Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 31 stycznia 2023
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn BRE #2

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Stan Lee, Frank Miller, John Romita Jr.
‹The Amazing Spider-Man #1 (1/1990 TM Semic)›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułThe Amazing Spider-Man #1 (1/1990 TM Semic)
Scenariusz
Data wydaniaczerwiec 1990
RysunkiJohn Romita Jr.
PrzekładSławomir Kaznowski
Wydawca TM-Semic
CyklThe Amazing Spider-Man, The Amazing Spider-Man TM-Semic
Format52s.
Cena9500,00
Gatuneksuperhero
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk

Dekada TM-Semic: Witamy polskich czytelników w universum Marwela

Esensja.pl
Esensja.pl
„Witamy polskich czytelników w universum Marwela” – nie, to nie błąd korekty. Dokładnie taki napis widnieje na okładce pierwszego zeszytu „Amazing Spider-Man” firmowanego przez wydawnictwo TM-Semic. Choć jeszcze nie dokładnie tak się nazywało.

Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Dekada TM-Semic: Witamy polskich czytelników w universum Marwela

„Witamy polskich czytelników w universum Marwela” – nie, to nie błąd korekty. Dokładnie taki napis widnieje na okładce pierwszego zeszytu „Amazing Spider-Man” firmowanego przez wydawnictwo TM-Semic. Choć jeszcze nie dokładnie tak się nazywało.

