Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 maja 2022
w Esensji w Esensjopedii

‹Śląkfa›

Foto © Szymon Gonera<br>Projekt statuetki © Marian Knobloch
NazwaŚląkfa
OpisŚląkfa jest istniejącą od 1984r. nagrodą, przyznawaną przez Śląski Klub Fantastyki. Laureaci wybierani są w trzech kategoriach: Twórca, Wydawca, Fan. Wyboru dokonuje jury, w skład którego wchodzą członkowie zarządu Klubu oraz inne zaproszone osoby. Statuetkę zaprojektował Marian Knobloch.
WWW

Nominacje do Śląkfy za rok 2020

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Nominacje do Śląkfy za rok 2020

Wydawca/Promotor Roku
Aleksander Kusz
(Wydawnictwo Almaz)
Wydawnictwo Almaz od początku swego istnienia zalicza się do wydawnictw niszowych. Nieduże nakłady, starannie wybrane pozycje. Nie próbuje konkurować z rynkowymi potentatami, ale nie znika. Najwyżej hibernuje.
Dwa lata temu wystartowało z serią Tarnowskie Góry Fantastycznie. Aleksander Kusz, właściciel i redaktor prowadzący w jednym, zwrócił się do polskich fantastów z prośbą o napisanie tekstów, w których znaczącą rolę odgrywałoby jego rodzinne miasto. Projekt wypalił. We wrześniu 2020 roku, mimo utrudnień pandemicznych, pojawiła się na rynku antologia „Tarnowskie Góry Fantastycznie 2”, a w tym roku ukaże się trzecia. Jakby tego było mało, w marcu Almaz wydał zbiór „Tarnowskie Góry Kryminalnie”, także z wątkami typowo fantastycznymi. Jako tarnogórzanka z urodzenia doceniam fakt tej zmiksowanej promocji – mojego rodzinnego miasta przez fantastykę i fantastyki jako takiej w lokalnym środowisku, dlatego z radością nominuję Wydawnictwo Almaz do tegorocznej Śląkfy.
Anna Hrycyszyn
Krzysztof Biliński
(Wydawnictwo IX)
Wydarzenia ostatniego roku spowodowały wyhamowanie rynku wydawniczego w Polsce. Tej tendencji nie poddało się jednak młode wydawnictwo Krzysztofa Bilińskiego, czyli Dziewiątka. Wprowadziło ono ciekawy model promocji swoich produktów, polegający na bliskim kontakcie z czytelnikami, oferując im w przedsprzedaży egzemplarze w twardej oprawie, drukowane w systemie „na życzenie”, a do regularnej sprzedaży wprowadzając książki w oprawie miękkiej. Wydawnictwo nie stroni od mniej znanych nazwisk, specjalizuje się w grozie i horrorze, lecz równie chętnie podejmuje wyzwania mniej dla nich typowe – kryminał sensacyjny czy książki popularnonaukowe. Do tegorocznej Śląkfy nominuję Dziewiątkę za działanie wbrew trendom ostatniego roku. Oby tak dalej.
Anna Hrycyszyn
Dariusz Waszkiewicz
(Wydawnictwo Galakta)
Galakta znana jest przede wszystkim z doskonałych wydań gier planszowych i szczerze mówiąc, samo ten fakt mógłby wystarczyć na nominację – ale to dalece nie wszystko. W 2020 roku do swojego asortymentu firma dołożyła polską edycję gry fabularnej „Obcy”. Wydawnictwo zadbało nie tylko o to, by zapewnić na trudnym rynku odpowiednią promocję, o jakość wydania i dodatkowych materiałów (kostki i ekran mistrza gry, a w tym roku pojawiają się dalsze produkty) ale zadbali nawet o spójność tłumaczeniową z równolegle wydawanymi przez wydawnictwo Vesper książkami Alana Deana Fostera na podstawie filmów. Seria o Obcych zasługiwała od wielu lat na RPG i jakoś jej nie szło. Tym razem ma szansę – i dobrze, że dzięki Galakcie także i polskojęzyczni gracze mogą jej spróbować.
Michał Cholewa
Włodzimierz Wieczorek
(Wydawnictwo Vesper)
Wydawnictwo Vesper bardzo ułatwiło mi zadanie, ponieważ do swojego zwykłego poziomu, plasującego je w czołówce wydawniczej kraju, dołożyło ostatnio polskie wydania albumowych edycji dzieł H.P. Lovecrafta. Na ten moment dostępne są trzy albumy – opowiadanie „Zew Cthulhu” i dwuczęściowe „W górach szaleństwa”, wszystkie ilustrowane przez doskonałego Françoisa Barangera. Mam wielką nadzieję, że nie tylko wydawnictwo Vesper będzie kontynuowało marsz tą ścieżką, ale być może w ogóle polskie wydawnictwa sięgną po podobne rozwiązania. Wiem, że ja będę czekał.
Michał Cholewa
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Finaliści Nebuli 2021

9 III 2022

Ogłoszono listę finalistów nagród Nebula za rok 2021. Nagrody te przyznawane są przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pisarzy Fantasy i SF (Science Fiction Writers of America). Razem z Nebulami poznaliśmy nominacje do nagród Bradbury’ego i Andre Norton, które choć oficjalnie nie są kategoriami Nebuli, ale przyznawane są według tych samych zasad.

więcej »

Hugo 2021 – laureaci

20 XII 2021

18 grudnia podczas 79 Worldconu w Washington D.C. przyznano Nagrody Hugo 2021.

więcej »

Polecamy

Testowanie szczepionki na wirusa?

Online:

Testowanie szczepionki na wirusa?
— Wojciech Gołąbowski

Manewrowanie atomem
— Wojciech Gołąbowski

Puzzle jako pomoc dydaktyczna
— Wojciech Gołąbowski

Sprzątaczka zamiast Magazyniera?
— Wojciech Gołąbowski

Nie tylko dla szachistów
— Miłosz Cybowski

Z dna w górę arytmetycznej dżungli
— Wojciech Gołąbowski

Błękit
— Miłosz Cybowski

Ale jak to: zablokowane?
— Wojciech Gołąbowski

Owernia latem w szczegółach
— Wojciech Gołąbowski

W zgodzie ze schematami
— Miłosz Cybowski

Zobacz też

Tegoż twórcy

Gdy tropikalny raj staje się piekłem na ziemi
— Marcin Mroziuk

Groza na rajskich wyspach
— Anna Nieznaj

Żarty żartami, a Breslau płonie
— Anna Nieznaj

Mam tę moc, czyli o prawdziwych skarbach
— Zofia Marduła

Esensja czyta: Marzec 2017
— Dawid Kantor, Daniel Markiewicz, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Styczeń 2017
— Miłosz Cybowski, Dawid Kantor, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Osty kłują
— Magdalena Kubasiewicz

I potępieni mogą marzyć
— Marcin Mroziuk

Esensja czyta: Sierpień 2015
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja czyta: Kwiecień 2015
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.