Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 4 czerwca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXVI

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

  • Baltimore #1
    Mike Mignola, Christopher Golden; Ben Stenbeck
  • Jack z Baśni #1
    Bill Willingham, Lilah Sturges; Tony Akins, Steve Leialoha, Andrew Pepoy
  • Beniamin i Beniamina
    René Goscinny; Albert Uderzo
  • JLA. Wieża Babel
    Mark Waid, D. Curtis Johnson, Devin Grayson; Howard Porter, Arnie Jorgensen, Mark Pajarillo, Steve Scott, Pablo Raimondi
więcej »
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić

50 najlepszych komiksów wydanych przez TM-Semic

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 3 5 »
TM-Semic to wydawnictwo, które w pierwszej dekadzie wolnej Polski wzięło na siebie ciężar przybliżenia nam świata komiksów o superbohaterach. Poniżej znajdziecie 50 najciekawszych historii wydanych pod jego patronatem, które, jeśli jesteście fanami opowieści obrazkowych, po prostu musicie znać.

Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

50 najlepszych komiksów wydanych przez TM-Semic

TM-Semic to wydawnictwo, które w pierwszej dekadzie wolnej Polski wzięło na siebie ciężar przybliżenia nam świata komiksów o superbohaterach. Poniżej znajdziecie 50 najciekawszych historii wydanych pod jego patronatem, które, jeśli jesteście fanami opowieści obrazkowych, po prostu musicie znać.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
50. Batman # 1 (1/1990)
scenariusz: Dennis O’Neil
rysunki: Jerry Ordway
Na pierwszy ogień proponuję komiks, dzięki któremu Polska poznała historię Mrocznego Rycerza. Trzeba zaznaczyć, że nie była to pierwsza publikacja poświęcona temu bohaterowi wydana po polsku, ta jednak trafiła do szerokiego obiegu i łatwo było ją zdobyć. Jej promocji pomógł oczywiście film Tima Burtona, którego jest wierną adaptacją. Ci, którzy nie mieli szczęścia go obejrzeć, mogli sobie poczytać o początkach obrońcy Gotham i jego starciu z Jokerem o twarzy Jacka Nicholsona. Ponieważ świat Burtonowski nieco różnił się od oryginalnego DC, w świadomości wielu czytelników wciąż pokutuje przekonanie, że to właśnie Joker zabił rodziców Bruce’a Wayne’a. Niemniej w kategorii obrazkowych wersji filmowych hitów (których później kilka się pojawiło) pierwszy numer „Batmana” zaprezentowany przez TM-Semic wciąż pozostaje niedoścignionym wzorem.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
49. Spider-Man: Dzikie początki / Dzikie przymierze (12/1993)
scenariusz: David Michelinie
reżyser: Mark Bagley
Jeśli o mnie chodzi, zawsze uważałem, że najbardziej spektakularnym i najciekawszym przeciwnikiem Spider-Mana jest Venom. Nie gorzej wygląda jego potomek, czyli Carnage – połączenie symbiota z maniakalnym zabójcą. W 42 numerze przygód Człowieka Pająka poznajemy historię jego powstania. Ponieważ czerwony potwór jest wyjątkowo groźny, Spider musi zawiązać przymierze ze swoim wrogiem – Venomem właśnie, co w sumie daje wybuchową mieszankę i opowieść przepełnioną akcją. Warto dodać, że numer ten został wzbogacony o plakat autorstwa Marka Bagleya.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
48. Star Wars: Mroczne imperium I-II (1-6/1997)
scenariusz: Tom Weitch
rysunki: Cam Kennedy
Z okazji powrotu starej sagi do kin w podrasowanej wersji pod koniec lat 90., TM-Semic zaproponował sześcioczęściową serię „Mroczne imperium”, która opowiadała o dalszych losach Luke’a Skywalkera, księżniczki Lei, Hana Solo i całej reszty. Na tle innych komiksów ze świata „Gwiezdnych wojen” ten wypada całkiem nieźle, choć wyjątkowo mroczny klimat, potęgowany ponurą kolorystyką, nigdy specjalnie nie trafił w mój gust i własne odbieranie świata stworzonego przez Lucasa. Drażnią również rysunki, na których trudno czasem odróżnić Luke’a od Hana. Niemniej warto pamiętać o tym epizodzie w historii wydawnictwa.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
47. Conan: Demony Pierzastego Węża (2/1993)
scenariusz: Roy Thomas
rysunki: John Buscema
W porównaniu z małymi zeszytami z serii „Conan Saga”, które zaserwowało w 1989 i 1990 roku wydawnictwo AS Editor, komiksy TM-Semic wydawały się mało interesujące i mocno wygładzone, choć i tu zdarzały się znaczne wzloty jakości. Jednym z nich jest krótka opowieść „Demony Pierzastego Węża” z drugiego tomu. Cymmeryjczyk, wraz ze swoją ukochaną Bêlit i załogą dowodzonych przez siebie piratów, trafia na nieznaną wyspę rządzoną przez okrutnego Pierzastego Węża. Oczywiście szybko popada z nim w konflikt, lecz tym razem potężne muskuły mogą nie wystarczyć, by wyzwolić się z jego mocy. Szkoda, że to tylko kilkunastostronicowa historia, ale za to doskonale oddająca klimat Howardowskiej prozy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
