Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja ogląda: Październik 2016 (2)
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Dziś mały pakiecik trzech recenzji filmów kinowych z ostatnich miesięcy. „Bridget Jones 3”, „Bogowie Egiptu” i „Dzień Niepodległości 2”.

Jarosław Loretz, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Październik 2016 (2)
[ - recenzja]

Dziś mały pakiecik trzech recenzji filmów kinowych z ostatnich miesięcy. „Bridget Jones 3”, „Bogowie Egiptu” i „Dzień Niepodległości 2”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Bridget Jones 3
(2016, reż. Sharon Maguire)
Konrad Wągrowski [70%]
Dziwny paradoks: „Bridget Jones 3” (dlaczego nie „Dziecko Bridget Jones”?) to najlepszy z filmów o walczącej o utrzymanie linii i stabilizację w życiu uczuciowym bohaterce. Co ciekawe, jest to pierwszy film nie oparty bezpośrednio na żadnej z powieści Helen Fielding. Niedawno wydana trzecia w kolejności powieść „Bridget Jones. Szalejąc za facetem” zebrała raczej słabe recenzje i być może dlatego wersja filmowa nie ma nic wspólnego z powieścią. Minęło kilkanaście lat, Bridget nie jest już z Markiem Darcym, nie ma problemów z nadwagą (to dodano akurat na życzenie Renée Zellweger, której nie chciało się tyć, by potem zbijać wagę), ale oczywiście w życiu miłosnym porządku znów nie ma. Namówiona przez przyjaciółkę jedzie na rockowy koncert, na którym przeżywa upojną noc z sympatycznym przystojniakiem koło czterdziestki, ale kilka dni później spotyka Marka, który właśnie rozstał się z żoną i… zachodzi w ciążę. Ale nie wie kiedy i z kim. I na tym wątku opiera się film i większość komediowych scen – i, o dziwo, wychodzi to naprawdę lekko i zabawnie. Trójka bohaterów jest sympatyczna (dzielnie partneruje im Emma Thompson w roli lekarki), dialogi, jak przystało na brytyjską komedię, są na wysokim poziomie, humor niezłej próby, a widz daje się wciągnąć w kryminalną bez mała zagadkę – kto jest ojcem. Co ważniejsze chyba, twórcy zdecydowali się jednak dać Bridget dorosnąć – bohaterka nie jest tak rozczulająco (bądź irytująco – co kto woli) infantylna, jak w poprzednich częściach, co z pewnością wychodzi filmowi na dobre. I tylko trochę szkoda, że twórcy nie zdecydowali się na nieco bardziej odważne zakończenie…
WASZ EKSTRAKT:
40,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dzień Niepodległości: Odrodzenie
(2016, reż. Roland Emmerich)
Marcin Osuch [50%]
Chyba jakiś dziwny jestem bo pierwsza część „Dnia Niepodległości” przypadła mi do gustu, chociaż wszyscy wieszali na nim psy (zwłaszcza chwilę po premierze). Teraz dowiaduję się, że film z 1996 wcale nie był taki zły ale ten nowy to jest tragedia. Postanowiłem sam sprawdzić. Pierwsze wrażenie? Trochę jak po „SW – Przebudzenie Mocy” – to bardziej remake niż sequel. Fajnie, że udało się zebrać prawie całą starą ekipę aktorską, gorzej, że wtłoczono ją w scenariuszową kalkę. Tak jak w pierwszej części, historię oglądamy głównie z perspektywy rządowych decydentów, jest superpilot, straceńcza misja ostatniej szansy i kilka innych motywów. Zgodnie ze słowami Jeffa Goldbluma z trailera, „stanowczo większy od tamtego”, wszystko w „Odrodzeniu” jest większe. Większy jest statek obcych, większe są zniszczenia, większy jest obcy (przynajmniej jeden). Ale taka przypadłość w filmach Emmericha jest sprawą dość naturalną i nie ma co narzekać. Technicznie film jest bez zarzutu, broń skonstruowana w wyniku adaptacji technologii obcych wygląda ciekawie. Przez pierwsze pół godziny napięcie jest budowane sposób zaskakująco dobry, później film robi się dość przewidywalny. Brakuje kogoś wnoszącego odrobinę humoru, kogoś takiego jak Will Smith w poprzedniej części. Jeśli ktoś lubi filmy s-f, które nie są wzorem logiki to można obejrzeć.
DVD / BD
WASZ EKSTRAKT:
40,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Bogowie Egiptu
(2016, reż. Alex Proyas)
Jarosław Loretz [30%]
Po polsku powinny to być „Niebogi Egiptu”. Fantastyczny budżet (140 milionów zielonych), dający praktycznie nieograniczone możliwości kreacji, zwłaszcza że w obsadzie zabrakło pierwszoligowych, chłonących kasę jak gąbka gwiazd, za sterami twórca świetnego „Kruka” i „Mrocznego miasta”, a co z tego wyszło? Kolorowa, niemal zupełnie bezkrwawa sieczka, pozbawiona godnych pamiętania kreacji, na dodatek osadzona w wyssanych z palca realiach. Bogowie? Biali, niekiedy z irlandzkim akcentem, a jak czarni, to z kolei z akcentem z amerykańskich dołów społecznych. Miasto? Z piramidami w centrum, choć piramidy w rzeczywistym Egipcie były raczej grobowcami niż świątyniami. Do tego niezbyt egipskie fryzury, sztampowe oznaczanie przeciwników (zły ma czerwone oczy, a dobry niebieskie), wtłoczenie w żyły bogów złotej krwi (żeby nie była czerwona, bo PG-13) i – mimo rządów terroru oraz polowań na politycznych przeciwników – tak naprawdę mało kto definitywnie traci życie. Zupełnie jak w „Króliku Bugsie” czy innych pokrewnych kreskówkach, gdzie można spadać z klifu, być przygniatanym przez drzewo czy wsadzanym w konserwę – a na koniec postać i tak sobie bryka nieuszkodzona. Szkoda budżetu, szkoda wysiłku ekipy, szkoda marnowania czasu.
koniec
17 października 2016

