Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 maja 2022
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Listopad 2007

Esensja.pl
Esensja.pl
Po raz czwarty już przyznajemy Popkuriozum Miesiąca. Tym razem nasza nagroda trafia w ręce autora recenzji DVD „300” na łamach „Dziennika”. Wśród nominacji teksty z „Gazety Wyborczej”, „Dziennika”, „Przekroju” i pewnego portalu muzycznego.

Esensja

Listopad 2007

Po raz czwarty już przyznajemy Popkuriozum Miesiąca. Tym razem nasza nagroda trafia w ręce autora recenzji DVD „300” na łamach „Dziennika”. Wśród nominacji teksty z „Gazety Wyborczej”, „Dziennika”, „Przekroju” i pewnego portalu muzycznego.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

O nagrodzie „Popkuriozum Miesiąca” czytaj TUTAJ

Popkuriozum miesiąca – listopad 2007
Gdyby wyszukać najbardziej „popkuriozogenny” film ostatnich lat, jednym z głównych kandydatów byłby obraz Zacka Snydera „300”. Pisaliśmy już o recenzji Andrzeja Zwanieckiego w „Filmie”, tym razem recenzja DVD w „Dzienniku” (dodatek „Kultura” z 16 listopada 2007 r.) autorstwa Olafa Szewczyka zasługuje na Popkuriozum Miesiąca.
Czytamy:
„300” to bardzo swobodna wariacja na temat słynnej bitwy pod Termopilami (480 p.n.e.). Król Sparty Leonidas z niewielkimi siłami przez dwa dni powstrzymywał tam gigantyczną armię Kserkesa. W wąskim przesmyku przewaga liczebna nie miała znaczenia , ważniejsze było lepsze wyszkolenie Greków. Wzięty w dwa ognie po zdradzie wieśniaka, który wskazał Persom ścieżkę wiodącą na tyły, Leonidas musiał przegrać. To akurat się zgadza, ale właściwie niewiele poza tym. Siły obrońców liczyły początkowo około siedmiu tysięcy, a nawet po zdradzie, gdy Leonidas większość odesłał, było ich prawie dwa tysiące – w tym owych 300 Spartan.
Na litość, jak długo trzeba tłumaczyć, że „300” nie jest filmem historycznym, tylko ekranizacją komiksu??? Po co w ogóle to zestawienie w recenzji?
Tu wszystko jest stylizacją, często zbyt nachalną. Śmiech, a nie grozę budzi Kserkses, szokujący przypadek piercingu, wyglądający jak bywalec zamkniętych klubów sado-maso na Soho. Sadząc po liczbie okaleczeń głowy kolczykami i łańcuchami, mamusia w dzieciństwie go nie przytulała, a może nawet publicznie szydziła , że moczy się w nocy. To by wyjaśniało dlaczego jest psychopatą, ale nie tłumaczy reżysera Snydera z tanich nawiązań do sezonowych mód.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
A może tłumaczy reżysera fakt, że owe kolczyki i łańcuch pochodzą dokładnie z wizji Franka Millera, czyli z komiksu?
W połowie filmu pojawia się zapowiedź nieludzkich bestii których potem na ekranie nie widać.
Zapewne chodzi o Nieśmiertelnych – w filmie jak najbardziej obecnych.
Snyder zawalił nawet wyczekiwaną kulminację: heroiczną śmierć Leonidasa i garstki pozostałych przy ego boku dzielnych Spartan. Zamiast na tym skończyć, dodał zapowiedź happy endu. Litości.
Litości. Znów – happy end w tej formie pochodzi oczywiście z komiksu, więc Snyder nic nie zawalił. A poza tym – jaki sens miałoby zamknięcie epickiej historii bez pokazania sensu ofiary? Całe szczęście, że Olaf Szewczyk nie pisze scenariuszy…
Zastanawiające jest jedno – dla większości recenzentów stylistyczne przerysowania w komiksie Franka Millera są dowodem artyzmu i oryginalności wizji. Dokładnie te same przerysowania w filmie, zaczerpnięte dosłownie z komiksu, są dowodem kiczowatości i złego smaku. Historyczne nieścisłości to w komiksie przykład twórczego podejścia do materiału, a w filmie dowód głupoty reżysera i scenarzystów. Interesujące, nieprawdaż?
Nominacje
W „Dzienniku” z 30 listopada 2007 roku znajdujemy artykuł Katarzyny Nowakowskiej „Bollywood bierze się za niewygodne tematy” omawiający film „Nigdy nie mów żegnaj”. Autorka niestety udowadnia, że temat indyjskiego kina jest jej raczej obcy, stwierdzając, że oszałamiająca kariera Shah Rukh Khana zaczęła się po filmach Johara (w rzeczywistości aktor był już od dawna megagwiazdą) i sprowadza całe kino indyjskie do komediowych opowieści z happy endem (choć zakres tematów jest bardzo szeroki, a filmy poważne od zawsze stanowią niemałą część bollywoodzkiej kinematografii i – co więcej – w przeciwieństwie do tego, co twierdzi autorka, nadal są sukcesami kasowymi).
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
• • •
W zasadzie nie szukamy nominacji do popkuriozów w Internecie, wychodząc z założenia, że nie ma takiej bzdury, której w sieci nie można by było znaleźć. Tym razem jednak zrobimy wyjątek. Poziom bełkotu Niezależnego Serwisu Muzycznego Porcys (www.porcys.com) przebija prawie wszystko, co do tej pory znaleźliśmy w sieci. Oto reprezentatywna próbka (recenzja płyty Britney Spears „Blackout”):
Spears się rozszczepia. Aspekt socjo-jakiś zamknąć można w nierozsądnej rzeźni morficznej na polach korpusu języka rodzimego o poprawnośc formy „promiskuityzm” względem tej nieco krótszej.
Czy naprawdę musimy coś dodawać? Jeśli myślicie, że to wyjątek, przeczytajcie jeszcze tę recenzję:
Dobrej zabawy.
• • •
W recenzji „3:10 do Yumy” zamieszczonej w „Przekroju” nr 45 z 7 listopada 2007 r. Marcin Sendecki bez oporów zdradza zakończenie filmu, i to w sposób najgorszy z możliwych: wypunktowując jak gdyby nigdy nic wszystkie wydarzenia następujące po sobie w finale!
• • •
Długo czekaliśmy na pojawienie się recenzenta „Gazety Wyborczej” Pawła T. Felisa w naszej rubryce. W tym miesiącu jest podwójna okazja – recenzje filmów „Beowulf” i „1408” (publikowane w dodatku „Co jest grane”). Czytamy w nich:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„1408”:
Zapowiada się świetnie – Mike Enslin (Cusack), autor powieściowych horrorów, które za grosze kupić można na eBayu, szuka kolejnego nawiedzonego miejsca, by zszokować czytelnika niby-reporterską relacją. (…) „Bezgłowy duch stąpa po zapomnianym domku, a z pobliskiego cmentarza ujada przerażająca zjawa” – takim mniej więcej cytatem z książki Enslina kierownik hotelu wyśmiewa tandetę pisanych na jedno kopyto horrorów.
Enslin może i pisał na jedno kopyto, ale nie horrory, a przewodniki po nawiedzonych miejscach, co widać po zapowiedzi jego autorskiego spotkania w księgarni, po okładkach książek i co wynika z tekstu filmu. Tytuły tych książek, zresztą podane w trakcie filmu (co trudno przeoczyć), brzmią: „10 nawiedzonych hoteli”, „10 nawiedzonych cmentarzy”, „10 nawiedzonych latarni” i „10 nawiedzonych domów”. Właśnie do tej ostatniej, najświeższej książki odnosi się kierownik hotelu, i to właśnie z niej pochodzi wzmiankowany cytat.
„Beowulf”:
Film jest bowiem trójwymiarową animacją (w Polsce do obejrzenia również w Imaksach oraz kinach z systemem Dolby 3D Digital Cinena), do której swoich twarzy użyczyli komputerowo przetworzeni, mało więc naturalni aktorzy. Dzięki temu wynurzająca się z wody Angelina Jolie prezentować może wdzięki dopracowanego na twardych dyskach ciała, a Ray Winstone prężyć muskuły atlety. I oczywiście – w kostiumie dumnego i niezwyciężonego Beowulfa (lub bez) – walczyć. Najpierw (nago!) z odrażającym i siejącym śmierć w królestwie Hrothgara (Hopkins) Grendelem, potem z jego żądną zemsty matką (Jolie). Wszystko w imię „chwały, nie złota”, nawet jeśli dodatkiem do chwały ma być dozgonna miłość królewskiej córki (Penn).
Wealtheow (grana przez Penn) nie jest królewską córką. Jest królową…
Na razie nic wielkiego, czekamy na ciekawsze wypowiedzi. Tym razem więc tylko nominacja.
• • •
Laureaci w poprzednich miesiącach:
koniec
7 grudnia 2007