46. Transformers: Tygiel (5/1992)
scenariusz: Bob Budiansky
rysunki: Don Perlin
Choć historie o wielkich robotach zamieniających się w samochody i samoloty nie wydają się zawierać specjalnie wygórowanych ambicji, to jednak komiksy z tej serii trzymały zadziwiająco przyzwoity poziom. Dowodem tego jest krótka historia „Tygiel”, stanowiąca połowę ósmego zeszytu serii. Jej bohaterem jest niepozorny mieszkaniec planety Cybertron – Scrounge – którego marzeniem jest zostanie Autobotem. Jednak ze względu na lichą posturę jego kandydatura zostaje odrzucona. „Tygiel” pozostaje w pamięci nie z powodu efektownych rysunków czy żywej akcji, a dzięki wyjątkowemu głównemu bohaterowi, z którym na pewno utożsamia się wielu przeciętnych nastolatków.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
45. Spider-Man: Dusze Venoma (8-9/1995)
scenariusz: Howard Mackie
rysunki: Alex Saviuk, Adam Kubert
50. numer polskiej edycji „Spider-Mana” fani zapamiętali na długo. Po pierwsze, ponieważ ozdobiony był dwoma alternatywnymi okładkami z trójwymiarowym hologramem z wizerunkiem głównego bohatera, a po drugie, ponieważ, wraz z numerem 51., zawierał pełen akcji, świetnie narysowany crossover z udziałem Pająka, Ghost Ridera, Johnny’ego Blaze’a, Venoma, Hobgoblina i innych, którego akcja toczy się w kanałach Nowego Jorku. Na ogół tego typu nawalanki nie należą do dzieł specjalnie udanych, ale ta wyróżnia się wciągającym, mrocznym klimatem i scenariuszem, który nie pozwolił, by cechy charakterystyczne bohaterów zostały przysłonięte przez bezmyślne mordobicie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
44. Wild C.A.T.S. (1-3/1997 i 1-3/1998)
scenariusz: Brandon Choi
rysunki: Jim Lee
Ta seria w Polsce skończyła się, nim tak naprawdę się zaczęła. Niemniej warto o niej pamiętać. Nie da się ukryć, że „Wild C.A.T.S.” należy traktować jako niedalekich krewnych „X-Men”, którzy nie grzeszą oryginalnością. Niemniej w drugiej połowie lat 90. komiks ten robił wrażenie ze względu na staranną edycję – wydawany był na papierze kredowym, co w przypadku TM-Semic było wyjątkiem, nie regułą, a ponadto olśniewał od strony graficznej. Za rysunki przecież odpowiadał genialny Jim Lee, który wcześniej dał się u nas poznać jako autor mutantów Marvela i Punishera. Nie da się więc ukryć, że potencjał był, tyle tylko, że seria trafiła w okres spadku zainteresowania komiksem.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
43. Top Komiks: Lobo / Maska (4/1999)
scenariusz: John Arcudi, Alan Grant
rysunki: Doug Mahnke
W pewnym momencie Lobo zdominował wszystkie wydania specjalne serwowane przez TM-Semic. Niestety im było ich więcej, tym mniejszą wartość prezentowały. Niemniej i w tym tłumie znalazło się kilka perełek, a jedną z nich jest crossover, w którym Ostatni Czarnian spotyka Maskę. Łączą siły, by odnaleźć największego szaleńca na świecie, i by za dużo nie zdradzić, dodam, że finał ich przygód nie należy do oczywistych. Połączenie brutalnego sadyzmu i klimatów rodem z Cartoon Network? Czemu nie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
42. Wydanie Specjalne: Podwójne życie Pająka (2/1992)
scenariusz: Gerry Conway
rysunki: Alex Saviuk
I wracamy do komiksów poświęconych Pajęczakowi. Tym razem będzie to przekrojowa historia poświęcona skomplikowanym relacjom Petera Parkera i Mary Jane. W pigułce otrzymujemy 30 lat komiksowej znajomości tej dwójki, zahaczając o najważniejsze wydarzenia, jakie wpływały na ich życie. Mamy więc ukąszęnie Parkera przez radioaktywnego pająka, pierwszy publiczny występ Spider-Mana i wreszcie śmierć wujka Bena. Z kolei po stronie MJ odkrywamy, że wcale nie jest taką wyluzowaną, imprezową laską, na jaką pozuje. Dobre wprowadzenie dla początkujących spidermaniaków.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
41. Top Komiks: Superman / Aliens (3/1999)
scenariusz: Dan Jurgens
rysunki: Kevin Nowlan
Zaczęło się od starcia Batmana i Predatora, a potem już poszło. Z czasem konfiguracje postaci stały się dość abstrakcyjne, czego wynikiem jest starcie obcych – tego z Kryptona z tymi z Nostromo. Wydawałoby się, że jeśli jedna Ripley cztery razy rozłożyła alieny na łopatki, to niezniszczalny superbohater tym bardziej sobie z nimi poradzi, a tu niespodzianka. Wcale nie idzie mu tak dobrze, czego dowodem jest grubość komiksu (128 stron). Może za dużo sensu tu nie znajdziemy, ale całość dobrze się czyta i warto ją sobie odświeżyć.
1 2 3 5 »

