Komiks 2001 w Polsce – podsumowanieW 14 numerze Esensji zabraliśmy się redakcyjnymi siłami za próbę podsumowania zeszłego roku dla polskiego rynku komiksowego. Obiecaliśmy wtedy jej kontynuację. Oto i ona.
Esensja KomiksKomiks 2001 w Polsce – podsumowanieW 14 numerze Esensji zabraliśmy się redakcyjnymi siłami za próbę podsumowania zeszłego roku dla polskiego rynku komiksowego. Obiecaliśmy wtedy jej kontynuację. Oto i ona. Zwykle sequel jest gorszy niż część pierwsza. Mamy nadzieję, że powiedzenie to nie jest adekwatne w stosunku do poniższej, drugiej części podsumowania roku 2001 dla komiksu w Polsce. Po wielu bojach zdecydowaliśmy się na 12 albumów roku i jest to absolutnie nasz esensyjny wybór. Przy czym zaznaczamy, że pozycja na liście nie odgrywa żadnej roli , ułożyliśmy je na wszelki wypadek w alfabetycznej kolejności. Zbędnym wydawało się ponowne wychwalanie tych tytułów, więc tylko opatrzyliśmy je linkami do recenzji w poprzednich numerach „Esensji”. Poza tym zadaliśmy kilku reprezentatywnym osobom rynku komiksowego 3 pytania sądząc, że skonfrontowanie ich wypowiedzie może być ciekawe. Na koniec sami pozwoliliśmy sobie na udzielenie odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do trzymania kciuków za bieżący komiksowy rok, który zaczął się naprawdę mocno. 12 albumów Esensji „Armada: W trybach rewolucji” (Egmont) Wypowiedzi Największy sukces 2001 w polskim komiksie? Fakt, że ukazuje się tyle komiksów w tak szerokim wyborze. A jeśli mam wybierać, to Marini. Komiksy Mariniego. Na pewno są to przełomowe, są tak dobre, że warto zwrócić na nie uwagę. Poza tym decyzje wydawnicze Egmontu - to jest równe kroczenie naprzód, rozwijanie, przemyślanego profilu. Największa wpadka 2001 w polskim komiksie? Nie wiem, szczerze mówiąc nawet największa wpadka w polskim komiksie jest w tej chwili jego sukcesem. Ponieważ jeszcze teraz wszystko co się pojawi jest lepsze niż nic. Później, za parę lat, może wpadka będzie wpadką, natomiast teraz, nawet komiks „Gail” - lepiej, że się ukazał, niżby miał się nie ukazać. Jaki będzie rok 2002 dla polskiego komiksu? Nie wiem. Na dwoje babka wróżyła. Ani lepiej ani gorzej, byleby było tak samo. Nie ma sensu narzucać większego tempa, należy utrzymać dotychczasowe. Jest jeszcze czarna wersja - zacznie się zamykanie serii i upadki wydawnictw, ale wolę być optymistą. • • • ![]()
Wyszukaj / Kup Największy sukces 2001 w polskim komiksie? Szczególnie: „Kajtek i Koko w Kosmosie”. A ogólnie: dalszy wzrost tegoż rynku. Największa wpadka 2001 w polskim komiksie? Szczególnie: komiks o piłkarzach. Ogólnie: zbyt wolno powiększa się liczba osób czytających komiksy i wzmożona produkcja atakuje wciąż tych samych klientów Jaki będzie rok 2002 dla polskiego komiksu? Będzie więcej wydawców i więcej tytułów. Za dużo, jeśli nie uda się pozyskać nowych czytelników. • • • ![]()
Wyszukaj / Kup Największy sukces 2001 w polskim komiksie? Moim zdaniem najważniejszym wydarzeniem zeszłego roku było otwarcie się wydawców na prace polskich autorów, co zaowocowało wydaniem albumów Śledzia, Piotra Kowalskiego czy duetów Adler-Piątkowski, Wojda-Gawronkiewicz. Tym bardziej, że wydawcy na tych publikacjach chyba się nie zawiedli, bowiem na ten rok planowane są kolejne polskie produkcje. Największa wpadka 2001 w polskim komiksie? Zeszły rok był w moich oczach zasadniczo pozbawiony jakichś wielkich wpadek. Może poza jednym wyjątkiem, którym były warsztaty komiksowe w Bytowie, organizowane przez dawną Gildię (nieistniejącą już poprzedniczkę Nowej Gildii), a które się nie odbyły. A raczej wpadką był fakt, iż decyzja o odwołaniu imprezy zapadła zbyt późno i informacja o tym nie zdążyła dotrzeć do wszystkich zainteresowanych. Przez to na tych, którzy zdecydowali się przyjechać, czekała w Bytowie nieprzyjemna niespodzianka . Jaki będzie rok 2002 dla polskiego komiksu?
