W imieniu Polski Walczącej #2: Kampinos '44
Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski
‹W imieniu Polski Walczącej #2: Kampinos '44›

Opis wydawcy
20 sierpnia 1944 r. oddziały Zgrupowania AK Kampinos dotarły na Żoliborz z zadaniem natarcia na Dworzec Gdański i linię torów zajęte przez Niemców. Ich zdobycie umożliwiłoby utworzenie korytarza prowadzącego do odciętego Starego Miasta.
Mimo doświadczenia bojowego - zwłaszcza partyzantów z Nowogródczyzny - oddziały leśne nie były przygotowane do walki w mieście, a nie otrzymały oczekiwanego wsparcia od "Żywiciela". Przygniatająca okazała się również przewaga ogniowa wroga, który dysponował dużą ilością broni maszynowej, wsparciem pociągu pancernego oraz artylerii. W rozpoczętym po północy ataku powstańcom udało się osiągnąć linię torów, ale nie byli jej w stanie utrzymać i wycofali się z dużymi stratami.
Szturm został powtórzony następnej nocy przy wsparciu oddziałów żoliborskich (w tym uderzenia osłonowe na Cytadelę, Instytut Chemiczny i Buraków), ale ponownie zatrzymał go ciężki ostrzał wroga. Większość atakujących wycofała się, a nieliczne grupy, którym udało się przedrzeć, zostały rozbite przez Niemców na Muranowie.
Frontalne natarcia na rejon Dworca Gdańskiego z nocy 20/21 oraz 21/22 sierpnia kosztowały powstańców ponad 500 zabitych i rannych - w większości żołnierzy z Puszczy Kampinoskie.
Teksty w Esensji
Komiksy – Recenzje

Komiksy – Publicystyka

Utwory powiązane
‹Relax #39 (PolishComicArt)›
–
Jarosław Musiał,
Łukasz Zabdyr,
Andrzej Graniak,
Kacper Dudek,
Marcin Nowakowski,
Sławomir Kiełbus,
Dariusz S. Rygiel,
Gedeon,
Wojtek „Cihy” Cichoń,
Zbigniew Larwa,
Jacek Skrzydlewski,
Joe Kubert,
Alfonso Font,
Hermann Huppen,
Krzysztof Wyrzykowski