Komentarze

« 1 2 3
17 IV 2020   21:56:06

Dorzuciłbym jeszcze "Podwójną grę" (a raczej "Silent Interlude") z G.I. Joe 3/92. Na Zachodzie rzecz uchodziła za przełomową.

« 1 2 3

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie przegap: Maj 2023
Esensja

31 V 2023

Powoli zbliżają się wakacje – co ciekawego warto spakować do waszych pleckaów i walizek?

więcej »

Dekada TM-Semic: Było raz dwóch szaleńców w domu wariatów
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

24 V 2023

W drugim zeszycie „Batmana” (nr 1/91) wydanym przez TM-Semic ponownie spotykamy Jokera. Tyle tylko, że nie ma twarzy Jacka Nicholsona, za to przepełnia go szaleństwo, będące znakiem firmowym Alana Moore′a.

więcej »

Niekoniecznie jasno pisane: Superbohater zza biurka
Marcin Knyszyński

21 V 2023

Jedną serię Briana K. Vaughana już czytaliśmy. To właśnie nią, czyli historią ostatniego mężczyzny na Ziemi, utorował sobie drogę do sukcesu. W połowie tejże drogi autor rozpoczął prace nad inną, równie głośną serią – pięćdziesięcioodcinkowa „Ex Machina” od pewnego czasu jest już na naszym rynku.

więcej »

Polecamy

Superbohater zza biurka

Niekoniecznie jasno pisane:

Superbohater zza biurka
— Marcin Knyszyński

Myślę, więc jestem – tym, kim myślę, że jestem
— Marcin Knyszyński

Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński

Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński

Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński

Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński

Zielone koszmary
— Marcin Knyszyński

To jest Sparta!!!
— Marcin Knyszyński

Między złotem a srebrem
— Marcin Knyszyński

Ten, którego nadejście zauważasz
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

The Amazing You-Tube
— M. Fitzner

Chodzi o dobre historie i ciekawych bohaterów
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jakub Gałka, Kamil Witek, Konrad Wągrowski, Michał Kubalski

Superbohaterowie drugiego planu. Suplement do rankingu
— Konrad Wągrowski, Jarosław Loretz, Kamil Witek

Superbohater i „ci drudzy”
— Karolina Ćwiek-Rogalska

50 najlepszych filmów superbohaterskich
— Esensja

Tegoż twórcy

Razem do końca (prawie)!
— Marcin Knyszyński

Pająk (mój totem)
— Marcin Knyszyński

Akurat dla fanów superhero
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Strach się nie bać
— Sebastian Chosiński

Krótko o komiksach: Conan jakich wielu
— Miłosz Cybowski

Żegnaj Peter
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Tajemnice przeszłości
— Maciej Jasiński

Każdy chce nosić tarczę
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Za dużo bohaterów
— Marcin Knyszyński

Wariactwo jakieś
— Marcin Knyszyński

Tegoż autora

Legendy i ich legendy
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pink Floyd w XXI wieku: Szlifowanie ejtisowych naleciałości
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Rewolucja bez rewolucji
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Dekada TM-Semic: Było raz dwóch szaleńców w domu wariatów
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Kolekcja z Kolekcjonerem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pink Floyd w XXI wieku: Zagraj to jeszcze raz, Nick
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Po komiks marsz: Maj 2023
— Sebastian Chosiński, Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Uwaga, przyspieszamy!
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Komiksowe Top 10: Kwiecień 2023
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Choroby współistniejące
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.