Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 27 stycznia 2022
w Esensji w Esensjopedii

‹Oscar›

NazwaOscar
OpisNagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej.
WWW

Oscary 2016: Oscary 2016 w liczbach

Esensja.pl
Esensja.pl
Oto jak prezentują się tegoroczne Oscary w liczbach. Od 0 do 615 milionów to wyczyny związane z tegorocznymi nominacjami i kandydatami do najważniejszych nagród filmowych na świecie. Jak przystało na Oscary prosimy podejść do tych podsumowań w bardzo swobodny sposób. W końcu to tylko zabawa!

Krzysztof Spór

Oscary 2016: Oscary 2016 w liczbach

Oto jak prezentują się tegoroczne Oscary w liczbach. Od 0 do 615 milionów to wyczyny związane z tegorocznymi nominacjami i kandydatami do najważniejszych nagród filmowych na świecie. Jak przystało na Oscary prosimy podejść do tych podsumowań w bardzo swobodny sposób. W końcu to tylko zabawa!

‹Oscar›

NazwaOscar
OpisNagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej.
WWW
0 – zerowa jest reprezentacja mniejszości etnicznych wśród aktorów i aktorek nominowanych w tym roku do Oscarów.
0 – zerowa jest tegoroczna reprezentacja polskiej kinematografii, która przed rokiem miała 4 nominacje (+ 5 dla twórczyni pracującej dla Hollywood).
1 – jedną nominację otrzymał najnowszy film o przygodach Jamesa Bonda zatytułowany „Spectre” i jest to znaczący spadek po oscarowym sukcesie „Skyfall”, które zdobyło 5 nominacji.
2 – dwa z najlepszych filmów to produkcje fantastyczne („Mad Max: Na drodze gniewu”, „Marsjanin”).
2 – drugiego Oscara za reżyserię, rok po roku, może otrzymać Alejandro Gonzalez Inarritu („Birdman”, „Zjawa”). Wcześniej takim wyczynem popisali się jedynie legendarni John Ford i Joseph L. Mankiewicz.
2 – dwie osoby znają wyniki Oscarów jeszcze przed rozpoczęciem ceremonii rozdania nagród. Są to prawnicy z firmy, która liczyła głosy.
2 – dwóch aktorów powtórzyło swoje aktorskie nominacje z zeszłego roku i są to Eddie Redmayne („Teoria wszystkiego”, „Dziewczyna z portretu”) oraz Mark Ruffalo („Foxcatcher”, „Spotlight”). Redmayne ma szansę na drugiego aktorskiego Oscara z rzędu.
2 – dwie nominacje do Oscara zdobyła platforma streamingowa Netflix i oba za produkcje dokumentalne („What Happened Miss Simone” i „Winter On Fire”).
3 – trzecią nominacje do Oscara w swojej karierze otrzymał Sylvester Stallone, w tym roku faworyt kategorii Najlepszy Aktor Drugoplanowy.
3 – trzeci rok z rzędu o Oscara za zdjęcia rywalizuje Emmanuel Lubezki, a dwa poprzednie lata przyniosły mu Nagrodę Akademii („Grawitacja”, „Birdman”).
3 – trzy filmy spośród 5 nominowanych w kategorii Film Nieanglojęzyczny pochodzą z Europy. Pozostałe dwa pochodzą z Jordanii oraz Kolumbii i są to pierwsze w historii tych krajów nominacje do Oscara.
3 – trzy nominacje dla filmu „Brooklyn” to niewiele, jak na produkcję kandydująca w kategorii Najlepszy Film. W tym roku to najmniejsza liczba nominacji dla filmu nominowanego w głównej kategorii.
3 – trzy filmy spośród najlepszych produkcji roku w premierowy weekend w amerykańskich kinach trafiło do szerokiej dystrybucji („Marsjanin”, „Most szpiegów”, „Mad Max: Na drodze gniewu”). Pozostałe tytuły trafiły premierowo do limitowanej dystrybucji.
4 – czwarty rok z rzędu o Oscara za zdjęcia rywalizuje Roger Deakins, który nigdy jeszcze nie zdobył tej nagrody (w sumie 13 nominacji).
4 – cztery nominacje otrzymały filmy z wytwórni Universal, studia które w 2015 roku pobiło rekordy kasowej oglądalności w amerykańskich kinach.
4 – cztery aktorki spośród nominowanych mają poniżej 30 lat. Wśród aktorów nie ma tak młodych wykonawców.
4 – cztery aktorki spośród nominowanych mają ponad 40 lat (Cate Blanchett, Charlotte Rampling, Jennifer Jason Leigh i Charlotte Rampling).
5 – pięć filmów nominowanych w kategorii Najlepszy Film opartych jest na prawdziwych wydarzeniach („Zjawa”, „Spotlight”, „Big Short”, „Most szpiegów”, „Pokój”).
5 – pięć nominacji otrzymały „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”, największy przebój w historii amerykańskich kin i jeden z trzech największych hitów na świecie.
5 – pięć filmów otrzymało podwójne aktorskie nominacje i są to: „Zjawa”, „Steve Jobs”, „Dziewczyna z portretu”, „Carol” i „Spotlight”. Żaden z tytułów nie otrzymał trzech aktorskich nominacji (w zeszłym roku „Birdman”) ani czterech (przed dwoma laty „American Hustle”).
6 – sześć nominacji zdobył film „Carol” i jest to największa liczba nominacji dla produkcji, która nie znalazła się w kategorii Najlepszy Film.
6 – sześcioro aktorów otrzymało wcześniej Oscara i są to: Matt Damon, Eddie Redmayne, Cate Blanchett, Jennifer Lawrence, Christian Bale i Kate Winslet.
