Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić

Po komiks marsz: Wrzesień 2008

Esensja.pl
Esensja.pl
Wzorem działów książkowego i filmowego uruchamiamy comiesięczny cykl, w którym prezentować będziemy najbardziej obiecujące, naszym zdaniem, tytuły komiksowe. Obecnie wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi, więc wydawcy sięgają po najmocniejsze karty. W tym miesiącu polecamy kilka dzieł klasyków niepublikowanych w Polsce, kontynuacje lubianych serii oraz premiery. Jest z czego wybierać!

Esensja Komiks

Po komiks marsz: Wrzesień 2008

Wzorem działów książkowego i filmowego uruchamiamy comiesięczny cykl, w którym prezentować będziemy najbardziej obiecujące, naszym zdaniem, tytuły komiksowe. Obecnie wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi, więc wydawcy sięgają po najmocniejsze karty. W tym miesiącu polecamy kilka dzieł klasyków niepublikowanych w Polsce, kontynuacje lubianych serii oraz premiery. Jest z czego wybierać!

Cykl ten ma za zadanie przybliżyć Czytelnikom najciekawsze komiksowe nowości, które w nadchodzącym miesiącu trafią na księgarskie półki. Wydawcy coraz śmielej zarzucają rynek tłumaczeniami zagranicznych komiksów, a nie wszystkie publikowane pozycje zasługują na uwagę odbiorców. Esensja pomaga odnaleźć się w tym galimatiasie i podpowiada, w które tytuły warto zainwestować czas i pieniądze. Nie dajemy gwarancji, że wszystkie polecone przez nas pozycje są genialne lub przynajmniej wybitne – niektóre mogą być tylko dobre. W zwięzłym uzasadnieniu obok okładki każdego z dzieł podajemy powody, dla których dany komiks znalazł się w naszym prestiżowym zestawieniu najciekawszych premier nadchodzącego miesiąca.

NOWOŚCI:
Milo Manara – „HP i Giuseppe Bergman”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wydawnictwo Egmont w znanej serii „Mistrzowie komiksu” publikuje dzieła stworzone przez najwybitniejszych twórców europejskiego i amerykańskiego komiksu. Cykl ten w tym miesiącu wzbogaci się o obrosły w legendę album Milo Manary z 1978 roku. Za inicjałami HP z tytułu kryje się Hugo Pratt, mistrz i przyjaciel Manary, a komiks ten jest swoistym hołdem złożonym włoskiemu autorowi. „HP i Giuseppe Bergman” to opowieść o poszukiwaniu przygody, w której fikcja miesza się z rzeczywistością. Manara przyzwyczaił czytelników do niezwykłych zwrotów akcji i wyszukanej ironii, i wszystko to odbiorcy dostają w tym albumie. Wygląda na to, że w tym miesiącu cykl „Mistrzowie komiksu” wzbogaci się o kolejną wartościową pozycję.
Baśnie – Kroniki miłosne
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Po nieco dłuższej przerwie wydawnictwo Egmont wraca do publikacji serii o przygodach Królewny Śnieżki i innych Baśniowców w realnym, współczesnym świecie. Trzeci tom zawiera cztery niezależne historie. Tytułowe „Kroniki miłosne” skupiają się na relacjach pomiędzy Śnieżką a szeryfem Bigbym, w tle z próbą zemsty za spacyfikowanie buntu wśród Baśniowców (poprzedni album nosi tytuł „Folwark Zwierzęcy”). Seria „Baśnie” zyskała ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych, a także została uhonorowana kilkakrotnie Eisner Award (w tym nagrodą za „najlepszą nową serię” w 2003 roku).


Daniel Clowes – „Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Daniel Clowes, autor słynnego komiksu „Ghost World”, to entuzjastycznie przyjęty przez krytykę i wielokrotnie nagradzany twórca. Tym razem w albumie „Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza” proponuje odbiorcy podróż jak z koszmarnego snu. W opowieści przewija się cała plejada dziwaków – są policjanci lubujący się w przemocy, nimfomanka i jej córka o dość nietypowej figurze, członkowie sekty marzący o wywołaniu rewolucji, miłośnicy teorii spiskowych i Clay Laudermilk, który stara się odnaleźć aktorkę z filmu porno. Komiks ten początkowo ukazywał się w odcinkach na łamach autorskiego magazynu Clowesa „Eightball” i został zgodnie uznany przez krytyków za jedną z najważniejszych współczesnych powieści graficznych.


