Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 maja 2022
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXVI

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

‹Katastrofa 9›

Katastrofa #9
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKatastrofa
RedaktorMariusz Zawadzki
Numer9
Data wydania30 listopada 2004

Nie tylko underground #5

Esensja.pl
Esensja.pl
Tym razem będzie o najbardziej profesjonalnym zinie w Polsce oraz (w końcu) mega kizianie na temat projektu “Farma Intelectual Life”.

Marcin Herman

Nie tylko underground #5

Tym razem będzie o najbardziej profesjonalnym zinie w Polsce oraz (w końcu) mega kizianie na temat projektu “Farma Intelectual Life”.

‹Katastrofa 9›

Katastrofa #9
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKatastrofa
RedaktorMariusz Zawadzki
Numer9
Data wydania30 listopada 2004
Skutki Katastrofy
Mariusz Zawadzki wydał dziewiąty i, jak zapowiada, przedostatni numer “Katastrofy”. Paradoksalnie wyszło to magazynowi na dobre. Mariusz przewietrzył szuflady, wyciągnął zalegający tam materiał i tak powstał jeden z najlepszych numerów “Katastrofy” w historii. No dobrze, a co w środku?
Na początek kilka odcinków “Pasażera 47” Mariusza Zawadzkiego i Krzyśka Kałuszki. Komiks opowiada o perypetiach pasażerów autobusu linii 47, prowadzonego przez prostolinijnego, brutalnego kierowcę. Komiks posługuje się raczej ulicznym humorem, nie jest wolny od przekleństw i brutalnych puent. Na uwagę zasługuje charakterystyczny styl rysowania wypracowany przez chłopaków przez te kilka lat zabawy w “Katastrofę”: grube, pozornie toporne kreski, mało czerni, dużo światła. Z całą pewnością nieprzypadkowe i rozpoznawalne na pierwszy rzut oka.

Daniel Gizicki
‹Farma Intelectual Life #1›

Farma Intelectual Life #1
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułFarma Intelectual Life #1
Scenariusz
Data wydaniamarzec 2004
RysunkiDaniel Gizicki
CyklFarma Intelectual Life
Gatunekhumor / satyra
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Koniecznie muszę również wspomnieć o absurdalnym “Pożarze” Kałuszki, który w zaskakujący, chociaż płynny sposób przechodzi w historię pojedynku pomiędzy Zdzihem Leśniczym i Rzeźnikiem z Łagiewnik. Później co nieco o occie i zemście, a następnie “Brud” i “Buty” Kałuszki.
Szczególnie w ostatnich dwóch komiksach (oraz we wspomnianym wyżej “Pasażerze 47”) wyraźnie widać, że akcja większości komiksów rozgrywa się na Śląsku, a bohaterów cechuje coś, co na potrzeby tego tekstu moglibyśmy nazwać “śląską mentalnością”. Jej “śląskość” jest jednak o tyle umowna, że cechuje wszystkie regiony naszego kraju dotknięte biedą i bezrobociem. Ta rzeczywistość z jednej strony śmieszy, z drugiej jest przygnębiająca jak nigdzie indziej.
W tym numerze powraca również temat “de ledżendary fajnal batel” pomiędzy Zdzihem Leśniczym a Gargulcem, w wykonaniu Huberta Ronka (Ronek, 2001). Crossoover pomiędzy bohaterami stworzonymi przez Ronka (Gorgulec) i Zawadzkiego (Zdzih) przeszedł do historii polskiego komiksu zinowego, znajdując swój zaskakujący koniec (a właściwie jeden z możliwych końców) w KGB nr #16 (komiks ten był publikowany również w pierwszym numerze „Zeszytów Komiksowych”).