7 – siedem nominacji do Oscara mają już na swoim koncie Cate Blanchett i Kate Winslet. Leonardo DiCaprio tych nominacji ma 6, podobnie jak Brad Pitt. I tylko DiCaprio z tego grona nie ma jeszcze Oscara na półce.
7 – siedem osób otrzymało w tym roku podwójne nominacje i są to: George Miller, za reżyserię i produkcję „Mad Maxa”; Tom McCarthy za scenariusz i reżyserię „Spotlight”; Pete Docter za scenariusz i reżyserię animacji „W głowie się nie mieści”; Adam McKay za scenariusz i reżyserię „Big Short”; Sandy Powell za kostiumy do filmów „Carol” i „Kopciuszek” oraz Andy Nelson za dźwięk do filmów „Most szpiegów” oraz „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”.
7 – siedmiu aktorów nominowanych do Oscara ma już ponad 40 lat (Bryan Cranston, Matt Damon, Leonardo DiCaprio, Christian Bale, Mark Ruffalo, Mark Rylance i Sylvester Stallone).
7 – siedem spośród filmów z kategorii Najlepszy Film swoje premiery miało na festiwalach i były to: „Brooklyn” – Sundance, „Mad Max” – Cannes, „Spotlight” – Wenecja, „Pokój” – Telluride, „Marsjanin” – Toronto, „Most szpiegów” – New York Film Festival, „Big Short” – AFI Fest. Jedynie „Zjawa” nie debiutowała na festiwalu.
8 – ośmioro aktorów otrzymało swoje nominacje do Oscarów po raz pierwszy w karierze i są to: Bryan Cranston, Brie Larson, Charlotte Rampling, Tom Hardy, Mark Rylance, Jennifer Jason Leigh, Rachel McAdams i Alicia Vikander.
10 – dziesięcioro nominowanych artystów za kreacje aktorskie nie jest Amerykanami i są to: Michael Fassbender (Irlandczyk/Niemiec), Cate Blanchett (Australijka), Saoirse Ronan (Irlandka), Eddie Redmayne, Charlotte Rampling, Christian Bale, Tom Hardy, Kate Winslet i Mark Rylance (wszyscy są Brytyjczykami) i Alicia Vikander (Szwedka).
12 nominacji otrzymał film „Zjawa” i jest to tegoroczny rekord. 10 nominacji otrzymał film „Mad Max: Na drodze gniewu”. 7 nominacji dla „Marsjanina”.
13 to największa liczba nominacji w karierze artysty, który nie zdobył jeszcze Oscara i w tym roku staje przed kolejną szansą. Rekord ten należy do Rogera Deakinsa, autora zdjęć do tegorocznego „Sicario”.
15 lat czekał Ennio Morricone na swoją kolejną regulaminową nominację do Oscara (poprzednio w 2001 roku za „Malenę”, w tym roku za „Nienawistną ósemkę”). W międzyczasie otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości.
21 lat ma najmłodsza z nominowanych aktorek, Saoirse Ronan („Brooklyn”). Swoją pierwszą nominację otrzymała ona w wieku 13 lat za rolę w filmie „Pokuta”.
24 nominacje zdobyły filmy ze studia 20th Century Fox („Zjawa” – 12, „Marsjanin” – 7, „Joy” – 1) i Fox Searchlight (3 – „Brooklyn”, 1 – „Młodość”).
24 kategorii liczą Oscary 2016 i od wielu już lat liczba ta nie ulega zmianie.
25 lat ma Jennifer Lawrence, najmłodsza w historii Oscarów aktorka, która zdobyła już cztery nominacje do Oscarów.
30 nominacji do Oscarów zdobyła w sumie cała seria „Gwiezdnych wojen”. Tylko pierwsza część z 1977 roku znalazła się w gronie najlepszych filmów roku.
34 lat ma najmłodszy aktor nominowany w tym roku do Oscara i jest to Eddie Redmayne („Dziewczyna z portretu”).
50 – pięćdziesiątą nominację do Oscara otrzymał w tym roku kompozytor John Williams i wśród żyjących twórców jest to wynik rekordowy. Po raz czwarty Williams otrzymał nominację za muzykę do „Gwiezdnych wojen”, a poprzednie zdobył jedynie za klasyczną trylogię i pierwsza część przyniosła mu Oscara.
69 lat ma najstarsza nominowana aktorka, Charlotte Rampling.
69 lat ma najstarszy aktor nominowany w tym roku do Oscara i jest to Sylvester Stallone.
128 nominacji do Oscara otrzymały wszystkie filmy wyreżyserowane przez Stevena Spielberga. Twórca „Mostu szpiegów” pobił tym samym rekord należący do Williama Wylera.
232 tysiące dolarów będą kosztowały prezenty, które otrzymają nominowani do Oscarów twórcy. W „gift bags” znajdą się m.in.: wycieczka do Japonii (54 tysięcy dolarów), e-papieros (250 dolarów), talon na operację plastyczną (5,5 tysięcy dolarów), roczne wypożyczenie Audi (45 tysięcy dolarów).
150 milionów dolarów kosztował „Mad Max: Na drodze gniewu”, najdroższy film spośród ośmiu najlepszych produkcji minionego roku.
608 milionów dolarów to budżet wszystkich pięciu filmów nominowanych w kategorii Najlepsze Efekty Wizualne („Ex Machina”, „Mad Max: Na drodze gniewu”, „Marsjanin”, „Zjawa”, „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”).
615 milionów dolarów zarobił „Marsjanin” i jest to rekord wśród filmów nominowanych w kategorii Najlepszy Film.
Itd…
koniec
24 lutego 2016

