich możemy liczyć na to, co u Allena najważniejsze – sarkastyczny humor i niebłahe filozoficzne refleksje.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Paolo Bacigalupi
‹Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć›
Opasły, „na bogato” wydany tom, zawierający nie tylko powieść „Nakręcana dziewczyna” oraz zbiór opowiadań „Pompa nr 6”, ale i dodatkowy tekst z antologii „Fast Forward 1” – „Maleńkie ofiary”. Warto sprawdzić, co ma do zaoferowania amerykański pisarz, fascynujący się genetyką, ekologią i Dalekim Wschodem. Siłą jego prozy są bowiem nie tylko pomysły, ale i ciekawe, wiarygodne portrety psychologiczne postaci, a także przejmujące emocjonalnie sceny.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mikkel Birkegaard
‹Biblioteka cieni›
To nie jest kolejny skandynawski kryminał. Powieść Mikkela Birkegaarda wygląda raczej na opowieść grozy (czy przynajmniej nietypową fantasy), w której moc wiąże się… z czytaniem książek. Czyżby podtekst wiążący się z naszą akcją „Książki są odlotowe”. A może pod pozorem opowieści przygodowej – tak jak w „Klubie Dumas” Perez-Revertego – wyraz bezgranicznej miłości do literatury? Przyznajemy, liczymy na to.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kate Griffin
‹Szaleństwo aniołów›
Miasto, w którym prócz „zwykłych” mieszkańców żyją istoty magiczne, ożywione śmieci, król żebraków i pociągi, których nie ma w żadnym rozkładzie – wszystkie te elementy znamy już z innych książek urban fantasy, lecz siłą „Szaleństwa aniołów” jest nie oryginalność a konsekwencja, a także malowniczość i szczegółowość wizji. I tak na przykład magowie miejscy nie są tu po prostu magami, którzy z takiego czy innego powodu w metropolii mieszkają – oni właśnie z miasta, z neonów, elektryczności i przewodów gazowych czerpią swoją moc. A to tylko jeden z ciekawszych pomysłów. Poza tym mamy w książce sympatycznego i nietypowego – bo zaledwie w połowie ludzkiego – bohatera oraz intrygę opartą o wciąż nośny motyw zemsty. Warto też wspomnieć, że to pierwszy tom cyklu, który jednak można czytać jak samodzielną powieść. Polecamy nie tylko miłośnikom urban fantasy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marek S. Huberath
‹Vatran Auraio›
Od wydania ostatniej powieści Marka S. Huberatha – monumentalnych „Miast pod Skałą” – minęło prawie sześć lat. „Vatran Auraio” zapowiada się na rzecz o drobniejszych gabarytach, ale nie zmniejsza to oczekiwań wobec jakości książki: tej po autorze zawsze można spodziewać się wysokiej. Nowa pozycja w dorobku pisarza traktować ma o zmagającej się z ciężkimi warunkami swojej planety prostej społeczności, która zdaje się chylić ku upadkowi – ale pewnie, jak zwykle u Huberatha, tak naprawdę w piękny sposób opowiadać będzie o nas i o świecie, którego nie musimy szukać w kosmosie, bo mamy go wokół siebie.
WASZ EKSTRAKT:
60,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
David Lagercrantz
‹Grzech pierworodny w Wilmslow›
Na pozór kolejna z książek odkrywająca sensacyjne tajemnice z życia znanych postaci historycznych. Jednak tym razem podmiotem autor uczynił Alana Turinga, człowieka, którego życiorys bez żadnych upiększeń nadaje się na scenariusz powieści. Ile w powieści Davida Lagercrantza znajdziemy faktów, a ile literackiej fikcji, i czy efekt ich połączenia będzie tak atrakcyjny jak wskazują zapowiedzi? Przekonamy się już wkrótce.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Åsa Larsson
‹Krew, którą nasiąkła›
A to już jest kolejny skandynawski (a nawet szwedzki) kryminał, którego na dodatek jeszcze nie zrecenzował na naszych łamach Sebastian Chosiński (zapewne do czasu). Powieści z północy o tej tematyce cieszą się zasłużoną renomą i zwykle trzymają dobry poziom. Sądzimy, że tu będzie nie inaczej, zwłaszcza, że „Krew, którą nasiąkła” ogłoszono Najlepszą Szwedzką Powieścią Kryminalną za rok 2004.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Cormac McCarthy
‹W ciemność›
„W ciemność” to dopiero druga książka Cormaca McCarthy’ego, jednak już pokazująca go od dobrze znanej strony: jako oszczędnego w słowach kronikarza podłego świata. W niesprecyzowanym miejscu i czasie siostra rodzi dziecko bratu – tak zaczyna się ta historia, a dalej – zgodnie z autorską wizją rzeczywistości – wcale nie jest weselej. Tego wszakże nikt od popularnego ostatnio pisarza nie oczekuje, na pewno zaś „Outer Dark” można bez wstydu postawić obok wydanych dotąd w Polsce jego powieści.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Haruki Murakami
‹1Q84. Tom 2›
Drugi tom najnowszej powieści autora „Norwegian Wood” po raz kolejny przeniesie nas do mniej lub bardziej fantastycznych światów (liczba mnoga jest tu nieprzypadkowa). Zapewne dowiemy się, czy rzeczywistości dwójki bohaterów się skrzyżują, poznamy miejsce pobytu siedemnastoletniej Fukaeri, a także poznamy sekrety tajemniczej sekty Sakigake. Zapewne. A może to dopiero w trzecim tomie? Niezależnie od tego, kiedy sprawy zaczną się wyjaśniać, musimy być przygotowani na kilkaset stron zajmującej lektury, bo w pierwszym tomie Japończyk udowodnił, ze jest w świetnej formie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
