Premiera międzynarodowej edycji „Kolejki”IPN 28 czerwca 2012 r. o godz. 12:30 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa) odbędzie się konferencja prasowa poświęcona premierze międzynarodowej edycji gry planszowej „Kolejka”.
IPNPremiera międzynarodowej edycji „Kolejki”28 czerwca 2012 r. o godz. 12:30 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa) odbędzie się konferencja prasowa poświęcona premierze międzynarodowej edycji gry planszowej „Kolejka”. ![]() Wydana przez IPN gra edukacyjna „Kolejka”, nazwana przez dziennikarzy „komunistycznym Monopoly”, spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów w Polsce i na świecie. Ta, sprzedawana w rekordowych nakładach, realistyczna gra historyczna została ogłoszona przez ekspertów Grą Roku 2012. Gdy do IPN z całego świata zaczęły napływać zapytania dotyczące gry, zdecydowano o takim wydaniu „Kolejki”, które znacznie poszerzy krąg potencjalnych odbiorców. W nowej, międzynarodowej edycji znajdą się zestawy do gry w sześciu językach: angielskim, hiszpańskim, japońskim, niemieckim, polskim oraz rosyjskim. Mamy nadzieję, że dla graczy mieszkających na Zachodzie będzie to niepowtarzalna okazja, by przenieść się w miejscu i czasie za żelazną kurtynę i przeżyć frustrację towarzyszącą na co dzień zwykłym obywatelom komunistycznego państwa. Tym, którzy sami zmagali się z centralnie zarządzaną gospodarką planową, rozgrywka da okazję do przypomnienia sobie własnych doświadczeń. Młodzież, przy okazji dobrej zabawy, dowie się, jak wyglądają realia czasów, gdy półki w sklepach są puste. „Kolejka” bywa nazywana „lekcją historii w pudełku”, pragniemy, by tę lekcję o historii komunizmu odbyli nie tylko Polacy. Podczas prezentacji głos zabierze prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński oraz Karol Madaj, autor gry, pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN. W ramach prezentacji można będzie rozegrać partię gry oraz porozmawiać z graczami z różnych stron świata. Prezentacja będzie prowadzona w języku angielskim. Sprzedaż gry w cenie promocyjnej w godzinach 13.30–15.30. Uwaga: sprzedaż będzie reglamentowana. ![]() 16 czerwca 2012 |
W sobotę 21 maja ogłoszono laureatów nagrody Nebula za rok 2021.
więcej »Ogłoszono listę finalistów nagród Nebula za rok 2021. Nagrody te przyznawane są przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pisarzy Fantasy i SF (Science Fiction Writers of America). Razem z Nebulami poznaliśmy nominacje do nagród Bradbury’ego i Andre Norton, które choć oficjalnie nie są kategoriami Nebuli, ale przyznawane są według tych samych zasad.
więcej »18 grudnia podczas 79 Worldconu w Washington D.C. przyznano Nagrody Hugo 2021.
więcej »Testowanie szczepionki na wirusa?
— Wojciech Gołąbowski
Manewrowanie atomem
— Wojciech Gołąbowski
Puzzle jako pomoc dydaktyczna
— Wojciech Gołąbowski
Sprzątaczka zamiast Magazyniera?
— Wojciech Gołąbowski
Nie tylko dla szachistów
— Miłosz Cybowski
Z dna w górę arytmetycznej dżungli
— Wojciech Gołąbowski
Błękit
— Miłosz Cybowski
Ale jak to: zablokowane?
— Wojciech Gołąbowski
Owernia latem w szczegółach
— Wojciech Gołąbowski
W zgodzie ze schematami
— Miłosz Cybowski
Dwadzieścia nóg i ogonek
— Kamil Sambor
Gdy Prząśniczka w Halce wywija Oberka
— Wojciech Gołąbowski
Na zachód!
— Miłosz Cybowski
Jedziemy na wczasy
— Agata Hanak
Orły nad Warszawą
— Miłosz Cybowski
Twarde łokcie, sztuczny tłok
— Jakub Małecki
Być jak Piłsudski
— Kamil Sambor
IPN
— „Niepodległa” od IPN