Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 stycznia 2022
w Esensji w Esensjopedii

V.S. Naipaul

V.S. Naipaul

ImięV.S.
NazwiskoNaipaul
Notka biograficzna
Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul, laureat literackiej nagrody Nobla za rok 2001 urodził się w 1932 r. na Trynidadzie w niewielkim miasteczku rolniczym o nazwie Chaguanas, jako potomek emigrantów przybyłych z Indii w początkach XX w. Mając osiemnaście lat wyjechał do Anglii i rozpoczął w Oksfordzie studia anglistyczne. Od połowy lat pięćdziesiątych pracował jako wolny strzelec w BBC. Wiele czasu poświęcił wówczas studiowaniu historii swojej rodzimej wyspy, szczególnie okresu kolonialnego. Dużo też podróżował: zwiedził Azję, Afrykę oraz Amerykę Południową i Środkową, zwłaszcza Karaiby, badając dzieje tego regionu. Od trzydziestu lat mieszka w Wiltshire, niedaleko Stonehenge (Wielka Brytania).
W swoich pierwszych powieściach („Masażysta cudotwórca”, „Wybory w Elwirze”, „Miguel Street”, „A House for Mr. Biswas”) poruszał problematykę pogranicza ras i kultur w posiadłościach rozpadającego się w XX w. imperium brytyjskiego. Później, m.in. w powieściach: „Marionetki”, „Partyzanci”, „Zakręt rzeki” zajmował się sprawami polityki. Ostatnie jego książki („The Enigma of Arrival”, „A Way in the World”, „Pół życia”) mają charakter autobiograficzny.
Powieści nie wyczerpują twórczości V.S. Naipaula – jest on również autorem cenionych opowiadań i esejów.
„Jestem pisarzem intuicyjnym – mówi o sobie. (…) – Za każdym razem moim celem było napisanie książki, stworzenie czegoś, co będzie można łatwo i z zainteresowaniem przeczytać. Na każdym etapie mogłem pracować tylko na obszarze wyznaczonym przez moją wiedzę, wrażliwość, talent i obraz świata. Rozwijały się one z książki na książkę. Musiałem oczyścić swój świat, wyjaśnić go dla siebie samego.”
Utwory powiązane
Autor      


Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Copyright © 2000-2022 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.