Stan Lee, Frank Miller, John Romita Jr.
‹The Amazing Spider-Man #1 (1/1990 TM Semic)›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułThe Amazing Spider-Man #1 (1/1990 TM Semic)
Scenariusz
Data wydaniaczerwiec 1990
RysunkiJohn Romita Jr.
PrzekładSławomir Kaznowski
Wydawca TM-Semic
CyklThe Amazing Spider-Man, The Amazing Spider-Man TM-Semic
Format52s.
Cena9500,00
Gatuneksuperhero
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Był czerwiec 1990 roku. Przed chwilą Polska złożyła oficjalny wniosek o rozpoczęcie negocjacji w sprawie stowarzyszenia ze Wspólnotami Europejskimi, szczęśliwie zakończyły się wolne wybory do samorządów terytorialnych, za chwilę Lech Wałęsa rozpocznie wojnę z rządem Tadeusza Mazowieckiego, za pół miesiąca do służby zostanie oddany samolot Tu-154M nr boczny 101, który rozbije się pod Smoleńskiem, natomiast do kiosków trafiły dwa pierwsze numery amerykańskich serii komiksowych. I to przetłumaczone na język polski. Były to „Punisher” i „Amazing Spider-Man”. Dziś zajmiemy się tym drugim.
Komiksy wydała niedawno założona firma o mało marketingowej nazwie TM-System Supergruppen Codem, mimo, że na okładce „Amazing Spider-Man” nr 1/czerwiec 1990 opisana została jako Semic TM-System Codem. Dopiero później ucięto niepotrzebne elementy i został dobrze znany TM-Semic. Wydawnictwo należało do międzynarodowej korporacji Semic, zajmującej się sprowadzaniem do Europy amerykańskich historii obrazkowych.
Skoro już jesteśmy przy okładce, to należy przyznać, że jak na forpocztę nowej inicjatywy wydawniczej, sprawdziła się rewelacyjnie. Widzimy na niej, poza Spiderem, całą armię marvelowskich herosów, jak Hulk, Fantastyczna Czwórka, Thor, Iron Man, Wolverine czy Kapitan Ameryka. Absolutna pierwsza liga, która pobudzała wyobraźnię kompletnie nieznających tego świata nastolatków z Polski. Warto przy okazji dodać, że w tłumie znalazło się miejsce dla postaci dziś zapomnianych, jak kosmita Rom, wyglądający niczym ubogi kuzyn Transformerów. Co ciekawe, grafika oryginalnie nie zdobiła żadnego komiksu o Człowieku Pająku. Jej autorem jest Ron Frenz i powstała w 1983 roku na potrzeby plakatu reklamującego linię wydawniczą „Marvel Team-Up”, w której Sieciogłowy spotykał inne postacie z universum Marvela. A żeby zamknąć temat Roma, dodam, że ostatecznie nie pojawił się w żadnym zeszycie z tej serii.
O radośnie spolszczonej nazwie Domu Pomysłów na „Marwel” już było (swoją drogą „v” w „universum” zostało), wspomnę więc, że na okładce widnieje jeszcze jedna ciekawostka. Chodzi o przedstawienie głównej postaci. Obok polskiego Człowieka Pająka, pojawia się też „The Spiderman”, bez standardowej kreski w środku. Potknięć i własnej interpretacji tekstu przez tłumacza Sławomira Kaznowskiego w środku albumu jest jednak więcej. Nie ma się jednak co oburzać, ponieważ należy pamiętać, że pioniersko walczył z tematem, a do tego zamiast z angielskiego przekładał z języka szwedzkiego. Niemniej rozczulające jest, kiedy w pierwszej historii mamy do czynienia z prezentacją pierwszej strony „Daily Bugle”, która została przemianowana na „Dzień. Ilustrowana gazeta codzienna”. Do tego wydano ją 5 czerwca 1990 roku w Krakowie, a cena jednego egzemplarza wynosiła 350 zł.
Na album składają się trzy opowieści z czego pierwsza jest najdłuższa. W polskiej wersji nosi tytuł „Spider-Man, Człowiek-Pająk: Wróg publiczny?”, a oryginalnie pojawiła się w 1981 roku w „The Amazing Spider-Man Annual #15” („Spider-Man: Threat or Menace?”). Jej autorami jest dwóch klasyków amerykańskiego komiksu. Scenariusz napisał Dennis O′Neil, najbardziej znany ze swej współpracy z DC dzięki takim pozycjom, jak „Batman: Narodziny Demona”, „Batman: Venom” i „Batman: Miecz Azraela”. Natomiast za rysunki odpowiada sam Frank Miller (ten od „Powrotu Mrocznego Rycerza”, „Daredevila”, „Elektry”, „300” i „Sin City – Miasta Grzechu”).
Czy zatem otrzymaliśmy wiekopomne dzieło? Nie bardzo. Omawiana historia to typowy produkt swoich czasów. Doktor Octopus dzwoni nocą do burmistrza Nowego Jorku by mu oświadczyć, że jeśli nie zapłaci 100 milionów dolarów w brylantach, ten otruje 5 milionów mieszkańców miasta. Oczywiście Spider będzie starał się go powstrzymać. We wszystko wmiesza się sam Punisher (tu tłumaczony jako Pogromca), który dodatkowo wszystko komplikuje. Jest więc naiwnie i nie da się ukryć, że pozycja ta się potwornie zestarzała. Z drugiej strony, to taki odpowiednik filmów klasy „B” z lat 80. Jeśli jesteśmy świadomi, czego należy się podziewać, lektura może przynieść sporo radości. Zwłaszcza, że kreska Millera, choć nie tak charakterystyczna, jak w „Daredevilu”, wciąż się może podobać. Zawsze robił na mnie wrażenie kadr, na którym Pogromca zabija Wielkiego Turhana. Jest bowiem bardzo dynamiczny. Podobnie interesująco zaprezentowano macki Octopusa, zdające się żyć własnym życiem. Warto dodać, że końcówka to zapowiedź pierwszej miniserii o Punisherze „Krąg krwi” (ostatnio wznowionej u nas przez Egmont w ramach cyklu „Punisher Epic Collection”), zaczynającej się w miejscu, w którym rozstajemy się z naszym antybohaterem (czyli gdy zostaje aresztowany przez policję).
Dziś można się dziwić, czemu jako pierwszą pozycję poświęconą Spider-Manowi zaprezentowano właśnie ten komiks. Wbrew pozorom był to jednak całkiem niezły strzał. Mieliśmy jedną, zwartą fabułę i charakterystyczne postacie główne. A najważniejsze, że nikt nie miał problemu ze zrozumieniem fabuły. Jednak żeby nie było, następne dwa rozdziały w większym stopniu przybliżają czytelnikom postać Spider-Mana.
Środkowa historia „Niełatwo być… Spiderem!” to siedem stron, na których w skrócie przedstawiono genezę naszego bohatera. Idący przez miasto Peter Parker jest pogrążony w myślach. Widać, że jego tajna tożsamość mu ciąży i dokładnie analizuje to, co go spotkało. Mamy więc ukąszenie przez radioaktywnego pająka, odkrywanie swoich nowych umiejętności, konstrukcję sieciosplotów, krótką karierę w telewizji i wreszcie zabójstwo wujka Bena przez włamywacza. Czyli wszystko, co powinien widzieć początkujący czytelnik.
Choć wyglądało na to, że to zamknięta retrospekcja dla laików, tak naprawdę „Niełatwo być… Spiderem!” stanowi jedynie część dłuższej historii z 1971 roku, którą można znaleźć w „The Amazing Spider-Man #94”. Opowiada ona o starciu ze zbirem o ksywce Beetle, który jako zakładnika bierze w pewnym momencie ciocię May. Jej twórcami był prawdziwy dream team – scenariusz napisał Stan Lee, za rysunki odpowiadał John Romita, zaś za tusz Sal Buscema. Zaznaczmy też, że aby wszystko do siebie pasowało, przerobiono pierwszą stronę historii, usuwając u nas wizerunek zmarłej niedawno Gwen Stacy. Bo tak naprawdę, to z tego powodu Peter chodzi taki przybity.
Wreszcie docieramy do historii trzeciej „Mały wielbiciel Spider-Mana”. Jest najmłodsza w zbiorze. Pochodzi z 1984 roku z „The Amazing Spider-Man #248”, a jej twórcami są Roger Stern (scenariusz) i John Romita Jr. (rysunki – choć tu jeszcze bez jego firmowego, kanciastego stylu). Ponownie mamy przedstawioną genezę Spidera, ale w o wiele bardziej emocjonalny sposób. Widzimy, jak Pająk odwiedza chorego na białaczkę Tima, który jest jego największym fanem. Chłopiec marzy by przed śmiercią porozmawiać ze swoim idolem. To bardzo intymna i stonowana opowieść, w której spotkanie młodzieńca z Peterem Parkerem ma terapeutyczny wpływ na ich obu. Z dzisiejszej perspektywy jest to najciekawszy fragment albumu.
Aby dopełnić opis, dodam, że pierwszy egzemplarz polskiego wydania „Amazing Spider-Man” kosztował 9500 zł, zaś na tylnej stronie okładki zaprezentowano reklamę sklepu w Krakowie, sprzedającego pełny asortyment sprzętu tenisowego. Zdaje się, że już go nie ma. Natomiast zagadką dla mnie pozostaje, co wspólnego z tym wszystkim ma wzmiankowana na dole strony Fundacja „Odnowa zabytków Krakowa”. Ona również już nie istnieje. A o tym, że mamy do czynienia z pozycją z ubiegłego wieku świadczy fakt, że jako kontakt podano m.in. numer telex.
koniec
23 listopada 2022

