Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 29 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja czyta dymki: Styczeń 2018 (2)
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Druga w styczniu porcja notek komiksowych.

Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja czyta dymki: Styczeń 2018 (2)
[ - recenzja]

Druga w styczniu porcja notek komiksowych.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marcin Mroziuk [90%]
W drugim albumie z serii o Malutkim Lisku i Wielkim Dziku z prawdziwym zainteresowaniem obserwujemy, jak para głównych bohaterów kontynuuje rozpoczętą w „Tam” wędrówkę. Odkrywają uroki i niebezpieczeństwa krain położonych coraz dalej od ich dolinki z jabłonką. Na Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika czekają chwile przyjemne, jak choćby te spędzone na łące z mięciutką trawą i pięknymi kwiatami, ale także momenty grozy, na przykład kiedy w górach spowiła ich nieprzenikniona mgła. Istotne jest, że autorce nie chodziło przy tym jedynie o przedstawienie młodym czytelnikom różnorodnych krajobrazów. Możemy bowiem się przekonać, że wspólne przeżycia jeszcze wzmacniają więź łączącą bohaterów. Zrozumieją oni, że przyjaźń trzeba cały czas pielęgnować, a nie wszystkie marzenia są możliwe do spełnienia. Najważniejsze zaś jest, że mądre przesłanie jest w tym przypadku połączone z atrakcyjną dla maluchów fabułą, a prawdziwy zachwyt budzą też przepiękne rysunki Bereniki Kołomyckiej.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Marcin Mroziuk [70%]
Podobnie jak w wielu innych albumach z udziałem Daltonów i tym razem główny wątek nie jest przesadnie skomplikowany. Obserwujemy bowiem, jak Lucky Luke łapie czterech braci, oni znów uciekają, a dzielny kowboj musi ich znowu ująć… Na szczęście pojawiają się też pewne komplikacje. Daltonowie postanawiają odszukać tytułowy skarb, o którego miejscu ukrycia dowiedzieli się w czasie wspólnego pobytu w celi ze słynnym fałszerzem. Próbując odnaleźć zakopane pieniądze, bracia i tropiący ich Lucky Luke trafiają do miasteczka, w którym aresztowanie bandytów jest praktycznie niemożliwe! I bynajmniej nie jest to spowodowane panującym tam bezprawiem, lecz nadzwyczajną łagodnością sędziego, który zamiast skazywać przestępców jedynie ich poucza. I właśnie wyjaśnienie tej zagadki jest zdecydowanie najmocniejszym elementem całego albumu, a po drodze do finału możemy też liczyć na całkiem sporo rzeczywiście zabawnych sytuacji.
Komiks - SENSACJA I PRZYGODA
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Agnieszka ‘Achika’ Szady [90%]
Drugi tom serii o czterech dziewczynkach wciągniętych w fabułę rodem z science fiction graficznie utrzymuje poziom pierwszego (realistyczna kreska, wyraźne kadry, charakterystyczna gama barwna), a jeśli chodzi o tempo akcji, to nawet go przerasta. Erin, Mac i Tiffany przeniosły się w czasie o trzydzieści lat do przodu, KJ gdzieś zniknęła, nadal nie wiemy, kim są jeźdźcy dinozaurów i dowodzący nimi starszy pan o wyglądzie podrabianego hinduskiego guru – jednym słowem, zagadek nie ubywa. Pojawiają się za to nowe, na przykład: kto jest autorem pomocnej wiadomości wyrytej na kiju do hokeja na trawie? I co ma z tym wspólnego firma Apple, której gadżety odgrywają istotna rolę w akcji? Jednym słowem – wszystkich miłośników sf zachęcam do zapoznania się z tą serią. Naprawdę wciąga!
Komiks - DLA MŁODEGO CZYTELNIKA
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Agnieszka ‘Achika’ Szady [60%]
