Tytus, Romek i A’Tomek: Ci wspaniali harcerze w swych niezwykłych maszynachDzisiaj prezentujemy pozycję niezbędną dla każdego tytusofila – katalog pojazdów. Wszelkiej maści wehikuły były znakiem firmowym całej serii o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Chyba nie ma innej serii komiksowej prezentującej zbliżoną różnorodność w tej dziedzinie.
M. Fitzner, Marcin OsuchTytus, Romek i A’Tomek: Ci wspaniali harcerze w swych niezwykłych maszynachDzisiaj prezentujemy pozycję niezbędną dla każdego tytusofila – katalog pojazdów. Wszelkiej maści wehikuły były znakiem firmowym całej serii o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Chyba nie ma innej serii komiksowej prezentującej zbliżoną różnorodność w tej dziedzinie. 1. Rozalia (Księga II: Prawko jazdy) Opis: Mechaniczny pojazd lądowy poruszający się ruchem kroczącym, posiada wbudowany moduł sztucznej inteligencji. Pochodzenie: Skonstruowana przez A’Tomka. Zasilanie/napęd: Silnik spalinowy (nie ma pewności: diesel czy benzyniak). Opis: Jednosobowa rakieta eksperymentalna. Pochodzenie: Skonstruowana przez A’Tomka. Zasilanie/napęd: brak danych Opis: Wielostopniowa rakieta międzyplanetarna. Pochodzenie: Konstruktorzy nieznani, rakieta „pozyskana” z wystawy astronautycznej. Zasilanie/napęd: Rakietowy zapewne. Opis: Trzysobowa rakieta międzyplanetarna ze wspomaganiem hamowania (spadochron). Pochodzenie: Konstruktorzy nieznani, rakieta „pozyskana” z komisariatu astropolicji. Zasilanie/napęd: Rakietowy zapewne. Opis: Pojazd bojowy wykonany z drewna, umożliwia atakowanie przeciwnika z niewielkiej odległości. Pochodzenie: Zbudowany przez Tytusa, Romka i A’Tomka na podstawie planów opracowanych przez tego ostatniego. Zasilanie/napęd: Napęd białkowy (głównie Romek). Opis: Trzyosobowy pojazd latająco-pływający zbudowany na bazie wanny stalowej. Niska odporność na korozję. Wyposażenie dodatkowe: prysznic. Pochodzenie: Skonstruowany przez A’Tomka na podstawie „Zrób to sam”. Zasilenie/napęd: Odrzutowy uzyskany z domowego odkurzacza. Opis: Ponaddźwiękowy pojazd latający. Do naprawy konieczne wykształcenie muzyczne. Pochodzenie: Budowany seryjnie przez orkiestranta. Zasilanie/napęd: Brak danych. Opis: Indywidualny aparat latający, wymaga przeglądów gwarancyjnych co 2000 kilometrów. Pochodzenie: „Lotozbyt”, możliwy zakup ratalny. Zasilanie/napęd: Odrzutowy. Opis: Analogowy wehikuł czasu. Pochodzenie: Zbudowany w Instytucie Wybryków Kosmicznych przez profesora T.Alenta. Zasilanie/napęd: Manualny, uzyskiwany za pomocą korbki. Opis: Śmigłowo-odrzutowy pojazd latający, pionowego startu i lądowania (wymaga specjalnego lądowiska). Pochodzenie: Wyobraźnia Papcia Chmiela. Zasilanie/napęd: Silnik napędzany dowcipliną. Opis: Pojazd latający o mocy 23 dusz mechanicznych oraz pułapie wyobraźni 1 hecometr. Pochodzenie: Brak danych. Zasilanie/napęd: klasyczna dusza żelazkowa (zminiaturyzowana wersja jest stosowana w żelazkach bezprzewodowych) na licencji włoskiej. Opis: Pojazd latający. Stabilną pracę w pionie zapewnia efekt żyroskopowy oraz skomplikowane urządzenie – hifiglator. Pochodzenie: Brak danych. Zasilanie/napęd: Brak danych. |
Nie ma lepszego od Papcia Chmiela Chmielewskiego !!! Najwybitniejszy pisarz-malarz 1ej, 2ej i 3ej RP !!!
jest jednak trochę błędów w opisie pojazdów... np Rozalię też swtorzył profesor T.alent a nie a'tomek. To takie pierwsze z brzegu.