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niekoniecznie jasno pisane: Suprawielki pantechnobarok
Marcin Knyszyński

22 I 2023

Świat, w którym toczy się akcja „Incala”, jednego z najbardziej znanych komiksów Alejandro Jodorowsky’ego, zaczął się bardzo szybko rozrastać już w kilka lat po premierze przygód Johna Difoola. Dziś zajmiemy się odrażającymi i przerażającymi tajemnicami Zakonu Technokapłanów, o którym czytaliśmy w każdym dotychczasowym komiksie „Jodoverse”.

więcej »

Komiksowe Top 10: Komiksowe Top 2022 roku
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

18 I 2023

Choć miesięczne zestawienia najlepiej sprzedających się komiksów realizowane przez Esensję we współpracy z księgarnią Centrum Komiksu, ukazują się dopiero od maja 2022 roku, ale spróbujmy podsumować te osiem miesięcy.

więcej »

Po komiks marsz: Styczeń 2023
Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

12 I 2023

Pierwsze zestawienie zapowiedzi komiksowych w 2023 roku jest nieco skromne, ale może to i dobrze. Trzeba dać odpocząć kieszeni po tych wszystkich wydaniach kolekcjonerskich, które obrodziły w zeszłym roku.

więcej »

Polecamy

Suprawielki pantechnobarok

Niekoniecznie jasno pisane:

Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński

Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński

Zielone koszmary
— Marcin Knyszyński

To jest Sparta!!!
— Marcin Knyszyński

Między złotem a srebrem
— Marcin Knyszyński

Ten, którego nadejście zauważasz
— Marcin Knyszyński

Samotni wśród bliskich
— Marcin Knyszyński

Gdy zło zwycięża…
— Marcin Knyszyński

Więksi niż życie
— Marcin Knyszyński

Na pradawne zastępy Hoggotha!
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

Dzień osądu ostatecznego
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Komiks ociekający jadem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Tegoż twórcy

Wariactwo jakieś
— Marcin Knyszyński

Nadchodzą mroczne czasy
— Marcin Knyszyński

Zanim przyszło TM‑Semic
— Marcin Knyszyński

Dojrzewanie superbohatera
— Marcin Knyszyński

Kopiemy tyłek po raz drugi
— Marcin Knyszyński

Marvel: Przez brzuch do serca Kapitana
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Odbezpieczony granat
— Sebastian Chosiński

Ślepa miłość
— Paweł Ciołkiewicz

Marvel: Ojciec prać!
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Marvel: Spider-Man w pigułce
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Tegoż autora

Piekielnie słabo
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

30 najlepszych płyt 2022 roku (wydanie subiektywne)
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nie taki Conan, jak go tu malują
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Krew bizonów
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Komiksowe Top 10: Komiksowe Top 2022 roku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ile waży Hulk trojański?
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Syndrom wypalenia
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nemo była kobietą!
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Po komiks marsz: Styczeń 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Komiksowe Top 10: Grudzień 2022
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.