Cazenove i William coraz bardziej bawią się nawiązaniami do innych komiksów. W poprzednich zeszytach kilka razy można było natrafić na Calvina, tutaj natomiast Marine i jej szkolna przyjaciółka jadą zapożyczonym z jego przygód wózkiem, w dodatku z napisem „Watterson Mobil”. Na dodatek w scenie na lotnisku w tle widać punkówę nader podobną do Tank Girl. https://esensja.pl/esensjopedia/obiekt.html?rodzaj_obiektu=3&idobiektu=4116
Perypetie siostrzyczek nie odbiegają od tego, co widzieliśmy w poprzednich zeszytach: Marine nadal podkrada rzeczy Wendy i próbuje dobrać się do jej pamiętnika, Wendy marzy o przyszłości i kombinuje, jak powiększyć swoje kieszonkowe. Do tego w ich domu pojawia się młody Włoch przebywający na szkolnej wymianie, jednak ten potencjalnie interesujący wątek zupełnie nie został wykorzystany: przybysz milczy jak zaklęty, dziewczyny nie znają włoskiego… Szkoda, bo mogłoby być jeszcze bardziej zabawnie.
Komiks - DLA DOROSŁYCH
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Agnieszka ‘Achika’ Szady [100%]
Wznowienie wspaniałego kryminału noir o kocie-detektywie! Świat komiksu zaludniony jest humanoidalnymi zwierzętami, a rysownik wprost rewelacyjnie dopasowuje poszczególne gatunki do osobowości: na przykład dyrektor studia filmowego jest potężnym, bardzo grubym morsem, podejrzany typek – szczurem, a policjanci to psy różnych ras.
Blacksad zostaje wezwany do rozpoznania zwłok zamordowanej gwiazdy filmowej, która jakiś czas temu była jego kochanką. Prywatne śledztwo (policja najwyraźniej dostała rozkaz ukręcenia sprawie łba) prowadzi go w najrozmaitsze miejsca – od podejrzanej knajpy do gabinetu producenta filmowego. Pojawia się też klub bilardowy dla gadów (marny los sierściucha, który się tam zaplącze). Wszystko to zostało przez Juanjo Guarnido odmalowane w najdrobniejszych szczegółach; godne podziwu jest na przykład przedstawienie zabałaganionego biurka Blacksada, które widzimy pod dwoma różnymi kątami, a wszystkie papiery i bibeloty znajdują się dokładnie w tych samych miejscach. Rysownik używa kolorowania akwarelą (co w dzisiejszych czasach samo w sobie winduje komiks na wyższy poziom artystyczny), utrzymując plansze w pasującej do fabuły smętnej kolorystyce. Czytelnicy lubiący realistyczną kreskę i starannie zakomponowane kadry będą zachwyceni.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Agnieszka ‘Achika’ Szady [100%]
W przeciwieństwie do pierwszego tomu, który mógłby dziać się właściwie wszędzie i nigdzie, tutaj już wyraźnie mamy w tle amerykańskie flagi i amerykańskie problemy. Fabuła osnuta jest wokół faktów związanych z segregacją rasową, choć w świecie zwierząt wypada to odrobinę sztucznie, bo oprócz czarnych koni i białych niedźwiedzi polarnych istnieją na przykład rude łasice, pręgowane zebry i łaciate psy, a sam bohater jest czarnym kotem z białą mordką, co zresztą sprowadza na niego niechęć obu stron konfliktu.
Blacksad na prośbę nauczycielki usiłuje odnaleźć porwaną dziewczynkę; pomaga mu w tym dziennikarz Weekly. Co ciekawe, mimo że w bajkach łasice zasadniczo są niegodnymi zaufania opryszkami, Weekly, choć początkowo irytujący, okazuje się dobrym kumplem (od razu mogę zdradzić, że pojawi się również w następnych tomach).
Graficznie komiks nadal stoi na najwyższym poziomie – Guarnido do mistrzostwa doprowadził przekazywanie uczuć postaci samą tylko mową ciała, tak, że wiele scen obywa się w ogóle bez słów.
koniec
29 stycznia 2018

Komentarze

29 I 2018   20:42:25

"I co ma z tym wspólnego firma Apple, której gadżety odgrywają istotna rolę w akcji?"