George Orwell
‹Kilka myśli o ropusze zwyczajnej oraz inne nieznane szkice, eseje i opowiadania›
Wbrew powszechnej opinii, autor „Folwarku zwierzęcego” i „Roku 1984” napisał coś więcej niż te dwie znane wszystkim antyutopie. W zapowiadanym zbiorze ukazany ma być Orwell dziennikarz i Orwell podróżnik – a znając lekkie pióro i bogaty życiorys Brytyjczyka, można spodziewać się, że miał sporo ciekawego do powiedzenia. Poza eseistyką i publicystyką znalazło się tu miejsce dla wczesnych opowiadań pisarza.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jan-Erik Pettersson
‹Stieg Larsson – dziennikarz, pisarz, idealista. Biografia›
Kolejna już – po „Mężczyźnie, który odszedł za wcześnie” Barry’ego Forshawa – biografia głośnego szwedzkiego pisarza, autora cyklu „Millenium”. Bez dwóch zdań Stieg Larsson był postacią barwną, a jego wczesna śmierć jeszcze zwiększyła zainteresowanie pisarzem, ale czy aż na tyle, by polski czytelnik zapragnął w tak krótkim czasie poznać aż dwie biografie? O ile jednak książka Forshawa bardziej odnosiła się do dzieł Larssona, tak pozycja Pettersona chyba większy nacisk kładzie na sylwetkę samego autora, bardziej dokładnie przestawiając jego życiorys. Tak sądzimy.
WASZ EKSTRAKT:
60,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Rod Rees
‹Demi-Monde. Zima›
Wielka niewiadoma czyli książka, której polska premiera będzie miała miejsce niecałe trzy tygodnie po światowej. Dlatego też tak naprawdę niewiele o niej wiadomo, poza tym że opowiada o świecie wirtualnym, i że prawa do tłumaczenia zostały już sprzedane do wielu krajów. Istnieje więc ryzyko że książka okaże się przeciętna, ale równie dobrze może okazać się, że rozgłos wokół niej jest całkowicie uzasadniony. Miejmy nadzieję że prawdziwa okaże się druga wersja, bo dobrych książek nigdy nie za wiele.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ian Stewart
‹Krowy w labiryncie›
Dzięki tej książce matura z matematyki być może nie będzie aż takim koszmarem… Ian Stewart, profesor matematyki, od lat jest wybitnym popularyzatorem swojej dziedziny. To kolejna jego książka, adresowana nie tylko do młodych czytelników, ale i tych, którzy chcą spojrzeć na matematykę od nieco innej strony, niż w szkole. Zaskakujące sytuacje, w których można zastosować matematyczne myślenie, zawarte tu ciekawostki i żarty przekonują, że matematyki nie trzeba się bać. Może to być fascynująca dziedzina, w której da się odnaleźć piękno i poczucie humoru. „Krowy w labiryncie” to pożyteczna i wartościowa lektura dla wszystkich, którzy lubią naukowe zagadki i tajemnice.
WZNOWIENIA:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Joe Alex
‹Powiem wam, jak zginął›
Najlepszą autorką powieści w stylu Agathy Christie była, rzecz jasna, Agatha Christie, ale to nie znaczy, że nie warto zwrócić uwagi na tych, którzy lepiej lub gorzej naśladowali jej sposób pisania. Znany tłumacz Maciej Słomczyński posługujący się pseudonimem Joe Alex radził sobie z tym zdecydowanie dobrze, w jego powieściach nie ma być może tej niepowtarzalnej, angielskiej atmosfery, jaką pamiętamy z książek królowej kryminału, a i główny bohater nie budzi takiej sympatii jak Poirot, lecz pomysłowa, skomplikowana intryga w „Powiem wam, jak zginął” z pewnością zadowoli wielbicieli klasycznych, kryminalnych zagadek.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Clive Barker
‹Everville›
Wznowienie książki pisarza, którego książki niełatwo przypisać do konkretnego gatunku – zazwyczaj uważa się Clive’a Barkera za autora horrorów, ale pojawiają się też głosy, że jego proza to raczej bardzo, bardzo mroczna fantasy. Tak czy inaczej jest Clive Barker jednym z najoryginalniejszych i zarazem najodważniejszych twórców fantastyki. Krew, seks, rozbuchane, niesamowite wizje – nie każdemu czytelnikowi taka mieszanka przypadnie do gustu, lecz z powieściami Barkera tak już jest, że albo się je kocha albo nienawidzi. A wyobraźni i niezwykłych pomysłów angielskiemu autorowi odmówić nie sposób.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Michio Kaku
‹Fizyka rzeczy niemożliwych. Naukowa wyprawa do świata fazerów, pól siłowych, teleportacji i podróży w czasie›
Kolejna warta uwagi książka wybitnego popularyzatora nauki. Michio Kaku przekonuje, że współczesna fizyka ma niewiele wspólnego z naszym zdroworozsądkowym pojęciem przestrzeni czasu. I zaprasza nas na naukową eksplorację wszechświata, który dotąd wydawał się nierealny i niemożliwy. Czy rzeczywiście nauka może się aż tak bardzo zbliżyć do fantastyki naukowej? Jaka jest ostateczna natura naszego świata? Kaku zadaje także etyczne pytania związane z rozwojem nowych technologii oraz przyszłością ludzkości.
koniec
1 stycznia 2011

