Do kina marsz: Maj 2019Reptilianie, złe wcielenie Supermana, pokemony… A wśród nich John Ronald Reuel Tolkien i… Ted Bundy – tak wygląda filmowy maj 2019.
EsensjaDo kina marsz: Maj 2019Reptilianie, złe wcielenie Supermana, pokemony… A wśród nich John Ronald Reuel Tolkien i… Ted Bundy – tak wygląda filmowy maj 2019. Marsz do kina Pochodzący z Finlandii, nakręcony za fundusze z crowdfundingu film o nazistach z Księżyca krytyków nie zachwycił, ale wielu widzów bawiło się bardzo dobrze i fińska produkcja zyskała status kultowości – nie ma się więc co dziwić, że zobaczymy część drugą. A skoro sequel, to musi być więcej i mocniej, nie zabraknie więc (jak sądzimy) ocalałych z Atlantydy oraz Reptilianami wraz z armią dinozaurów. Ciekawe, czy oparte na faktach. ![]()
Wyszukaj / Kup Smętarz dla zwierzaków (2019, reż. Kevin Kölsch, Dennis Widmyer) Kolejna ekranizacja słynnej powieści Stephena Kinga. Zważywszy na to, że książka jest znakomita, a film był, delikatnie mówiąc, nieudany, nie jest to niesłuszna inicjatywa. Choć już a starcie irytację fanów wywołała zmiana osoby, która ma być wskrzeszana na tytułowym smętarzu, ze zwiastuna wynika też, że nie zabraknie „podkręcania” horrorowych elementów do poziomy nieobecnego w książce. Cóż, zobaczymy. W sumie w nowym „To” też to uczyniono, a film mimo to się bronił. O „Dzikiej gruszy” tureckiego mistrza kina, reżysera „Pewnego razu w Anatolii” i „Zimowego snu” pisaliśmy już przy okazji relacji z zeszłorocznej łódzkiej Cinergii: „Dzika grusza” mówi o zderzaniu planów z rzeczywistością, o dojrzewaniu, o smutnych realiach społecznych w dzisiejszej Turcji, o rodzinnych relacjach, ale też nie zabraknie też dywagacji na temat samej pracy literackiej, na temat wyborów sercowych (tu mamy z kolei jedną z najpiękniej napisanych scen rozmowy z dawną przyjaciółką z czasów szkolnych), czy też na temat współczesnego islamu, którego skostniałą formę Ceylan zdaje się delikatnie – tak by jednak nikogo mocniej nie urazić – krytykować. „Podły, okrutny, zły” to opowieść o głośnym Tedzie Bundym, amerykańskim seryjnym mordercy, odpowiedzialnym zapewne za śmierć kilkudziesięciu kobiet w latach 70. zeszłego stulecia, straconym na krześle elektrycznym w roku 1989. Ale wypada nadmienić, że jest to opowieść z punktu widzenia jego długoletniej dziewczyny Elizabeth Kloepfer, która nie wierzyła w szokujące fakty o swoim chłopaku. Nowy film Jacka Borcucha, twórcy dobrze odebranych „Wszystko co kocham” i „Nieulotne”. Tym razem opowieść o polskiej pisarce (Krystyna Janda), laureatce nagrody Nobla, na co dzień mieszkającej we Włoszech, której życie ulegnie zawirowaniu na skutek emocjonalnej przemowy podczas uroczystości nadania tytułu honorowego obywatela miasta. W obsadzie również Kasia Smutniak, przy scenariuszu pracował Szczepanm Twardoch. Film pokazywane na festiwalu Sundance. Czujemy się zaciekawieni, co z tego wszystkiego wynikło. A cóż tu można pisać, chyba wszystko jest jasne? Kolejna z opowieści o niedoścignionym zabójcy i miłośniku psów Johnie Wicku, który ładuje się w kolejne tarapaty. A w roli tytułowej wciąż Keanu Reeves. Filmowa biografia Johna Ronalda Reuena Tolkiena, ze szczególnym uwzględnieniem jego związku z Edith Bratt a także wpływu wojennych doświadczeń na powstanie „Władcy pierścieni”. Kolejna aktorska wersja słynnej animacji – po „Pięknej i bestii” i „Dumbo” a przed „Królem Lwem”, Widać taka obecna moda… Za kamerą – niespodzianka! – Guy Ritchie, a w roli dżina Will Smith. Zwiastuny zapowiadają pozycję z przymrużeniem oka… ![]()
Wyszukaj / Kup Brightburn: Syn ciemności (2019, reż. David Yarovesky) Trwają poszukiwania nowej formuły dla filmu superbohaterskiego? A może horror? „Brightburn” to właśnie taka próba, historia dziecka z kosmosu, które przybywa na Ziemię, ale… wcale nie staje się szlachetnym przywódcą Ligi Sprawiedliwości z literką „S” na koszulce. Za kamerą twórca „Strażników Galaktyki” James Gunn, a film określany jest jako horrorowe spojrzenie na postać Supermana, bądź adaptacja komiksowej opowieści o złym wcieleniu Człowieka ze Stali – Ultramanie. Pokémon Pikachu na dużym ekranie – w roli detektywa rozwiązującego wraz z ludzkim partnerem kryminalną zagadkę. Znawcami czy fanami kieszonkowych potworów nigdy nie byliśmy, więc trudno coś powiedzieć, ale może będzie fajnie… Zwiastun w każdym razie mocno stawia na humor. ![]() 30 kwietnia 2019 |
Hans Kloss czy Max Otto von Stirlitz – który z nich narodził się wcześniej? Ten pierwszy zadebiutował w spektaklu teatralnym w styczniu 1965 roku, temu drugiemu Julian Siemionow przydał niemiecką tożsamość dopiero w wydanej dwa lata później powieści „Major Wicher”. Na słynne „Siedemnaście mgnień wiosny” trzeba było czekać jeszcze rok. A na dwuczęściowe przedstawienie polskiego Teatru Sensacji „Stirlitz” autorstwa Andrzeja Zakrzewskiego – kolejne cztery.