Dedukuję, że ma to coś wspólnego z magicznym słowem "reklama".

30 I 2018   07:36:51

No nie wiem, w ostatnim kadrze logo Apple jest częścią wyrytego na zboczu góry obrazka o treści jakby satanistycznej...

31 I 2018   16:40:03

@Achika
nikt cię o zdanie nie pytał. nie wchodź na ten portal, lepiej zostań w kościele i dalej sobie wierz w tego swego boga judeo-chrześcijańsko-muzułmańskiego. nie zatruwaj życia innym ludziom.

31 I 2018   19:05:12

Poniekąd pytał, bo komentował to, co napisałam w notce. Tak się bowiem składa, że "ten portal" współtworzę od jakichś siedemnastu lat.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Zamknięta w opowieści
Agata Włodarczyk

29 III 2023

Dzieci wychowywane w ośrodku badawczym, poddawane nieludzkim eksperymentom, obdarzone niewyobrażalnymi mocami – co się stanie, gdy uciekną? Co się stanie, gdy jedno z nich zostanie poddane takim manipulacjom, że straci poczucie rzeczywistości?

więcej »

Demony i halucynogenne grzybki
Sebastian Chosiński

27 III 2023

Całkiem możliwe, że kolejne zeszyty specjalne „Wydziału 7” będą już zawsze ukazywać się po pięciu regularnych odcinkach serii: „Helena” ujrzała światło dzienne po piątej „Dobranocce”, natomiast „Import eksport” pojawia się po dziesiątych „Wilkach”. Tym razem Tomasz Kontny stworzył zbiór krótkich i bardzo różnorodnych – w treści i formie – historii, których wspólnym mianownikiem są członkowie tytułowego Wydziału 7 SB.

więcej »

Pół na pół
Dagmara Trembicka-Brzozowska

26 III 2023

Ten komiks można by zrecenzować tak naprawdę dwukrotnie – negatywnie przez pierwszą część albumu i pozytywnie przez drugą.

więcej »

Polecamy

Kurde blaszka!

Niekoniecznie jasno pisane:

Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński

Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński

Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński

Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński

Zielone koszmary
— Marcin Knyszyński

To jest Sparta!!!
— Marcin Knyszyński

Między złotem a srebrem
— Marcin Knyszyński

Ten, którego nadejście zauważasz
— Marcin Knyszyński

Samotni wśród bliskich
— Marcin Knyszyński

Gdy zło zwycięża…
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Oddane bez granic
— Tomasz Nowak

Wszyscy ludzie po trzydziestce to potwory
— Paweł Ciołkiewicz

Blacksad: Lepsze niż ciepłe bułeczki
— Artur Długosz

Krótko o komiksach: Styczeń 2002
— Marcin Herman, Paweł Nurzyński

Z tego cyklu

Luty 2018 (2)
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Luty 2018
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Styczeń 2018
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Grudzień 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Listopad 2017 (3)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Listopad 2017 (2)
— Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Listopad 2017 (1)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Październik 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wrzesień 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Sierpień 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Tegoż twórcy

Krótko o komiksach: Malutki Lisek i jeszcze mniejsza Ryjówka
— Marcin Osuch

Tornadem porwani
— Tomasz Nowak

Zabawne, nie zmrożone
— Maciej Jasiński

Pożegnanie z Dzikim Zachodem
— Maciej Jasiński

Krótko o komiksach: Na niegościnnych ziemiach
— Maciej Jasiński

Będzie zabawa – będzie się działo?
— Tomasz Nowak

Szekspir w parku, metro w likwidacji
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Siła przyjaźni ponad strachem
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Miłość – niełatwa sprawa
— Tomasz Nowak

Odbicie w lustrze
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.