Komentarze

01 I 2011   21:02:47

Poprawka: nie Colin tylko Clifford D. Simak :) Aż łezka się w oku kręci na wspomnienie "Czarodziejskiej pielgrzymki"

01 I 2011   21:47:35

No tak, Sylwester i Nowy rok nie sprzyjają skrupulatnemu sprawdzaniu faktów. Poprawione. :)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie przegap: Sierpień 2023
Esensja

31 VIII 2023

Oto co zrecenzowaliśmy w drugiej połowie wakacji.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (17)
Andreas „Zoltar” Boegner

30 VIII 2023

Czasami wyróżniane przez specjalistów książki nie mają żadnego większego oddźwięku w fandomie. Przyczyny są zapewne różne – tak, jak bardzo różne są tym razem przedstawione tytuły niemieckiej SF.

więcej »

Odyseja kosmiczna 2001: Pisarz i Reżyser
Miłosz Cybowski

25 VIII 2023

Ponad pół wieku upłynęło od książkowej premiery „Odysei kosmicznej 2001” i filmu Stanleya Kubricka o tym samym tytule. Oba są klasykami w swojej kategorii. I oba nie straciły dziś nic ze swojej jakości.

więcej »

Polecamy

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”

Stare wspaniałe światy:

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Przypomnimy to panu ciekawie – część druga
— Beatrycze Nowicka

Przypomnimy to panu ciekawie – część pierwsza
— Beatrycze Nowicka

Trzy miasta i trzej magowie – część druga
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Czerwiec 2015
— Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Daniel Markiewicz, Joanna Słupek

Esensja czyta: Marzec 2014
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek

Najlepsze książki 2011 roku
— Esensja

Nominacje do Książki Roku 2011
— Esensja

Prezenty świąteczne 2011: Książki pod choinkę – suplement
— Esensja

Entliczek-pentliczek, zajdlowy tomiczek
— Aleksandra Graczyk, Sławomir Graczyk, Agnieszka Szady

Lista Przebojów Książkowych: Propozycje – lipiec 2011
— Esensja

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Tegoż twórcy

Co pisarzowi w duszy gra
— Marcin Mroziuk

Nie graj już tego więcej, Woody
— Kamil Witek

To czego nie można odtworzyć
— Dawid Kantor

Portrety i metafory
— Marcin Mroziuk

Prawda jest ziarnem piasku
— Dawid Kantor

Suchość w ustach
— Jacek Jaciubek

Esensja ogląda: Wrzesień 2016 (1)
— Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Esensja czyta: Maj 2016
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Joanna Słupek

Esensja ogląda: Luty 2016
— Sebastian Chosiński, Marcin Mroziuk, Jarosław Robak, Konrad Wągrowski

Miasto, magia, Matthew Swift
— Beatrycze Nowicka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.