@koleś
Strona pierwsza, kadr drugi, A'Tomek: "Nie hałasuję bez potrzeby, lecz buduję ultranowoczesny pojazd mechaniczny". Być może w zmodyfikowanej wersji z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Rozalię dostali od profesora ale tej wersji niestety, albo może na szczęście nie czytałem. W naszym tekście opieraliśmy się na klasycznych wersjach ksiąg z przygodami TRA.
Wielkie rewolucje na skalę uniwersum to chleb powszedni w DC Comics – przynajmniej w dwudziestym pierwszym stuleciu. Dziś zajmiemy się wydarzeniem o dość kategorycznej nazwie – „Final Crisis” z 2008 roku. Był to najbardziej skomplikowany a także najlepszy „kryzys” swoich czasów i… naprawdę ostatni. Dwa kolejne wydarzenia, wywracające do góry nogami świat DC, nie zostały już bowiem nazwane „kryzysami”.
więcej »Po niezwykle intensywnym maju, wydawcy nie zwalniają tempa, w wyniku czego szykuje się równie ciekawy komiksowy czerwiec. Poniżej garść naszych propozycji odnośnie premie w bieżącym miesiącu.
więcej »Esensja wznawia współpracę z warszawską księgarnią Centrum Komiksu, by przyjrzeć się temu, jakie pozycje najchętniej kupują miłośnicy historii obrazkowych. Pierwsze zestawienie po długiej przerwie wygląda co najmniej intrygująco.
więcej »Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch
Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch
Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch
Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch
Być jak Kmicic
— Marcin Osuch
10 naj… : 10 roztańczonych kadrów
— Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady
Kadr, który…: Telewizor w technologii bezlampowej i bezwszystkoinnej
— Agnieszka ‘Achika’ Szady
Kadr, który…: Zaorane
— Agnieszka ‘Achika’ Szady
10 komiksowych zaraz, wirusów i pandemii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Kadr, który…: Dwanaście i pół fortepianu
— Agnieszka ‘Achika’ Szady
20 najlepszych książeczek Tytusa, Romka i A’Tomka
— M. Fitzner, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski
Kadr, który…: Uegiptowieni
— Agnieszka ‘Achika’ Szady
Kadr, który…: A ja widzę samo lasso!
— Konrad Wągrowski
Esensja czyta dymki: Lato 2009
— Jakub Gałka, Marcin Osuch, Mateusz Osuch, Konrad Wągrowski
Tytus, Romek i A’Tomek: Dziś w Bieszczadach jest wesoło, przybył tu Tytus de Zoo
— M. Fitzner
The Best of Papcio Chmiel
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Dziś w Bieszczadach jest wesoło, przybył tu Tytus de Zoo
— M. Fitzner
The best of Romek
— M. Fitzner
Duch i Tytus w półpancerzu
— Konrad Wągrowski
Bawiąc, uczyć. Ucząc – nie nudzić
— M. Fitzner
Gdy dowciplina płynąć zaczyna
— Marcin Osuch
Właściwy człowiek na właściwym koniu
— Konrad Wągrowski
Niech Kapistran bęc, a Makary ryms!
— Konrad Wągrowski
The best of A’Tomek
— M. Fitzner
Ten Bałtyk to ocean czy jezioro?
— Konrad Wągrowski
Esensja czyta dymki: Styczeń 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski
Papcio Chmiel – życie i dzieło
— Joanna Kapica-Curzytek
Esensja czyta dymki: Grudzień 2016
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski
Esensja czyta dymki: Październik 2016
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch
Uczyć bawiąc, bawić ucząc!
— Paweł Ciołkiewicz
Papcio Chmiel przed narodzeniem Tytusa
— Joanna Kapica-Curzytek
Jak Papcio Chmiel komiksy piracił
— Marcin Osuch
Esensja czyta dymki: Wrzesień 2011
— Esensja
Esensja czyta dymki: Maj 2011
— Esensja
Absolutne rarytasy!
— Sebastian Chosiński
Ssanie, sprężanie, praca, wydech…
— Marcin Osuch
Tajemna katana z ostrzem energetycznym
— Marcin Osuch
Rozmawiając z Garfieldem
— Marcin Osuch
Po komiks marsz: Czerwiec 2022
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch
Do księgarni marsz: Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch
Życie pisze najlepsze scenariusze
— Marcin Osuch
Po komiks marsz: Maj 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch
Więźniowie terraformacji
— Marcin Osuch
10 naj… : 10 roztańczonych kadrów
— Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady
Materiał na film
— Marcin Osuch
beznadzieja