Maj w IluzjonieFilmoteka Narodowa Maj to ostatni miesiąc, w którym kino Iluzjon Filmoteki Narodowej będzie funkcjonowało w swojej tymczasowej siedzibie w Bibliotece Narodowej. Od czerwca nastąpi przerwa techniczna związana z powrotem do naszej odremontowanej siedziby przy ulicy Narbutta 50 A. Kino Iluzjon powtórnie otworzy swe podwoje już w październiku 2012 roku. Nim to jednak nastąpi miłośników X Muzy zapraszamy do sali im. Dembego na kolejny miesiąc pełen filmowych wrażeń.
Filmoteka NarodowaMaj w IluzjonieMaj to ostatni miesiąc, w którym kino Iluzjon Filmoteki Narodowej będzie funkcjonowało w swojej tymczasowej siedzibie w Bibliotece Narodowej. Od czerwca nastąpi przerwa techniczna związana z powrotem do naszej odremontowanej siedziby przy ulicy Narbutta 50 A. Kino Iluzjon powtórnie otworzy swe podwoje już w październiku 2012 roku. Nim to jednak nastąpi miłośników X Muzy zapraszamy do sali im. Dembego na kolejny miesiąc pełen filmowych wrażeń. A w maju wspólnie z Wojciechem Pszoniakiem będziemy świętować Jego 70. urodziny. Przegląd zorganizowany pod hasłem „AKTOR: WOJCIECH PSZONIAK. Spotkanie jubileuszowe”, w którym znalazło się 13 tytułów wybranych przez samego Jubilata, będzie trwał od 11 do 24 maja 2012 roku. Na zakończenie, 24 maja, po projekcji filmu „Danton” odbędzie się spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. W trakcie trwania przeglądu w hallu kina zaprezentujemy wystawę plakatów do filmów, w których wystąpił Wojciech Pszoniak. Filmowo przypomnimy gwiazdy srebrnego ekranu, których rocznica śmierci przypada właśnie w maju. A będą to – niezapomniana cesarzowa Elżbieta z głównych filmów Radványiego i Luchino Viscontiego – Romy Schneider oraz zapomniany już nieco amant polskiego kina przedwojennego Jerzy Marr. Dla tych co się lubią bać przygotowaliśmy prawdziwą gratkę – przegląd najlepszych horrorów hiszpańskich ostatniej dekady. W dniach 11-20 maja w ramach „HISZPAŃSKICH STRACHÓW NA LACHY” przypomnimy m.in. pochodzącą z 2007 roku pierwszą część święcącej triumfy trylogii „[REC]” wyreżyserowanej przez Jaume Balagueró i Paco Plaza, a także inne horrory – nagrodzony trzema Oscarami „Labirynt Fauna”, „Sierociniec” oraz mniej znaną „Wyspę zaginionych”. W maju Filmoteka Narodowa i Teatr Narodowy zapraszają, wyjątkowo, na dwa tytuły w ramach stałego cyklu KINO/TEATR. A będą to, zapowiadana na kwiecień, wspaniała czarna komedia Franka Capry „Arszenik i stare koronki” oraz „Miłość i gniew” Tony’ego Richardsona z prelekcją Michała Walczaka – seans 8 maja. Natomiast 31 maja wszystkich fanów i przyjaciół kina Iluzjon zaprosimy na wieczór specjalny pod hasłem DO WIDZENIA, DO PAŹDZIERNIKA CZYLI POŻEGNANIE Z „ILUZJONEM BIBLIOTECZNYM”, podczas którego chcemy uroczyście pożegnać się z salą Biblioteki Narodowej i zaprosić widzów do nowej siedziby. Z tej okazji przygotowaliśmy wieczór specjalny, na którym zaprezentujemy trzy filmy z epoki kina niemego, które przeszły już do klasyki światowej kinematografii. Projekcjom będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu w wykonaniu duetu – Paweł Szamburski (klarnety) i Maciej Cierliński (lira korbowa). Podczas wieczoru rozstrzygnięty zostanie konkurs na nazwy sal dla nowego kina Iluzjon. Szczegóły na www.fn.org.pl. ![]() 2 maja 2012 |
W niedzielę 14 maja ogłoszono laureatów nagrody Nebula za rok 2022.
więcej »Ogłoszono listę finalistów nagród Nebula za rok 2022. Nagrody te przyznawane są przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pisarzy Fantasy i SF (Science Fiction Writers of America). Razem z Nebulami poznaliśmy nominacje do nagród Bradbury’ego i Andre Norton, które choć oficjalnie nie są kategoriami Nebuli, ale przyznawane są według tych samych zasad.
więcej »Indianie też nie mieli się czego wstydzić
— Jarosław Loretz
Życie miejskie dla ubogich
— Jarosław Loretz
Drama na trzy ręce
— Jarosław Loretz
Nie, nie, wejście od frontu odpada
— Jarosław Loretz
Technika zgniłego Zachodu
— Jarosław Loretz
Tam, gdzie nikt nie patrzy
— Jarosław Loretz
Czy Herkules była kobietą?
— Jarosław Loretz
Prosimy nie regulować monitora
— Jarosław Loretz
Patyki eliminacji
— Jarosław Loretz
Pieczęć średniego zapieczętowania
— Jarosław Loretz
Filmoteka Narodowa
— Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
Filmoteka Narodowa, Goethe-Institut w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa
— Warszawskie Dni Wagnera
Filmoteka Narodowa
— 35 mm historii piłki nożnej
Filmoteka Narodowa
— Zamknięnie kina Iluzjon w Bibliotece Narodowej
Filmoteka Narodowa
— Konkurs na nazwy sal kina Iluzjon
Filmoteka Narodowa
— Przedpremierowe pokazy w kinie Iluzjon
Filmoteka Narodowa
— Billy Wilder w 10. rocznicę śmierci
Filmoteka Narodowa
— Mogiła nieznanego żołnierza w Warszawie
Filmoteka Narodowa
— Martin Scorsese – wirtuoz stylu w Iluzjonie
Filmoteka Narodowa
— Oscarowy remanent w kinie Iluzjon