więcej »Myśleliście, że blaszana kosmiczna furgonetka albo UFO z ogrodowego parasola to szczyt dziadostwa budżetowego? Ha! Poznajcie statek na budżecie zerowym. Serio, nic nie kosztował.
więcej »W latach 80. XX wieku Wiaczesław Browkin wyspecjalizował się w przedstawieniach telewizyjnych, które prezentowane były najczęściej w ramach „Teatru Politycznego”. Czy to oznacza, że tym samym definitywnie odszedł od postaci komisarza Maigreta? Niekoniecznie. Znalazł bowiem taką powieść Georges’a Simenona, która pozwoliła mu połączyć oba wątki – kryminalny i polityczny. Tak powstał, mający premierę w czerwcu 1987 roku, spektakl „Maigret u ministra”.
więcej »Peregrynacje wyssane z palca
— Jarosław Loretz
Podróże międzygwiezdne de luxe
— Jarosław Loretz
E.T. wersja hard
— Jarosław Loretz
Ogrodowy nielot
— Jarosław Loretz
Mumii podejście drugie
— Jarosław Loretz
Mumia z gwiazd
— Jarosław Loretz
Pracownik idealny
— Jarosław Loretz
Niech się mury… drzewią?
— Jarosław Loretz
Interpol muzealny
— Jarosław Loretz
Gdy w domu brakło kombinerek
— Jarosław Loretz
50 najlepszych filmów 2019 roku
— Esensja
Suplement filmowy 2019
— Adam Lewandowski, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski
Krótko o filmach: Zawiedzione nadzieje
— Marcin Mroziuk
Do kina marsz: Lipiec 2019
— Esensja
Sympatyczny seryjny morderca
— Konrad Wągrowski
Nie przegap: Maj 2019
— Esensja
Nic nowego pod słońcem
— Miłosz Cybowski
Tylko nazistów mało
— Sebastian Chosiński
Forum Kina Europejskiego Cinergia 2018: Jesienna opowieść
— Konrad Wągrowski
Marzec 2020
— Esensja
Luty 2020
— Esensja
Styczeń 2020
— Esensja
Grudzień 2019
— Esensja
Listopad 2019
— Esensja
Październik 2019
— Esensja
Wrzesień 2019
— Esensja
Sierpień 2019
— Esensja
Lipiec 2019
— Esensja
Kwiecień 2019
— Esensja
mbank Nowe Horyzonty 2023: Drrrogi, chłopcze…
— Kamil Witek
Pościgi, wybuchy, cięte dialogi
— Konrad Wągrowski
Co cechuje dżentelmena?
— Konrad Wągrowski
Esensja ogląda: Czerwiec 2017 (3)
— Kamil Witek
Esensja ogląda: Marzec 2017 (4)
— Piotr Dobry, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady
Esensja ogląda: Październik 2016 (1)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Loretz
Szpiedzy, szpiedzy wszędzie
— Agnieszka ‘Achika’ Szady
Bóg wybacza, on nigdy!
— Gabriel Krawczyk
Esensja ogląda: Październik 2014 (2)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Robak, Jarosław Loretz
Co nam w kinie gra: Zimowy sen
— Marta Bałaga
Zmarł Leonard Pietraszak
— Esensja
50 najlepszych filmów 2019 roku
— Esensja
Oscary 2019: Ranking filmów Oscarowych
— Esensja
50 najlepszych filmów 2018 roku
— Esensja
Prezenty świąteczne 2018: Najlepsze książki pod choinkę
— Esensja
20 najlepszych filmów animowanych XXI wieku
— Esensja
15 najlepszych filmów dokumentalnych XXI wieku
— Esensja
20 najlepszych polskich filmów XXI wieku
— Esensja