Komentarze

18 X 2016   12:56:06

50 % dla Dnia Niepodległości ?
1% być może bo udaje się przeżyć seans. W porównaniu z tym filmem obraz o morderczej oponie jest wyrafinowanym kinem dla koneserów

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Klasyka kina radzieckiego: W starej twierdzy w Kokandzie
Sebastian Chosiński

22 III 2023

Po trzech tadżyckich miniserialach opowiadających o instalowaniu władzy radzieckiej w Turkiestanie przyszła kolej na telewizyjne dzieło rodem z Uzbekistanu (chociaż z licznym udziałem aktorów rosyjskich, w tym samego Aleksandra Kajdanowskiego). Trzyczęściowa historia „Było to w Kokandzie” autorstwa Uzbeka Uczkuna Nazarowa oparta została na motywach wydanej w 1939 roku powieści Nikołaja Nikitina.

więcej »

Sprawa prywatna: Odc. 7. Tajemnica maski demona
Marcin Mroziuk

20 III 2023

Po raz kolejny możemy się przekonać, że główna bohaterka jest w gorącej wodzie kąpana, a zarazem ufając swej intuicji jest skłonna zaufać różnym osobom, nie zważając na wysuwane przeciw nim oskarżenia. Przy tej okazji wystawione na próbę będą też jej uczucia do Pabla i Andrésa, a na razie trudno przesądzić, czy któryś z nich w końcu zawładnie je sercem.

więcej »

East Side Story: „Złota Viagra” na męską niedoskonałość
Sebastian Chosiński

19 III 2023

Czosnek uprawiany jest przez ludzi od pięciu tysięcy lat. Jest nie tylko popularną przyprawą, ale przede wszystkim rośliną leczniczą, co dowiodły zresztą badania kliniczne. Przypisuje mu się także nadzwyczajne moce, dzięki którym odstrasza wampiry i czarownice. Czy można zatem dziwić się, że niejednokrotnie stał się również „bohaterem” filmów. Jak chociażby w obyczajowej tragikomedii kazachskiego reżysera Eldara Szybanowa zatytułowanej – adekwatnie do jej treści – „Górski czosnek”.

więcej »

Polecamy

Dekoracje waść niszczysz!

Z filmu wyjęte:

Dekoracje waść niszczysz!
— Jarosław Loretz

Ten człowiek jeszcze oddycha!
— Jarosław Loretz

Dama przed podróżą
— Jarosław Loretz

Dama w podróży
— Jarosław Loretz

Wymarzony kochanek
— Jarosław Loretz

Spaleni słońcem
— Jarosław Loretz

Dymek w lesie
— Jarosław Loretz

Beczka bezpieczeństwa
— Jarosław Loretz

Pomsta na ufokach
— Jarosław Loretz

Zupa jednak wyszła za słona
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

Esensja ogląda: Grudzień 2016 (2)
— Jarosław Loretz

Inwazja głupot
— Tomasz Kujawski

Z tego cyklu

Marzec 2018 (2)
— Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Marzec 2018 (1)
— Piotr Dobry, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Luty 2018 (2)
— Jarosław Loretz, Anna Nieznaj, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Luty 2018 (1)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Styczeń 2018 (1)
— Jarosław Loretz

Grudzień 2017 (4)
— Konrad Wągrowski

Grudzień 2017 (3)
— Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski

Grudzień 2017 (2)
— Sebastian Chosiński

Grudzień 2017 (1)
— Piotr Dobry, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Listopad 2017 (3)
— Jarosław Loretz, Kamil Witek

Tegoż twórcy

Krótko o filmach: Patriota bije Godzillę!
— Sebastian Chosiński

Przebudzony potwór kontratakuje!
— Konrad Wągrowski

Ta świnia Szekspir
— Agnieszka Szady

SPF – Subiektywny Przegląd Filmów (10)
— Jakub Gałka

Katastrofa wciąż jest przytulna
— Jakub Gałka

Znaki zwiastujące upadek
— Jakub Gałka

Wielki mamut
— Ewa Drab

O braniu swoich spraw we własne ręce
— Michał Szczepaniak

Jak człowiek
— Marcin Łuczyński

Pojutrze: Polemika, komentarz i kontrrecenzja
— Michał Szczepaniak

Tegoż autora

Z filmu wyjęte: Dekoracje waść niszczysz!
— Jarosław Loretz

Książka bardzo potrzebna
— Marcin Osuch

Fotorelacja ze spotkania z Grzegorzem Rosińskim
— Marcin Osuch, Marcin Ścibior

Z filmu wyjęte: Ten człowiek jeszcze oddycha!
— Jarosław Loretz

Po komiks marsz: Marzec 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Co łączy Forda Falcona z Czerwonym Baronem?
— Marcin Osuch

Z filmu wyjęte: Dama przed podróżą
— Jarosław Loretz

Kobieta na szczycie
— Konrad Wągrowski

Krótko o książkach: Silni, zwarci, gotowi?
— Marcin Osuch

Młodzi w łodzi (gwiezdnej)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.