Wyszukaj / Kup • • • Witek Tkaczyk (wydawca i redaktor „AQQ”, krytyk): Największy sukces 2001 w polskim komiksie? Był to rok ogromnego przyspieszenia w edycji komiksów w Polsce i przełomu, bo nigdy przedtem nie ukazało się tak wiele albumów z tzw. „górnej półki”, czyli ambitnych i świetnych artystycznie („Maus”, „Rork”, „Blacksad”, „Władcy Chmielu”, „El Borbah”, „Hellboy”, „Piotruś Pan”, „Largo Winch”, „Drapieżcy”, „Western”, kolorowy „Szninkiel”) oraz takich czytadeł na dobrym poziomie („Giacomo C.”, „Cygan”, „W kręgu podejrzeń”, „Lanfeust z Troy”, „Skarga Utraconych Ziem”, „Nathan Never”, „Dylan Dog”, „Alvin Norge”). Zakończył się też etap boomu i popularności superbohaterów zza oceanu. TM-Semic przekształcił się w inną firmę, a ilość tytułów i nakłady zmniejszyły się do minimum. ![]()
Wyszukaj / Kup ![]()
Wyszukaj / Kup WT: Myślę, że jednak opoźnienie wydania „Quo Vadis” w stosunku do filmu, no i perturbacje z jakością druku tego komiksu. Wyszło to dość kiepskawo, mimo takich autorów i olbrzymiego nakładu pracy. Tu zawinił wydawca, wielki, a jednak amator. Po drugie upadek „Gildii” i plajta imprezy zapowiadanej na lipiec, jako wydarzenie z szeroką obecnością komiksu. „Tytus ksiega XXVI” w wyd. Jaworski to duża wpadka. Zawiodłem się też na serwisach komiksowych w internecie - nie nadążają za nowościami („Esensja” i "Nowa Gildia” to chlubny wyjątek), dobór informacji i recenzji jest przypadkowy i bezkrytyczny, strony utykają na powierzchni i nie potrafią rozbudować i uzupełniać zaczętych działów. Jaki będzie rok 2002 dla polskiego komiksu? Lepszy, bo planowanych jest więcej dobrych albumów i komiksów w ogóle. Być może jednak gorszy pod względem sprzedaży - kryzys. Ale kto to wie? Sytuacja zrobi się normalna, albumy będą sobie leżeć i czekać na klienta, a tylko te najpopularniejsze pójdą jak woda. Ceny raczej w dół nie pójdą. Jest szansa na przyciągnięcie do komiksu większej rzeszy fanów. Może rynek komiksu w kraju będzie wreszcie normalny. Przewiduje większe zainteresowanie komiksem mediów (np. przy okazji filmu o Tytusie). • • • |
Powoli zbliżają się wakacje – co ciekawego warto spakować do waszych pleckaów i walizek?
więcej »W drugim zeszycie „Batmana” (nr 1/91) wydanym przez TM-Semic ponownie spotykamy Jokera. Tyle tylko, że nie ma twarzy Jacka Nicholsona, za to przepełnia go szaleństwo, będące znakiem firmowym Alana Moore′a.
więcej »Jedną serię Briana K. Vaughana już czytaliśmy. To właśnie nią, czyli historią ostatniego mężczyzny na Ziemi, utorował sobie drogę do sukcesu. W połowie tejże drogi autor rozpoczął prace nad inną, równie głośną serią – pięćdziesięcioodcinkowa „Ex Machina” od pewnego czasu jest już na naszym rynku.
więcej »Superbohater zza biurka
— Marcin Knyszyński
Myślę, więc jestem – tym, kim myślę, że jestem
— Marcin Knyszyński
Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński
Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński
Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński
Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński
Zielone koszmary
— Marcin Knyszyński
To jest Sparta!!!
— Marcin Knyszyński
Między złotem a srebrem
— Marcin Knyszyński
Ten, którego nadejście zauważasz
— Marcin Knyszyński
Esensja czyta dymki: Styczeń 2018 (2)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady
Kadr, który…: W skwarze letniego popołudnia…
— Agnieszka ‘Achika’ Szady
Po komiks marsz: Maj 2012
— Esensja
Zdziwisz się…
— Wojciech Gołąbowski
Hellboy w Esensji
— Esensja
Kadr, który…: Posterunek policji
— Agnieszka Szady
Kadr, który…: Górsky i Butch
— Agnieszka Szady
10 naj… Kocury i inne tygrysy
— Marcin Osuch
Jubileusz: Ranking Esensji – najlepsze komiksy pięciolecia
Blacksad: Marlowe komiksu do kwadratu
— Artur Długosz
Zaczyna być lepiej
— Dagmara Trembicka-Brzozowska
Klasyczny quest z biustem w tle
— Dagmara Trembicka-Brzozowska
Demony i halucynogenne grzybki
— Sebastian Chosiński
Zwolnij pan, panie Morvan!
— Marcin Knyszyński
Zapowiada się dobre fantasy
— Dagmara Trembicka-Brzozowska
Krótko o komiksach: Andreas stonowany
— Marcin Knyszyński
Kajko i Kokosz dla zaawansowanych i nie tylko
— Marcin Osuch
Śliczne i superproste
— Dagmara Trembicka-Brzozowska
Jak to z tym Relaxem było
— Marcin Osuch
Finał najdłuższej przygody w historii polskiego komiksu
— Maciej Jasiński
KOMIKSoTEKA podczas Komiksowej Warszawy
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2022 roku
— Esensja Komiks
Komiks Roku 2022 – nominacje
— Esensja Komiks
Spotkania autorskie podczas „Niech żyje komiks!”
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2021 roku
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2021 – nominacje
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2020 roku
— Esensja Komiks
Komiks roku 2020 - nominacje
— Esensja Komiks
Nowy „Thorgal” już niedługo
— Esensja Komiks
Najczarniejsze szwarccharaktery polskiego komiksu
— Esensja Komiks