Komentarze

04 VIII 2011   18:03:44

Nie wiem, kto przyznaje te antynagrody, ale nie jest to mistrz intelektu. Biorę pierwszą z brzegu - 300. Główna polemika z recenzentem sprowadza się do argumentu "to nie Snyder, tylko Miller". To podmień, człowieku, nazwiska i wtedy dyskutuj merytorycznie. Zacznij od tego, jaki jest powód dosłownego przerabiania komiksu na film (i nie dziw się, że w komiksie chwalą, a w filmie to samo ganią - bo to, co dobre w operze, nie sprawdza się we fraszce). Powiedz, jaki jest sens nonsensów historycznych u Millera, a nie wydziwiaj tak dziwacznie.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Z filmu wyjęte: W pogoni za oryginalnością czyli Horror pod ścianą II
Jarosław Loretz

16 V 2022

W poprzednim odcinku przedstawiłem odwróconą do góry nogami głowę. No to teraz coś z innej – choć w sumie podobnej – beczki…

więcej »

Z filmu wyjęte: W pogoni za oryginalnością czyli Horror pod ścianą
Jarosław Loretz

9 V 2022

W ostatnich latach nasila się przeświadczenie, że w kinie grozy było już wszystko. Niektórzy twórcy wyłażą więc ze skóry, żeby pokazać, iż jest to opinia pozbawiona podstaw. Efekty tego są niekiedy dyskusyjne.

więcej »

Z filmu wyjęte: Horror jak się patrzy
Jarosław Loretz

2 V 2022

Niekiedy już na pierwszy rzut oka widać, z jakim gatunkiem filmowym ma się do czynienia.

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Sprzedawcy 2

Do sedna:

Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż twórcy

Tu potrzebne są rozwiązania systemowe
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Nie tak ładnie pachniesz
— Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Lipiec 2017 (3)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Loretz

Esensja ogląda: Kwiecień 2017 (1)
— Sebastian Chosiński, Piotr Dobry, Gabriel Krawczyk, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Marzec 2017 (4)
— Piotr Dobry, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja ogląda: Grudzień 2016 (3)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Loretz, Marcin Osuch

Dobro kontra… dobro
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Za wysoko
— Jarosław Robak

Esensja ogląda: Kwiecień 2014 (2)
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Agnieszka Szady

Esensja ogląda: Luty 2014
— Sebastian Chosiński, Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.