Komentarze

24 II 2016   13:13:35

Ciekawe zestawienie.

24 II 2016   16:02:06

"cztery aktorki spośród nominowanych mają ponad 40 lat (Cate Blanchett, Charlotte Rampling, Jennifer Jason Leigh i Charlotte Rampling)"
do poprawki

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Fot. Press Photo Center/East News

Pożegnania 2021 (4/4)
Jarosław Loretz

25 I 2022

Nadszedł czas na podsumowanie strat szeroko pojętej popkultury w 2021 roku. Dziś miesiące październik-grudzień.

więcej »

Z filmu wyjęte: Asy przestworzy
Jarosław Loretz

24 I 2022

Jak to w radzieckim wojennym kinie – za Pantery i Tygrysy robiły mniej popularne czołgi, często bez najmniejszych przeróbek upodabniających do niemieckiego sprzętu pancernego, a za wrogie samoloty robiły maszyny albo małoseryjne, albo po prostu zagraniczne.

więcej »

Pożegnania 2021 (3/4)
Jarosław Loretz

24 I 2022

Nadszedł czas na podsumowanie strat szeroko pojętej popkultury w 2021 roku. Dziś miesiące lipiec-wrzesień.

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Sprzedawcy 2

Do sedna:

Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Oscary 2019: Esensja przyznaje Oscary
— Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Oscary 2018: Esensja przyznaje Oscary
— Piotr Dobry, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Oscary 2018: Najlepsze filmy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Oscary 2018: Najlepsi aktorzy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Oscary 2018: Kategorie techniczne
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Esensja typuje Oscary 2017
— Esensja

Dobry i Niebrzydki: Oscary intymne i okruchy życia
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Oscary 2016: Esensja typuje Oscary 2016
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr Dobry, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Oscary 2016: Dziennikarze, rodzice, frankowicze, kinomani
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Oscary 2015: Esensja przyznaje Oscary 2015
— Esensja

Z tego cyklu

Esensja typuje Oscary 2016
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr Dobry, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Dziennikarze, rodzice, frankowicze, kinomani
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Ranking filmów nominowanych do Oscara
— Esensja

Tegoż autora

Oscary 2019: Esensja przyznaje Oscary
— Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Inne oblicze Bergmana
— Krzysztof Spór

Esensja ogląda: Marzec 2018 (2)
— Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Oscary 2018: Ranking filmów oscarowych
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Oscary 2018: Esensja przyznaje Oscary
— Piotr Dobry, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Oscary 2018: Najlepsze filmy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Oscary 2018: Najlepsi aktorzy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Oscary 2018: Kategorie techniczne
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Porażki i sukcesy 2015
— Piotr Dobry, Ewa Drab, Grzegorz Fortuna, Krystian Fred, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Oscary 2015: Esensja o „Idzie”
— Sebastian Chosiński, Karolina Ćwiek-Rogalska, Krystian Fred, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.