Daniel Gizicki
‹Farma Intelectual Life #2›

Farma Intelectual Life #2
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułFarma Intelectual Life #2
Scenariusz
Data wydaniapaździernik 2004
RysunkiDaniel Gizicki
CyklFarma Intelectual Life
Gatunekhumor / satyra
Zobacz w
Wyszukaj wMadBooks.pl
Wyszukaj wSelkar.pl
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
“Katastrofa” #9 to znakomity materiał dla różnych niedowiarków, którzy uważają, że ziny nie oferują nic wartościowego ani w formie, ani w treści. Szkoda tylko, że to jeden z ostatnich numerów. Na epitafium przyjdzie jeszcze czas.
No i świetna okładka narysowana przez Huberta Ronka, przerobiona przez Mariusza. Swoją drogą - ciekawe, jak wyglądał oryginał?
Kaj koryto, czyli mega kizianie
Teraz czas na autorski projekt Daniela Gizickiego, czyli „Farmę Intelectual Life”. Pierwszy “tomik” ukazał się wiosną 2004 roku w trakcie 4. Warszawskich Spotkań Komiksowych. Pisząc „tomik”, celowo używam cudzysłowów, ponieważ trudno inaczej określić spięty zszywaczem zbiór luźnych, krzywo przyciętych kartek z wydrukowanymi w domowych warunkach paskami komiksowymi. Znacznie lepiej wygląda to przy drugim tomie – porządnie wydrukowanym, chociaż jeśli chodzi akurat o ten komiks, nie to jest najważniejsze.
Pasażer 47
Pasażer 47
Minimalizm formy przejawia się również w sposobie realizacji komiksu, narysowanego w całości przy użyciu Painta, w niskiej rozdzielczości, wyłącznie przy użyciu – charakterystycznej dla komiksów “andergrandowych” – czerni. Nie jest to żadne usprawiedliwianie, kizianie – nic podobnego. Autor po prostu – naprawdę – nie potrafi rysować. No dobrze, trochę potrafi – w końcu ktoś musiał to narysować. A posługiwanie się Paintem w tworzeniu różnych "komixów" urasta czasami do rangi sztuki.
“Farma Intelectual Life” jest dobrym przykładem na to, że można zrobić komiks na poziomie przy użyciu minimum środków. To coś dla niedowiarków: może i rysunek jest ważny przy pierwszym kontakcie z komiksem (w końcu człowiek XXI wieku to stworzenie zdominowane przez przekazy wizualne), ale znaczy niewiele, jeśli nie idzie za nim dobra treść. I tutaj dochodzimy do sedna.
Rzeźnik z Łagiewnik
Rzeźnik z Łagiewnik
Paski z cyklu “Farma Intelectual Life” są swoistym komentarzem autora do naszej rzeczywistości społecznej, politycznej i kulturalnej. Nie brakuje tutaj również odniesień do środowiska komiksowego, czy rodzaju swoistej zabawy z czytelnikiem, skierowanej do zagorzałych fanów komiksu. W większości pasków dominuje humor, ale znalazło się również miejsce dla zadumy. Nie miejcie jednak złudzeń – “FIL” to przede wszystkim rozrywka!
Kilka słów na temat samego pomysłu. Jak wskazuje nazwa, bohaterami komiksu są zwierzęta, które rozmawiając ze sobą, kłócąc się i spierając, komentują życie na farmie (a w skali makro - życie w Polsce) oraz zachowania człowieka-pana (czyli całego społeczeństwa). Oczywiście cechy tradycyjnie przypisywane danym gatunkom mają znaczenie również w wymowie wygłaszanych przez poszczególnych bohaterów kwestii.
Pomysł jest stary jak świat – nasuwają się oczywiste skojarzenia z “Folwarkiem Zwierzęcym”, chociaż metoda kreowania nieistniejącego świata dla skomentowania bieżących wydarzeń bywa powszechnie stosowana (na przykład przez felietonistów).
Cóż, „Farma” wywiera duże wrażenie. Trzeba tylko przełamać lęk przed tą nietypową, minimalistyczną formą.
Gorgulec vs. Zdzih Leśniczy
Gorgulec vs. Zdzih Leśniczy
Niezależnie od dalszego rozwoju sytuacji, “Farma Intelectual Life” już zapisała się w historii komiksu polskiego. Prawdopodobnie pytanie “Kaj koryto?” wejdzie do kanonu najsławniejszych cytatów z polskich komiksów, a za 20 lat o “Farmie” będą uczyli się studenci Polskiej Akademii Komiksu, gdzie jednym z wykładowców teorii i praktyki scenariusza komiksowego będzie prof. Daniel Gizicki. Tyle kiziania.
Niejako post scriptum: o popularności “Farmy”, a także jej autora może świadczyć zamieszczona na końcu drugiego albumu galeria postaci farmy, swoiste “tribute to”. W farmowej galerii udział wzięli: Hubert Ronek, Dominik „Lucek” Szcześniak, Marek „Turu” Turek, Mateusz Skutnik, Maciej „Cysorz plotki” Pałka.
Koniec bez refleksji
Ten odcinek “NTU” pozbawiony będzie końcowej refleksji (a już myślałem, że refleksja wejdzie mi w nawyk; niestety - nastrój i aura są zdecydowanie niesprzyjające). Zamiast tego ciekawostka: podczas tegorocznego MFK można było nabyć wydany “zinowym sposobem” katalog “ciekawostek komiksowych”. Czego tam nie ma?! Kubki, kolorowanki, banknoty, kalendarze, plany lekcji i wiele innych atrakcji tego typu posiadających komiksowe motywy. Cenna rzecz dla kolekcjonerów takich gadżetów. I tyle.
Coming soon: KGB #21, Squizz, KMX i Kilka stron.
koniec
13 stycznia 2005

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Po komiks marsz: Maj 2022
Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

6 V 2022

Maj to jeden z dwóch najważniejszych komiksowych miesięcy, więc bogata oferta wydawnicza nie powinna nikogo dziwić. Poniżej zaledwie część tego, co ukaże się w tym miesiącu.

więcej »

Nie przegap: Kwiecień 2022
Esensja

30 IV 2022

Dla tych, którzy nie wybrali się na majówkę mamy przegląd naszych kwietniowych recenzji.

więcej »

10 naj… : 10 roztańczonych kadrów
Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

29 IV 2022

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca Esensja prezentuje zestaw kadrów pasujących tematycznie do święta. Na dodatek większość z nich pochodzi z polskich komiksów!

więcej »

Polecamy

Łatwe trudnego początki

Polscy podróżnicy:

Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch

Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch

Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch

Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch

Być jak Kmicic
— Marcin Osuch

Zobacz też

Tegoż autora

Przyszłość Thorgala i prawo skali
— Marcin Herman

Nazwisko: Sienkiewicz, Henryk. Zawód: scenarzysta komiksowy
— Marcin Herman, Piotr Niemkiewicz

Kto mu pisze teksty?
— Marcin Herman

Reklama – wybór (nie)kontrolowany!
— Marcin Herman

Thorgal to dziewica?
— Marcin Herman

Festiwal się zmienia
— Marcin Herman

Debiutant zwycięża w Łodzi
— Marcin Herman

Wilq triumfuje
— Marcin Herman

Nieśmietelnie zabawne
— Marcin Herman

Kłopoty z samochodami
— Marcin Herman

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.