Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 2 sierpnia 2021
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCVII

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Wilq triumfuje

Esensja.pl
Esensja.pl
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi po raz ósmy przyznano nagrody K w plebiscycie na najpopularniejsze komiksy wydane w Polsce. Triumatorem tej edycji był komiks „Wilq Superbohater” Bartosza i Tomasza Minkiewiczów.

Marcin Herman

Wilq triumfuje

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi po raz ósmy przyznano nagrody K w plebiscycie na najpopularniejsze komiksy wydane w Polsce. Triumatorem tej edycji był komiks „Wilq Superbohater” Bartosza i Tomasza Minkiewiczów.
„Wilq Superohater” zgarnął aż 5 statuetek, w tym w kategorii najlepszy komiks wolumin polski oraz najlepsza polska seria komiksowa. Bartosz Minkiewicz został ponadto wyróżniony jako najlepszy rysownik polski, a wspólnie z bratem Tomaszem otrzymał statuetkę w kategorii najlepszy polski scenarzysta. Piąta statuetka dla „Wilqa” przypadła za okłądkę czwartego zeszytu serii p.t. „Powrót na basen w Suchym Borze”.
Trzy wyróżnienia przypadły twórcom wydawanym w polsce przez Egmont. Najlepszą zagraniczną serią komiksową okazał się „Sandman”, najlepszym scenarzystą Neil Gaiman, a najlepszym zagranicznym rysownikiem Mike Mignola.
Jedna statuetka przypadła wydawnictwu POST za komiks „V jak Vendetta”.
Nagrody K zostały ustanowione siedem lat temu przez Krakowski Klub Komiksu, który do tego roku czuwał nad przebiegiem plebiscytu wyłaniającego laureatów. W tym roku po raz pierwszy nagrody są przyznawane przez Magazyn miłośników komiks KZ, Komiksową Agencję Prasową WRAK, Stowarzyszenie Twórców CONTUR oraz Łódzki Dom Kultury.
Pomimo zmiany organizatorów, nie zmieniła się formuła nagrody. Nadal o wynikach decydują fani. Pierwotnie głosowali za pomocą kuponów, obecnie służy do tego celu internet. Nowością tegorocznej edycji były nominacje, zgłaszane były przez kapitułę Nagrody K. W tym roku również po raz pierwszy opracowano regulamin przyznawania nagród.
Po raz pierwszy w historii plebiscytu K, statuetki wręczali twórcy znani i wielokrotnie doceniani: Bogusław Polch, Tadeusz Baranowski, Bohdan Butenko, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki, Mateusz Skutnik, Jacek Frąś, Przemysław Truściński i Aleksandra Spanowicz.

O zdobyciu nagrody K decyduje w głównej mierze popularność danego komiksu wśród czytelników. Patrząc na wyniki nietrudno zauważyć, że mobilizacja grupy fanów jednego komiksu daje temu tytułowi przewagę strategiczną. Poza tym wątpliwe wydają się nominacje, które w kategoriach komiksu zagranicznego wyraźnie ciążą ku tytułom pochodzącym z rynku amerykańskiego. Kapituła praktycznie nie uwzględniła komiksów i twórców europejskich, czy japońskich. Na całe szczęście wprowadzono regulamin, który – w porównaniu do poprzednich edycji – w pewnym stopniu uwiarygadnia wyniki. Marcin Herman
koniec
16 października 2004
Szczegółowe wyniki głosowania na stronie www.kkkomiks.prv.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Egmont zaprasza na wyprawę tropami Bazyliszków!

18 V 2021

Wydawnictwo Egmont Polska, we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego,

z przyjemnością prezentuje pierwszy tom cyklu „Bazyliszki”. Ta komiksowa opowieść osadzona w realiach przedwojennej Warszawy jest zaproszeniem do barwnego świata lat 30. To historia o mieście na progu nowoczesności i o ludziach, którzy tworzyli kolorową mozaikę największej metropolii II Rzeczypospolitej. Autorem scenariusza jest Tobiasz Piątkowski, a rysunki stworzył Wiesław Skupniewicz. Oficjalna premiera: 19 maja (...)

więcej »

Finaliści nagród Hugo 2021

13 IV 2021

Ogłoszono listę finalistów nagród Hugo 2021 za utwory, które swoją premierę miały w roku 2020.

więcej »

Nowy tom „Kajko i Kokosz. Nowe Przygody” już w czerwcu!

7 IV 2021

Na 16 czerwca br. wydawnictwo Egmont Polska zaplanowało premierę albumu „Zaćmienie o zmierzchu”. To drugi pełnometrażowy album przedstawiający dalsze perypetie bohaterów z Mirmiłowa. Kontynuacji kultowej serii podjęli się – w swoim stylu, ale z wielkim szacunkiem dla ducha oryginału – znani polscy scenarzyści i rysownicy: Maciej Kur, Sławomir Kiełbus i Piotr Bednarczyk.

więcej »

Polecamy

Smętny finał

Tajemnica złotej maczety:

Smętny finał
— Konrad Wągrowski

Stukasy, Wellingtony, Halifaksy!
— Konrad Wągrowski

O wolność waszą i naszą
— Konrad Wągrowski

Na wielbłądzie boli tyłek
— Konrad Wągrowski

Z Łosiem na łowy
— Konrad Wągrowski

Przybywając do PRL-owskiego raju
— Konrad Wągrowski

Zobacz też

Tegoż autora

Przyszłość Thorgala i prawo skali
— Marcin Herman

Nazwisko: Sienkiewicz, Henryk. Zawód: scenarzysta komiksowy
— Marcin Herman, Piotr Niemkiewicz

Kto mu pisze teksty?
— Marcin Herman

Reklama – wybór (nie)kontrolowany!
— Marcin Herman

Nie tylko underground #5
— Marcin Herman

Thorgal to dziewica?
— Marcin Herman

Festiwal się zmienia
— Marcin Herman

Debiutant zwycięża w Łodzi
— Marcin Herman

Nieśmietelnie zabawne
— Marcin Herman

Kłopoty z samochodami
— Marcin Herman

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.