Lucie Lomová – „Anna chce skoczyć”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
W swoim życiu zawodowym Lucie Lomová zajmowała się żartem rysunkowym, ilustrowaniem czasopism i książek, przez 10 lat publikowała też w formie pasków przygody o Anci i Pepiku, przeznaczone dla młodszych odbiorców. Później Czeszka skupiła się na komiksach dla dorosłych, a jedną z takich prac jest wydana pierwotnie we Francji w 2006 roku powieść graficzna „Anna chce skoczyć”. Album ten zasługuje na uwagę ze względu na tło historyczne – opowieść rozgrywa się w czasie dramatycznych wydarzeń Praskiej Wiosny 1968 roku, kiedy to interweniujące wojska Układu Warszawskiego doprowadzają do stłumienia wszelkich reform w Czechosłowacji. W tej scenerii poznajemy losy dwóch sióstr, rozdzielonych przez kaprys historii. W komiksie nie brakuje także wątków sensacyjnych, więc odbiorcy zainteresowani dynamiczną akcją z pewnością będą usatysfakcjonowani.


Mateusz Skutnik – „Blaki. Paski”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Mateusz Skutnik znany jest przede wszystkim jako twórca pierwszego polskiego komiksu z nurtu steampunkowego – „Rewolucje”, choć na koncie ma także świetny komiks „Morfołaki”, do scenariuszy Nikodema Skrodzkiego. W świadomości odbiorców na dobre zadomowił się także Pan Blaki – zatroskany osobnik o wzroście dość niepozornym. Na sklepowych półkach już niedługo pojawi się trzecia część opisująca jego perypetie. Dzieło „Blaki. Paski” składa się z trzech historii, które pozwolą ujrzeć bohatera z trzech różnych perspektyw: Blaki będzie walczył z pająkami, a także próbował odpocząć na wakacjach i nawiązać relacje z płcią przeciwną. Komiksy Mateusza Skutnika zazwyczaj stoją na bardzo dobrym poziomie, więc liczymy, że i tym razem jego twórczość przykuje odbiorców do najnowszego albumu.
Kurt Busiek, Carlos Pacheco – „Arrowsmith – 1 – Za mundurem panny sznurem”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Mucha Comics w tym miesiącu opublikuje pierwszą część cyklu „Arrowsmith” Kurta Busieka – scenarzysty znanego z wielu historii o superbohaterach. Opowieść przenosi czytelnika w bitewną zawieruchę I wojny światowej, gdzie w okopach młody Fletcher Arrowsmith stawia swoje pierwsze kroki jako rekrut elitarnych oddziałów żołnierzy czarodziejów. Do armii zaciągnął się w poszukiwaniu przygody, ale szybko zrozumie, że wojna to piekło. Sceneria komiksu jest doprawdy fantastyczna – obok szeregowców przewijają się wampiry, trolle i magowie, a spustoszenie sieją nie tylko zbłąkane kule, ale i błędnie wypowiedziane inkantacje. Pierwszy tom cyklu „Arrowsmith” pod tytułem „Za mundurem panny sznurem” to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika fantasy w wydaniu komiksowym.Martin tom Dieck – „Niewinny pasażer”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Autor „Niewinnego pasażera” to czołowy przedstawiciel niemieckich niezależnych twórców powieści graficznych. Największą sławę na rynku europejskim przyniósł mu komiks „Salut, Deleuze”, stworzony w komitywie z Jensem Balzerem. W tym miesiącu na polskim rynku ukaże się „Niewinny pasażer” – opowieść o człowieku, który chce zmienić kurs statku, na pokładzie którego przebywa, i w tym celu wyrusza na poszukiwanie kapitana. W czasie podróży od mostku do maszynowni bohater spotka załogę pozbawioną dowódcy, która wiernie trwa na swoich stanowiskach. Jak się okaże, nie ma chętnych do stanięcia u steru. „Niewinny pasażer” to ambitny komiks, opowiadający metaforycznie o ludzkim życiu, uhonorowany najbardziej prestiżową nagrodą dla powieści graficznej w Niemczech – nagrodą Maxa i Moritza.
René Goscinny, Albert Uderzo – „Janko Pistolet”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Duetu Uderzo – Goscinny przedstawiać nie trzeba. Sławę na całym świecie przyniósł im oczywiście Asteriks, ale nie jest to ich jedyne wspólne dzieło. Rok temu polscy czytelnicy mieli okazję poznać serię „Umpa-Pa Czerwonoskóry”. We wrześniu tego roku nakładem wydawnictwa Egmont ukaże się „Janko Pistolet”, jedna z najwcześniejszych prac twórców Asteriksa. Przygody tytułowego bohatera, z zawodu korsarza, ujrzały światło dzienne w roku 1952 na łamach magazynu „Junior”. W sumie do roku 1956 pojawiły się cztery historie. „Janko Pistolet” utrzymany jest klimatach podobnych do „Asteriksa” i „Umpa-Pa”, czyli stawia na humor i dobrą zabawę. Nazwiska twórców z dużym prawdopodobieństwem to właśnie gwarantują.
Warren Ellis, Bryan Hitch – „Authority – 5 – Piekło na ziemi i inne opowiadania”
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
W piątym tomie znanego cyklu „Authority” czytelnicy mogą się spodziewać niebanalnego podejścia do kreacji postaci, z którego słynie Warren Ellis, i niezwykle detalicznych scen akcji, wykonanych przez Bryana Hitcha. Właśnie te atuty spowodowały, że komiks ten po debiucie na amerykańskim rynku uznany został za jedną z ciekawszych propozycji wydawniczych ostatnich lat. W pierwszym tomie cyklu Moskwa zaatakowana została przez hordę ludzi wyposażonych w supermoce i upadła. Gdy krąg zniszczenia zaczął się rozszerzać na scenę weszło tytułowe Authority, nieskrępowane prawnymi restrykcjami i dysponujące odpowiednią potęgą, by sprostać zagrożeniu. Czy im się uda? Na pewno nie w tym tomie, bo wydawnictwo Manzoku zapowiedziało już kolejne dwie części.
koniec
2 września 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Dekada TM-Semic: Narodziny nowego Supermana
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

22 III 2023

W pierwszym roku działalności TM-Semic do niewielkiego grona superbohaterów, którzy otrzymali swoje miesięczniki dołączył także Superman. I trzeba przyznać, że wejście miał wzorowe.

więcej »
fot. Marcin Osuch

Fotorelacja ze spotkania z Grzegorzem Rosińskim
Marcin Osuch, Marcin Ścibior

19 III 2023

Prezentujemy zdjęcia ze spotkania z Grzegorzem Rosińskim, które miało miejsce w dniu 3 marca 2023. Spotkanie odbyło się w Galerii Komiksu i Ilustracji Polishcomicart.pl.

więcej »

Niekoniecznie jasno pisane: Kurde blaszka!
Marcin Knyszyński

19 III 2023

Wydawnictwo Egmont wprowadza sukcesywnie na nasz rynek komiksy Alana Moore’a z jego własnego imprintu założonego w wydawnictwie „Wildstorm” w 1999 roku – „America’s Best Comics”. Trzytomowy „Tom Strong” powstawał w latach świetności „ABC” – zobaczmy co ciekawego możemy tu znaleźć.

więcej »

Polecamy

Kurde blaszka!

Niekoniecznie jasno pisane:

Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński

Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński

Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński

Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński

Zielone koszmary
— Marcin Knyszyński

To jest Sparta!!!
— Marcin Knyszyński

Między złotem a srebrem
— Marcin Knyszyński

Ten, którego nadejście zauważasz
— Marcin Knyszyński

Samotni wśród bliskich
— Marcin Knyszyński

Gdy zło zwycięża…
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

Marzec 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Luty 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Styczeń 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Grudzień 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Listopad 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Październik 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Wrzesień 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Sierpień 2022
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Lipiec 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Czerwiec 2022
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Tegoż twórcy

Nierówno pod skalpem
— Marcin Knyszyński

Przygody Galów za Wielkim Murem
— Konrad Wągrowski

Retronostalgia w niezłej formie
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Co się stało z Jean Grey?
— Andrzej Goryl

Rządy tłumu tępych idiotów
— Paweł Ciołkiewicz

Krótko o komiksach: Mutanci niepotrzebni
— Andrzej Goryl

Jean Grey i jajo Feniksa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

X-tra restart
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Od świętości do absurdu
— Aleksander Krukowski

Podążaj za Białym Królikiem
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.